Vücudumuzda bulunan safra kesesi, karaciğer tarafından üretilen safranın depolanma alanıdır. Safra kesesi taşları, safra kesesi, safra kanalı ve safra yollarında oluşabilmektedir ve büyük yada küçük ebatlarda olabilmektedirler.
 
Safra taşları kolesterol ve pigment olarak iki türden oluşmaktadır. Safra taşları kolesterol fazlalığından, obezite, diyabet gibi hastalıklar, kansızlık, karaciğer rahatsızlıkları, pankreas rahatsızlıkları, yetersiz beslenme, alkol ve tütn kullanımından dolayı meydana gelebilmektedir.
 
Safra kesesi taşı oluşumu ve varlığı sırasında herhangi bir belirti göstermeyebilir. Safra kesesi taşı oluşumda hissedilebilecek olası belirtiler ise; karın, sırt ve omuz ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, mide gazı, yüksek ateş, deride sararma şeklinde olabilmektedir. Ayrıca bulunduğu yerden saldı ile birlikte safra kanallarına taşınma esnasında ise geçici spazmlara neden olabilmektedir.
 
Safra taşı tedavisinde ufak olanlar kendiliğinden yok olabilmekteyken, büyük ve hastaya sancı veren tarzda olan taşlar, kırma yolu ile küçük parçalara bölme ve zor vakalarda ise ameliyat gerektirebilmektedir.
 
Safra kesesi taşı için başvurulan doğal yöntemler arasında; maydanoz, karahindiba, ayı üzümü, mısır püskülü, su teresi, nane, tarhun otu, zerdeçal yer almaktadır.