Şeftalinin Faydaları
Şeftalinin anayurdu Çin’dir ve tüm dünyaya bu ülkeden yayıldığı düşünülmektedir. Tatlı ve sulu bir yapıya sahip olan şeftali yaygın tüketilen bir yaz meyvesidir. Eski Çin medeniyetinde ölümsüzlüğün ve uzun yaşamın sembolü olarak anılmaktaydı. Şeftalinin sağlığa faydaları da bu zamanlardan beri bilinmektedir. Şeftali ağacının ömrü yaklaşık olarak 30 yıldır ve uzunluğu 3 metreyi bulmaktadır. Ilıman iklimleri seven şeftali ülkemizde en çok Bursa ilinde ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.
Türkiye dünya üzerinde en çok şeftali üretimi yapan ülkeler sıralamasında 6. Sıradadır. Bu nedenle ülkemizde şeftalinin sağlığa yararları çok iyi bilinmekte ve bu sebeple yaygın olarak tüketilmektedir. Şeftali bir meyve olarak tüketilebilirken aynı zamanda suyu sıkılarak ta tüketilen meyvelerin başında gelir. İçeriğinde bol miktarda vitamin C ve B bulunmaktadır. Ayrıca A vitamini de barındıran şeftali potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi mineralleri de içerir.
Şeftalinin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Özellikle sindirim sitemine çok fayda sağlayan şeftali bunun dışında bağırsakları çalıştırarak hazmı da kolaylaştırır. Bağırsakta oluşan kurtların dökülmesini sağlayan şeftali aynı zamanda idrar yolu Enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir. Böbrek, mesane ve idrar yollarında meydana gelen taş ve kumların dökülmesini sağlar. Kandaki zararlı toksinleri yok eder ve damar sağlığını korur.
Şeftalinin Kalp Sağlığına Etkileri
Şeftalide bulunan lif ve potasyum kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Bu lifler özelikle de kolesterol seviyelerini dengelemekte çok başarılıdır ve bu duyum dolayısı ile kalp sağlığını desteklediğini gösterir. Ayrıca damarları destekleyen şeftali kanı temizleyerek damar tıkanıklarına engel olur ve kalbin yorulmaması sağlar.
Şeftalinin Kanser Üzerindeki Etkileri
Şeftalide bol miktarda bulunan karotenoid ve bioflavonoid maddeleri sayesinde kanserojen hücrelerin çoğalmasını engeller. Ayrıca antioksidan özelliğe sahip olduğu için serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engelleyerek kanser tümörlerinin büyümemesi sağlar. Başta mide ve bağırsak kanserleri olmak üzere diğer tüm kanser türlerinin de oluşma riskini en aza indirir.
Şeftalinin Sindirim Sistemine Etkileri
Aslında şeftali meyvesinin en etkili olduğu yer sindirim sistemi elemanlarıdır. Bağırsak ve böbreklerin çalışmasını sağlar ve fonksiyonlarını düzenler. Bu sayede hazmı kolaylaştıran şeftali aynı zamanda kabızlık gibi sorunlarında ortadan kalmasına yardım eder. Böbrekte biriken kum ve taşların dökülmesini sağlar ve bağırsakları hareketlendirir.
Şeftalinin Antioksidan Etkisi
Antioksidan içeren besinlerin başında gelen şeftali düzenli tüketilirse güneş ışınlarının verdiği zararları azaltabilir. Ayrıca bu antioksidanlar serbest radikallerin yok edilmesinde en önemli maddelerdir. Bunun dışında bağışıklığı güçlendiren antioksidanlar çeşitli hastalıkların da vücuda karşı direncini kırabilir. Antioksidanlar vücutta ve kanda bulunan zararlı virüs ve bakterileri de yok edebilir.
Şeftalinin Dokular Üzerindeki Etkileri
Şeftalide bolca bulunan C vitamini dokuların genel sağlığını korumaya yardımcı olur. Özellikle dokularda meydana gelmiş olan travmaların verdiği zararı azaltmada çok başarılıdır. İçeriğindeki askorbik asit sayesinde bağışıklık sistemi inanılmaz bir şekilde güçlenir ve Enfeksiyon hastalıklarının giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca ciltteki zarar görmüş hücreleri onarır ve cildi ölü hücrelerden temizler.
Şeftalinin Kilo Vermede Etkileri
Şeftalinin düzenli tüketimi uzun vadede fazla kilolardan kurtulmanızı sağlayabilir. Kalorisi çok düşük olan şeftali ayrıca tok tutucu bir etkiye de sahiptir. Ayrıca besin değerleri yüksek olan şeftali kilo vermek isteyen insanların her zaman diyet listesinde yârini alır. Bunun dışında ünlü diyetisyenlerde aşırı kilolu insanların düzenli şeftali tüketerek kilolarından kurtulacağını savunmaktadırlar. Vücutta fazla yağları yakabilen şeftali ayrıca sindirim sistemini etkileyerek bağırsakları çalıştırdığı için ideal bir kilo verdirici olabilir.
Şeftalinin Kan Basıncına Etkileri
Şeftali kan basıncını dengeleyen nadir meyvelerden biridir. Bir adet şeftalide yaklaşık olarak 285 mg potasyum bulunur ve bu miktar insanların kan basıncını dengelemek için yeterli bir orandır. Ancak aşırı potasyum takviyesi insanlarda böbrek hastalıkları oluşturabileceği için aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.
Şeftalinin Kemik Sağlığına Etkileri
İnsan vücudunda A vitaminin aşırı derecede azalması önemli sağlık sorunlarının oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu açığı kapatmak için zengin A vitamini içeriğine sahip olan şeftaliyi tüketebilirsiniz. A vitamini eksikliği özelliklede ileriki yaşlarda kendini gösteren kemik zayıflığına neden olabilmektedir. Ayrıca kalsiyum bakımından da zengin olan şeftali gelişim çağındaki çocuklar içinde hayati önem taşımaktadır. Hem kemik sağlığını hem de iskelet sağlığını koruma altına almak için günlük düzenli olarak bir adet şeftali tüketimi yapmak yeterli olacaktır.
seftali-suyu
Şeftali Suyunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Şeftalinin Preslenmesi ile elde edilen şeftali suyunun sağlığa faydaları sanıldığından daha fazladır. Mayhoş bir tada sahip olan şeftali suyu iç organlar açısından çok öneli olan B3, A ve C vitaminlerini içermektedir. Ayrıca folik asit ve beta karoten içeren şeftali suyu çok iyi bir antioksidan özelliği de sahiptir. Zararlı toksinlerin atılımına yardımcı olur ve genel sağlığı koruma altına alır.

