SEZARYAN (SECTIO)

Her bayanın hayalidir bir gün anne olmak o duyguyu tatmak bebeğini kucağına aldığında onun küçücük ellerine dokunmak, kokusunu duymak. Tabii bu güzelliklerin yanında bir de korkular, aylarca süren nefes egzersizleri, sancılar, bağırmalar, o anki heyecanla kaçmayı hatta doğumdan vazgeçmeyi düşünenler olmuyor değil. Genelde normal doğumu tercih eden bayanlar bu korkuları yaşıyor. Normal doğumun mümkün olmadığı yada zorlanıldığı (baş-çatı uyumsuzluğu, bebeğin büyük oluşu,ters pozisyon ,kanamalar,eski sezaryenler)  durumlarda ise sezaryen devreye giriyor.
 

Sezaryeni tercih edenlerin serüveni ise şöyle:

 
-eğer anne adayımız acilden gelmiyorsa verilen ameliyat gününden 24 saat önce hastaneye yatıyor.
-bu süre zarfında anne adayımızın hemogram hormon vs gibi testleri yapılıyor.
-gece 12 den itibaren operasyon sırasında sorun çıkmaması için bir şey yemiyor ve içmiyor
Midenin dolu olması  anestezik ilaçlarla birlikte hastanın kusmasına ve bu sekresyonun akciğerlere gitmesine aspire edilmesine neden olur .
-operasyona girecek hastanın böbrek, karaciğer fonksiyonlarının düzenli çalışması gerekmektedir çünkü anestezik ilaçlar bu yollarla absorbe edilir ve atılır
-Ve anne adayımız gerekli premedikasyonları da yapıldıktan sonra ertesi gün ameliyata alınır
-eğer ilk sezaryense burada da korku ve heyecan vardır.
-hastanın 2 tercihi vardır :
1)Genel anestezi
2)Spinal – epidural anestezi
Genel anestezi alan hasta tamamen uyur. Spinal anesteziyi tercih eden hasta belinden yapılan küçük birine ve yapılan ilaçla sadece belden aşağısını hissetmez konuşarak ameliyat olur.
-Anne adayları genelde uyumayı tercih eder. Anestezik ilaçların bebeğe etki etmemesi için ameliyatın hazırlıkları önceden yapılır.
-Anne adayının karnı silinir, yeşiller örtülür, doktorlar ve hemşireler yıkanır , malzemeler hazırlanır , doğumhaneden gelen hemşire bebeğin çıkması için hazır bekler .
-Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra anestezistler devreye girer gerekli ilaçlar ve inhalasyon anestezikleri  verildikten sonra bebeğin anesteziden etkilenmemesi için hızlı bir şekilde hasta  entübe edilir .
-Cerrah işleme baslar ve 1-2dkıcınde bebeğin dünyaya gelmesi gerçekleşir. Amelıyathanede ılk kontrolleri yapılan bebek doğumhaneye alınır orada da kontrolleri yapılır , ilk banyosu yaptırılır ve giydirilir.
-Operasyon süresi  normal koşullarda 20-40 dk arasında değişir bebek bunun ilk 1-2 dakikasında dünyaya gelir. geri kalan surede annenin dikişleri atılır .Bebeğe ulaşmak için 8 kat deri tabakası kesilmiştir.
-Dikişleri atıldıktan sonra anne uyandırılır. Eğer spinal anestezili ise bebeğinin ilk anlarını görmüştür.
– Genel anesteziyi tercih eden hastada operasyon sonunda ağrı duyulabilir. Ancak spinal veya epidural anesteziyi tercih eden hasta ameliyat sonrasında 2 saat sureyle ağrı hissetmez buda hastaya büyük ölçüde bir rahatlık kazandırır.
-Anne ekip tarafından sedyeye alınır ve yatağına götürülür bebeğiyle ilk ten temasını kurar ..
Ve bu andan itibaren daha uzun bir serüven artık  onları bekler …
Merak Edenler İçin Sezeryan Doğum Videosu : |20 yaşın altındakilere izlemesi tavsiye edilmez |