Sinir sistemi içerisinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirleri ve çevre sinirleri kendini göstermektedir. Bu bölge çerçevesinde etki altına alınan en ufak etken, sinir sistemi hastalıklarına davet çıkarmaktadır. Sinir sisteminde meydana gelen ve düzenin bozulmasına sebep veren tüm sorunlar, vücudu tümden etkileyecek kadar büyük önem taşımaktadır. Çünkü sinir sistemi, vücudun en önemli sistemidir.
Bu söz konusu sorunlar yapısal veya fonksiyonel yani işlevsel bir şekilde meydana çıkabilir. Sinir sisteminin belirli bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerin hepsinin farklı adı vardır. Merkezi sinir sistemi, periferik sinir sistemi ve otonom sinir sistemi olarak 3’e ayrılan sinir sistemlerinden herhangi birinde meydana gelen en ufak olumsuzluk tamamen sinir sistemi hastalıklarına davet çıkarır.
Vücutta yer alan diğer hücrelerde  meydana gelecek en küçük hasarda genelde kendini yenileme özelliği varken, sinir sistemi hücrelerinde kesinlikle kendini yenilemeye dair bir eser bile bulunmamaktadır. Oldukça hassas bir yapısı bulunan nöronlar, yani sinir hücreleri olumsuzluklardan direkt olarak etki altına alınabilirler. Sinir sistemi hastalıkları bazen direkt doğuştan etki gösterebilecek olduğu gibi, bazen de travmadan, iltihaplanma, zehirlenme gibi etkilerden dolayı meydana gelebilmektedir.

Sinir Sistemi Hastalıkları Belirtileri

Sinir sistemi hastalıklarının sonucunda meydana gelen belirtilerin tamamına belirli adı değil, sendrom adı verilir. Psikolojik ve fiziksel hastalık mı araştırılır ve bu hastalığın sebebinin tespiti gerçekleştirilir. Hastalardaki psikolojik etkenlerle birlikte vücutta fizyolojik belirtiler meydana gelebilir. Ya da zaten var olan fizyolojik hastalığın tekrardan etkilenip, uyarılmasına sebebiyet verebilir.

Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Sinir sistemi hastalığı sayısı çok fazla değildir. Genel olarak bilinmesi gereken ve sık rastlanan sinir sistemi hastalığı sayısı 7 tanedir. Her biri birbirinden tehlikeli olan bu hastalıklar, insan vücudunu tamamen mahvetmektedir. Bazıları tamamen kullanılmaz hale getirirken, bazıları da “keşke kullanamaz hale getirseydi” dedirten türden hastalıklardır.

  1. Felç – Hareket etme kabiliyetini direkt olarak 0’a indiren felç, hareket sinirinde meydana gelebilecek en ufak kopma veya zedelenme durumunda, direkt olarak  kaslara uyarıyı iletemeyeceği için, kasların organı çalıştıramaması durumuna verilen isimdir. Felç geçiren hastalar, hiçbir şekilde organın varlığını hissedemez, ve hareket ettiremezler.
  2. Akıl Hastalığı – Halk arasında delilik olarak da bilinen akıl hastalığının pek çok oluşma sebebi vardır. Bazıları çok zekadan dolayı akıl hastası olurken, bazıları zeka geriliğinden dolayı olmaktadır. Bazıları yaşadığı travmadan sonra akıl hastası olurken, bazıları da yaşadığı mutluluk dolu bir andan sonra akıl hastası olmaktadır. Akıl hastalığı temel düşüncelerde, davranışlarda, insan tabiatına uymayan davranışlara ve davranış bozukluklarına sahip kişilerde görülen bir sinir sistemi hastalığıdır.
  3. Menejit – Beyinle omuriliği örtmekte olan zardaki iltihaplanmayla meydana gelen bir hastalık olarak ön plana çıkmaktadır.
  4. Kuduz – Bu rahatsızlık virüsler tarafından vücuda verilen yüksek etki sonucu, sinir sisteminde bazı düzensizliklerin oluşmasıyla birlikte ortaya çıkar ve giderilmesi çok düşük bir ihtimaldir.
  5. Sara – Sürekli krizler halinde bireye rahatsızlık veren Sara hastalığı, ani bilinç kaybı yaşatır fakat sonradan bilincin geri gelmesini sağlar. Bilinç kaybı yaşattığı anda bireyi bir akıl hastasına çok rahat bir şekilde çevirebilir. Krizleri de buna dayanak olarak gösterilebilir.
  6. Parkinson – Bu sinir sistemi hastalığı sonucunda vücutta titremeler ve sarsılmalar meydana gelir. Mesajların sinapslardan atlamasına yardımcı olan kimyasal ileticiler görevini yapmaktan alıkoyulduğu an bu hastalık başlar.
  7. MS Multipl Skleroz – Bazı sinirlerde miyelin kılıfın tamamen parçalanmasıyla birlikte meydana gelen bir sinir sistemi hastalığı olarak ön plana çıkan MS Multipl Skleroz, Konuşma, görme, sakarlık, titreme gibi etkiler doğurmaktadır.

KAYNAK;

https://www.dmu.edu/medterms/nervous-system/nervous-system-diseases/
https://www.healthdirect.gov.au/nervous-system-diseases