 • Sinir sistemini olumlu yönden etkiler ve stres gibi faktörlerin ortadan kalkmasını sağlar. Günümüzde birçok hastalığın sebebi olan stres düzenli şeftali suyu tüketimi ile kalıcı olarak yok edilebilir.
 • Düzenli tüketim damarlardaki kanın temizlenmesini sağlayarak damar tıkanmalarının önüne geçecektir.
 • Özelikle çocuklarda rastlanan yüksek ateşin düşürülmesi için çok etkili bir içecektir.
 • Kaliteli bir idrar sökücü olan şeftali suyu başta mesane kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidine karşı koruma sağlar.
 • Sindirim sistemine inanılmaz faydalı bir içecek olan şeftali suyu, bağırsakları hareketlendirir hazmı kolaylaştırır ve kabızlık sorunlarını ortadan kaldırabilir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olduğu için bağırsakları zararlı bakteri ve kurtlardan arındırır.
 • Beyini etkileyen şeftali suyu özellikle uykusuzluk problemlerinin yok olmasına katkı sağlamaktadır. Uyumadan önce bir bardak içilen şeftali suyu daha raht bir uyku geçirmenize olanak sağlayacaktır.
 • Bağırsakları yumuşatan bu içecek sayesinde basur hastalığından da kurtulmanız mümkün olabiliyor.
 • Çok güçlü bir antioksidan olan şeftali suyu sayesinde kanserden korunmak ta mümkün olabilmektedir.

Şeftalinin Zararları ve Yan Etkileri
Genel anlamda sağlık açısından bir zararı bulunmayan şeftali sadece aşırı tüketim ve bilinçsiz kullanım nedeniyle bazı rahatsızlıklara yok açabilmektedir. Bilimsel olarak hiçbir yan etkili kanıtlanmamıştır. Ciddi bir yan etkisi yoktur ve aşıda belirtilen yan etkiler seyrek bir şekilde görülmektedir.

 • Hassas bünyeli insanlarda ve çocuklarda aşırı tüketim alerjiye sebep olabilmektedir. Bu alerjiler üz ve kollarda kızarıklık veya baloncuk şeklinde seyredebilir.
 • İdrar sökücü etkisi bulunan şeftali aşırı tüketim yapıldığı takdirde idrar yolu ve ishal hastaları için risk oluşturabilir. Çünkü aşırı idrar vücutta sıvı kaybına neden olmaktadır.
 • Bol miktarda potasyum içeren şeftali aşırı tüketim yapılması durumunda böbrek problemlerine neden olabilir.
 • Yine aşırı tüketim karın ağrıları ve kabızlığa neden olmaktadır.

Şeftalinin Besin Değerleri
Şeftalinin 100 gramında 65 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 0,9 gram protein, 14,5 gram karbonhidrat, 0,3 gram yağ, 686 IU vitamin A, 46,1 mg vitamin C, 4 mg kalsiyum, 195 mg potasyum ve 7 mg magnezyum içermektedir.
Öneriler
Tüketilen şeftaliler organik olduğu müddetçe bir problem teşkil etmez. Her yaş ve gurupta rahatlıkla tüketilebilir. Yukarıdaki faydalardan maksimum derecede yararlanmak istiyorsanız düzenli ve organik şeftali tüketimi yapmanız gerekmektedir.