Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan en son açıklamaya göre Eskişehir merkezinde yer alan büyük bir site korona karantinasına altına alındı. Tedbirlerin büyük önem taşıdığını vurgulayan yetkililer yaşanan bu gelişme ile daha sıkı kararlar alma yönünde gelişmeler olabileceğini aktardı.

Eskişehir’de Korona Karantinası

Eskişehir’de apartman görevlisi ve eşi korona virüs belirtileri göstermeye başlayınca, hemen hastaneye gittiler. Yapılan testlerde pozitif sonucu çıkınca 5 bloktan oluşan site karantina altına alındı. Bölgeye gelen sağlık görevleri hemen filyasyon çalışmalarına başladı.

Alınan Tedbirler

Eskişehir Uluönder Selva sokakta yer alan 5 blokluk sitede meydana gelen olayda 500 kişi karantinaya alındı. Apartman görevlisi ve eşinde bulunan Korona virüs nedeniyle temas sayısının fazla olmasından dolayı hemen bölge karantina bölgesi ilan edildi. Gelen ekiplerin dezenfeksiyon işlemlerinin yanı sıra sitenin çevresi ve girişlerine şeritler çekildi. Sağlık ekiplerinin verildiği karara göre bölgeye giriş ve çıkış olmayacak ve insanların tüm ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından yapılacak.

Site ve çevresinde sıkı önlemler alındığı, kurallara uymayanların Tepebaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince cezai işlem yapılacağı aktarıldı.

Beş blokluk bir site karantinaya alındı - Eskişehir

Site Yöneticisinden Açıklama

Sitenin yöneticisi Okan Özbir yaşadıkları süreçle ilgili açıklamada bulundu. Özbir yaptığı açıklamada; Şu sıralar apartman görevlisi ve eşi dışında başka vaka tespit edilmedi. Kendileri ise evlerinde ve dinlerek virüsü atlatmaya çalışıyorlar. Aldığımız bilgiye göre sağlık durumları iyi,  biz de izolasyon altındayız ve herhangi bir belirti taşımıyoruz” dedi. Özbir ayrıca gelen ekiplerin oldukça ilgili oldukları gerek dezenfeksiyon gerekse de sağlığımız için tüm tedbirleri aldıklarını iletti. Bununla birlikte sitede oturanların sağlık yada farklı bir ihtiyaçları için ulaşabilecekleri telefon numaralarının verildiğini belirtti.

Sağlık Görevlileri’nin Açıklaması

Bölgeye giderek filyasyon çalışmalarını gerçekleştiren sağlık görevlileri bölgede daha fazla vaka yaşanmaması adına tedbirler aldı. Görevlilerden birin yaptığı açıklamaya göre, apartman görevlisi ve eşinin dışında başka bir vaka bulunmadığını açıkladı. Ancak bu hastalığın belirti göstermeden de tespit edilme durumunun olmasından dolayı siteyi takip altına aldıklarını ve karantina süresince başka vaka olmaması için tedbirler alındığını belirtti.