Şalgamın Faydaları

Bir kök sebzesi olan şalgam oldukça acı bir tada sahiptir ve hem kökü hem de yaprakları çok değerli vitaminlere ev sahipliği yapmaktadır. Bazı dönemlerde bilim adamları tarihin en faydalı besini olarak tanımlamışlardır. Günümüzde modern tıbbın yaptığı araştırmalar bu tanıyı doğrular nitelikte sonuçlar almıştır. Şalgamın sağlığa yararları eski çağlardan beri bilinmekte olup ilaç sektöründe yaygın olarak kullanılmıştır.
Türkiye’de şalgam tüketimi oldukça yaygındır ve özelliklede soğuk kış aylarının vazgeçilmesi haline gelmiştir. Genellikle balıkların yanında tüketilir ve çeşitli yemek, salata ve turşularda kullanılmaktadır. Şalgamın sağlığa faydaları en çok kış aylarının başlamasıyla kendini gösterir ve soğuk algınlığına bağlı gelişen nezle girip gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
Şalgamda bol miktarda A, E, K, C ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi değerli mineralleri de içeren şalgam başta kanser hastalığı olmak üzere birçok hastalığın tedavi sürecini desteklemektedir. Şalgamda bulunan vitaminler ve elementler kalp sağlığından cilt ve saç sağlığına, kanserle mücadeleden tırnak sağlığına kadar birçok derde deva olabiliyor. İçeriğinde bulunan omega-6 ve diyet lifleri sayesinde sağlığa sayısız fayda sağlıyor. Özellikle omega-6 yağları cilt ve saç sağlığı için çok önemlidir ve ciltte oluşan Enfeksiyon ve iltihapların giderilmesinde çok etkilidir. Ayrıca bağışıklık sistemine de müthiş katkılar sağlayarak birçok hastalığa karşı direnç oluşturmaktadır.

Şalgamın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Kalp Sağlığına Etkileri

Şalgam özellikle kalp krizi ve inme gibi faktörlerin ortadan kaldırılmasında çok etkilidir. Çünkü içeriğinde bol miktarda anti-inflamatuar bulundurmaktadır. Bu sayede kolesterol değerlerini sağlıklı ve normal değerlere çeker. Bu işlemde içeriğindeki folatlarında büyük katkısı vardır. Bunların dışında B vitamini içeriği sayesinde damar sağlığını da koruma altına alarak damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

Bağırsaklar Üzerindeki Etkileri

Omega-3 ve K vitamini içeren şalgam bu sayede anti-enflamatuar bir etki gösterir. Özellikle K vitamini bu maddenin güçlü bir kaynağı niteliğindedir. Günümüze kadar yapılan araştırmalarda omega-2 asitlerinin enflamasyon sistemini desteklediği görülmüştür ve bundan kaynaklı oluşabilecek artrit, kalp ve buna benzer hastalıkların riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenla şalgam bağırsakların hızlanmasını sağla ve zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Şalgamda bulunan E, C, A vitaminleri ve değerli mineraller, sağlam bir bağışıklık sisteminin alt yapısını kurmak adına çok önemlidir. Bunların dışında beta-karoten ve manganez gibi maddelerin ve antioksidanların sayesinde bağışıklık sistemine olağanüstü katkılar sağlayabilmektedir. Şalgam köklerinde bulunan C vitamini ve yapraklarında bulunan antioksidanlar da bağışıklık sistemine ciddi katkılar sağlayabilir. Her bakımdan güçlü bir antioksidan olan şalgam bu sayede serbest radikaller ile savaşır ve hücreleri onararak DNA’daki hasarların giderilmesini sağlar. Tüm bu özellikleri ile bağışıklık sistemine sayısız katkı sağlayan şalgam vücudun hastalıklara ve virüslere karşı direnç kazanmasını sağlar.

Şalgamın Kansere Etkileri

Kanser ile mücadele enden şalgam diğer sebzelerde olduğu gibi güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Normal hücreleri kanserojen hücrelere çeviren serbest radikalleri ortadan kaldırmada çok etkilidir. Ayrıca glikonozit seviyesi çok yüksek olan şalgam özellikle karaciğerdeki toksinleri ve kanserojen maddeleri yok etmede çok etkilidir. Ayrıca bu madde kanser tümörlerinin de büyümesini engellemekle kalmıyor tümör oluşumunu da büyük ölçüde engelliyor.

Sindirim Sistemine Etkileri

İçeriğinde bol miktarda lif barındıran şalgam özellikle mide ve bağırsaklar için çok faydalıdır. Bu lifler midedeki asit değerlerini dengeler ve mide duvarını kalınlaştırarak asitlerden ve mikroplardan gelebilecek zararlara karşı korur. Ayrıca bağırsakları da hareketlendiren şalgam kabızlık gibi problemlerin oluşmasını engeller. Tüm bu özellikleriyle sindirim sistemi sağlığını korumaktadır.

