Safranın Faydaları
Safran bitkisi dünya genelinde en çok tüketilen bitkilerden biridir. Safranda bulunan besinler oldukça etkilidir ve anlık sonuçlar verebilmektedir. Safran benzersiz renk, tat ve özelliklere sahiptir ve dünya tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. Safranın sağlığa faydalarının altında yatan önemli nedenlerden biri içeriğindeki bileşen ve elementlerdir. Safran yüksek kalori içeren bir bitkisidir ve yüz gramında yaklaşık 310 kalori bulunur. Tam bir protein deposu olan safran bol miktarda da lif içerir. Ayrıca niasin, riboflavin, piridoksin, C vitamini ve potasyum içermektedir.
Safranda ciddi miktarda manganez de bulunur ve buda safranın sağlığa katkılarını ikiye katlamaktadır. Bol miktarda bakır, demir, fosfor, kalsiyum, selenyum ve çinko içeren safran iç organlar için hayati öneme sahip bir bitkidir. Çoğunlukla gıda olarak tüketilen safran aynı zamanda tıbbi açıdan da faydalı bileşenler ve kimyasallar içerdiği için ilaç sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır.
Safranın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Safranın Antidepresan Etkileri
Safranda bulunan bazı bileşenler depresyona sebep olan asit dengelerinin bozulmasını engeller. Bu sayede ruh sağlığını olumlu etkiler. Ayıca içeriğindeki elementler sayesinde sinir sistemini uyarır ve olmayan şeyleri görmeyi engeller. Yaşlılıkla ortaya çıkan bunama gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılan safran ayrıca Alzheimer hastalığının tedavisine de katkı sağlayabilir.
Detoksifikasyon Üzerindeki Etkileri
Dünyanın farklı yerlerinde sadece baharat veya bitki şeklinde kullanılmayan safran bu bölgelerde şifa kaynağı vasfıyla daha yaygın kullanılmaktadır. Kaplıcalarda detoksifikasyon ve buna benzer tedavilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Safranın Uçucu Yağ Etkisi
Safran birtakım bitkiler ile beraber kullanıldığı takdirde müthiş tadı ile uçucu yağlar birbirine karışır ve genel sağlığa büyük katkılar sağlar. Safranda bulunan uçucu yağlar; pinen, borneol, sineol ve geronoildir. Bu yağlar ilaç sektöründe de yaygın olarak kullanılır ve sağlık açısından tüm iç organları destekler.
Hücre Sağlığına Etkileri
Safran bitkisi kan hücreleri başta olmak üzere vücutta bulunan ütün hücreleri korur ve zararlı maddelerin hücrelere zarar vermesini engeller. Ayrıca hücre sayısının artmasına ve hüre üremesine katkı sağlar. Özelikle de serbest radikaller ile savaşarak hücrelerin kanserojen hücrele dönüşmesini engeller.
Sindirim Sistemine Etkileri
Çok güçlü antioksidan özelliğe sahip olan safran bitkisi başta mide olmak üzere tüm sindirim sistemine faydalıdır. Bağırsakların hareketlenmesine yardımcı olur ve bu sayede kabızlık problemlerinin tedavisine katkı sağlar. Ayrıca bu etkileri sayesinde kilo vermeyi de kolaylaştırır. Bunların dışında safran antioksidanları kullanarak mide duvarını kalınlaştırır ve midenin zarar görmemesini sağlar. Bu işlemi yaparken aynı zamanda zararlı bakteri mideden dışarı atar ve bağırsakların virüs kapmasını da engeller.
Kalp Sağlığına Etkileri
Potasyum bakımından oldukça zengin olan safran bitkisi kan basıncının sağlıklı ve doğal değerlere sabitlenmesine yardımcı olur. Bu sayede damarların tıkanmasını engeller ve dolayısı ile kalp sağlığını da korumuş olur.
Kan Sağlığına Etkileri
İnsanları toksinlerden ve zararlı kimyasal maddelerden koruyan safran aynı zamanda damarlardaki kanın temizlenmesini de sağlar. Kan hücrelerinin üremesine yardımcı olur ve içeriğindeki demir minerali sayesinde kanın oksijen alımına katkı sağlar. Kana akışkanlık kazandıran safran damarlarda oluşabilecek damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi problemleri de engeller. Ayrıca safranda bulunan kalsiyum ve vitaminler optimum sağlığın korunmasında çok etkilidir.
Kemik sağlığına Etkileri
Safranda bulunan kalsiyum sayesinde kemik ve iskelet sağlığı olumlu yönden destek görür. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için çok önemli olan kalsiyum minerali safran bitkisinde bolca bulunmaktadır. Hem kemik sağlığını hem de iskelet sağlığını destekleyen safran kemik erimesi hastalığı içinde çok etkili bir tedavi yöntemidir.
Cilt Sağlığına Etkileri
Safran cilt sağlığı için çok önemli bir bitkidir ve kozmetik sektöründe yaygın kullanılan nadir bitkiler arasındadır. Cildin genç kalmasını ve temizlenmesini sağlayan safran bitkisi özellikle cilt maskelerinde çok yaygın kullanılmaktadır. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin hayalini kuranlar için bulunmaz bir besin kaynağı olan safran maalesef birçok kişi tarafından tanınmamaktadır.
