Safir, “mavi taş” anlamına gelen Yunanca kelime «sappheiros» dan, gelir. En yaygın olanları, gök mavisi renginde olan safirlerdir. Safirler de korundum mineralinden oluşur yani aslında safir bir çeşit yakut sayılabilir. Bundan dolayı kültürümüzde gökyakut olarak bilinirler. Saygınlık içeren bir taşdır Büyük İskender’in kullandığı taş olarak bilinir.
Hristiyan ruhani büyükleri ve papalar sıklıkla kullanmışlardır. Ayrıca İngiliz Kraliyet sarayının tacında kullanılmıştır.

Safir Taşının Faydaları

Safir – ruhun sembolü, saflık, sadakat ve tevazu veren bir taştır. Taş aynı zamanda iffet duygularını korur, konsantrasyon ve tefekkür için kapasite geliştirilmesine yardımcı olur. Asi ruhları yatıştırma safir taşı sayesinde mümkün olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle safirlere “rahibeler taşı“denir.
Safir taşının insanı yaşlandırmadığı etkisi biliniyor. Safir olumsuz düşünceleri nötr ettiği için bu etkiyi vermektedir. Safir gözler, kulaklar için iyi geldiği bilinmektedir. Akciğerleri, boğazı korur ve eklem ağrısı, sinirlilik ve uykusuzluk hallerinin giderilmesine yardımcı olur.