Kemik Sağlığına Etkileri

Şalgamda bulunan kalsiyum ve potasyum güçlü kemikler ve sağlıklı iskelet sistemi için çok önemlidir. Yaşlılıktan kaynaklanan kemik zayıflamaları ve kemik erimesi gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olabilir. Ayrıca gelişim dönemindeki çocukların kemik sağlığı içinde çok faydalıdır.

Kilo Vermeye Etkileri

İçeriğinde bol miktarda diyet lifi bulunan şalgam bağırsak hareketlerini düzene sokar ve yağların yakılmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen insanların diyet listesinden eksik olmaz ve ünlü diyetisyenlerin her zaman beğenisi kazanmıştır.
salgamin-faydalari

Şalgam Suyunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Şalgam suyu ülkemizin her bölgesinde yaygın olarak tüketilen ve neredeyse her köşe başında satılan bir içecektir. Tadının acı olması bazı insanlar tarafından şikâyet konusu olsa da aslında sağlığa çok büyük fayda sağlayabilir. Şalgam suyunun faydaları geçmiş çağlardan beri bilinmekte ve birçok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Şalgamda bulunan element ve bileşenler zararlı toksinlerin kolaylıkla dışarı atılmasına yardımcı olabilirler. Bu sayede kanser türlerine karşı iyileştirici etkiler gösterebilmektedir.
 • Mesane ve karaciğer sorunları için çok değerli besinler içeren şalgam suyu düzenli tüketim yapılması durumunda bu tür sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.
 • Aşırı kilolu insanların fazla yağlarından kurtulmalarına yardımcı olabilir.
 • Kansızlık hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Solunum yollarında meydana gelebilecek hastalıkları içeriğindeki C vitamini sayesinde önleyebilmektedir.
 • Aşırı terlemeden kaynaklanan kokuların giderilmesine katkı sağlar
 • Damarlardaki kana akışkanlık kazandırarak kanın pıhtılaşmasını engeller ve dolaylı olarak kalp sağlığına katkı sağlamış olur
 • İnme ve felç gibi rahatsızlıkların tedavisinde büyük rol üstlenir.
 • Stres ve strese bağlı hastalıkların oluşmaması için sinir sistemini uyararak stresi ortadan kaldırır
 • Kalsiyum ve potasyum içeren şalgam suyu bu sayede kemik ve iskelet sağlığını destekler
 • Şalgam suyu flavonoidler bakımından çok engin olduğu için kanamaları önler ve kılcal damarları korur
 • Kolon tümörleri ve kolon kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir.
 • Düzenli tüketim çeşitli cilt problemlerinin oluşmasını engelleyebilir
 • Siyah nokta ve aknelerin giderilmesi için etkili bir besin kaynağıdır
 • Soğuk algınlığı ile ortaya çıkabilen grip, nezle gibi rahatsızlıkların tedavi süresini kısaltabilir.

Bu faydalardan en yüksek derecede etkilenmek için şalgam suyunun evde Hijyenik ortamlarda hazırlanması önerilir. Marketlerde satılan fabrikasyon ürünleri içeriğindeki besin kaynaklarını yitirebileceği için faydadan çok zarar getirebilir. Evde hazırlamak için yarım şalgam ve 3 havuç ile 1 elma ve yarım rezeneyi Blender da karıştırın. Daha sonra süzün ve bu sıvıya dilerseniz acı biber suyu ekleyerek tüketin.

Şalgamın Zararları ve Yan Etkileri

Şalgamın bilimsel olarak kanıtlanmış her hangi bir yan etkisi bulunmaz. Ancak aşırı ve bilinçsiz tüketim bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir.

 • Ülser gibi mide sorunu yaşayanların tüketimde aşırıya kaçmamaları önerilir
 • Bol miktarda kükürt içerdiği için hazımsızlık ve şişkinliğe sebep olabilir.
 • Guatr troid bezi problemi yaşayanların aşırı tüketim yapmamaları gerekir. Bu bezler gırtlak ile alakalı olduğu için şalgamın yakıcı etkisinden zarar görebilirler. Ayrıca şalgamda bulunan goitrogens maddesi bu bezleri olumsuz etkileyebilir.

Şalgamın Besin Değerleri

Şalgamın 100 gramında 129 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 30 gram karbonhidrat, 0,3 gram yağ, 1,6 gram protein, 2 mg C vitamini, 103 mg kalsiyum, 108 mg potasyum ve 49 mg magnezyum içerir.

Öneriler

Şalgamın aşırı tüketim yapılması midede aşırı derecede yanma hissi oluşturabilir. Ancak bu yanma korkulacak bir hastalığın göstergesi değildir. Sağlık açısından sayısız fayda sağlayan şalgamı her yaş gurubundan insanın tüketebilmesi bir ayrıcalıktır. Eğer şalgamı acılığından dolayı tüketmiyorsanız size tavsiyemiz evde kendiniz yapıp içerisine acı biber suyunu koymadan tüketmenizdir.
Kaynaklar

 1. http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-turnips-for-skin-hair-and-health/#gref
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/284815.php
 3. https://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/turnips.html