Pürüzsüz ciltler için yapmanız gereken 1 çay kaşığı kadar sandal ağacının tozunu 2-3 adet safran ile birlikte bir bardak süte koyup karıştırmak.  Bu karışımı hazırladıktan sonra daha önce yıkadığınız cildinize 20 dakika süreyle uygulayın ve ılık su ile yıkayın. Bu işlemi 15 günde bir düzenli olarak uygulamanız yeterli olacaktır.
Akneler Üzerindeki Etkileri
Leke, akne ve siyah noktalardan kurtulmak için gerekli olan antifungal maddesi safranın içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu maddeyi kullanarak akne ve siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız vereceğimiz karışımı uygulamanız yeterli olacaktır.
10 adet safran ve 5 adet reyhan otunu mikserde iyice parçalayın. Daha sonra bu karışımı problemli bölgeye masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika beklettikten sonra bol ılık su ile durulayın. Bu işlemi düzenli olarak yaptığınız zaman cildinizdeki sivilce ve aknelerden sonsuza dek kurtulacaksınız. Ayrıca bu karışım cildin gözeneklerini açarak hava almasını sağlayacak ve daha canlı bir cilde sahip olacaksınız.
Yüz Dokusuna Etkileri
Yüz dokularını geliştirmek istiyorsanız safran ile hazırlanan bu karşımı denemenizde fayda görüyoruz. Öncelikle yapmanız gereken bir bardak suyu 10 dakika süreyle kaynatıp içerine 5 adet safran ilave etmek. Daha sonra bu karışıma 4 çorba kaşığı kadar süt tozu ekleyin ve 15 dakika süreyle yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 15 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile iyice yıkayın. Bu işlem yüz dokunuzun gelişmesine katkı sağlayacaktır ve aynı zamanda ölü hücreleri dökerek yüzdeki matlığı ortadan kaldıracaktır.
Kuru Ciltlere Etkileri
Birçok insan kuru mat bir cilde sahip olmaktan yakınır ve kuru cildin getirdiği bazı problemlerin sıkıntısını çekmek zorunda kalır. Ancak safran ve limonu karıştırarak cildinize uyguladığınız zaman limon temizleyici bir etki sağlarken safran da cildi onaracaktır.
Bunun için safran tozuna bir çay kaşığı limon suyu ilave edin ve iyice karıştırın. Aşırı kuru ciltlere sahip olanlar bir miktar süt ekleyerek etkisini arttırabilir. Bu karışımı hamur kıvamına getirdikten sonra cildinize sürün ve ortalama 20 dakika bekledikten sonra iyice yıkayın. Bu işlem sayesinde kuruluktan kaynaklanan kaşıntı ve dökülmelerde büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. Ayrıca duş esnasında banyo suyuna katacağınız bir miktar safran daha hijyenik bir temizlik için size yardımcı olacaktır.
Saç Sağlığına Etkileri
Düzenli olarak saçlara sürülen safran bitkisinin suyu uzun vadede saçlara doğal rengini geri getirecek ve aynı zamanda saçların dökülmesini de engelleyecektir. Bunların dışında kellik problemine de iyi gelen safran dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayacaktır.
safranin-faydalari
Safranın Zararları ve Yan Etkileri

  • Ağızdan alınan safran göz ve mukozalarda zehirlenmelere sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca kanlı ishal, burun, göz ve dudaklarda kanama ve uyuşma meydana getirebilir.
  • 10 gramdan fazla tüketilen safran ölüm ile sonuçlanabilir. Bu nedenle kesinlikle aşırı tüketim yapılmamalıdır.
  • Gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmesi önerilmez ancak az bir tüketimin zarar vermeyeceğini savunan bazı uzmanlar varıdır.
  • Safran ileri derecede ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir. Sinirlilik ve buna benzer ruh sağlığı ile ilgili problemleri tetiklemektedir.
  • Epilepsi hastalığı taşıyanların kesinlikle uzak durmaları tavsiye edilir.
  • Kalp sağlığını destekleyen bu bitki aşırı tüketimde kalp ritminde aşırı yükselmelere neden olabilir. Özellikle kalp hastalarının kullanımda dozajına çok dikkat etmeleri gerekir.
  • Safran bunların dışında kan basıncına da olumsuz etki yapmaktadır. Özelliklerde safranın kan basıncını düşürdüğü bilinir.
  • Bir buçuk aylık tıbbi amaçlar ile kullanılan safranın ağızdan alınması bazı uzmanlarca zararsız diye nitelendirilse de kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan ağızdan alınması önerilmez.

Safranın Besin Değerleri
Safranın 100 gramında 310 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 65,4 gram karbonhidrat, 5,8 gram yağ, 11,4 gram protein, 530 IU vitamin A, 111 mg kalsiyum, 264 mg magnezyum ve 1724 mg potasyum içerir.
Öneriler
Safran sağlık açısından birçok fayda sağlasa da yukarıda belirttiğimiz gibi 10 gramdan fazla alınması aşırı tüketime girer ve ölümle sonuçlanabilir. Bunu dışında aşırı ve bilinçsiz tüketilmediği takdirde problem teşkil etmez. Ancak ağızdan alınması pek önerilen bir kullanım şekli değildir.