Saçlarımızda oluşan keperler en yaygın sorunlardan birisidir ve hem bayan hem erkeklerde görülebilmektedir. Vücudumuzdaki deri yedi tabakadan oluşmaktadır ve en üst tabaka zaman ile ölür ve cilt kendini yenilemek için bu ölü tabaka soyulmaya ve pul pul dökülmeye başlamaktadır.
 
Saç yer alan derimizde bu deri değişimleri küçük pulcuklar halinde görülmektedir ve kepek olarak adlandırılmaktadır. Normalde cildimizden dökülen ölü deriler fark edilmeden vücudumuzdan ayrılmaktadır. Fakat kıllı alandan uzaklaşması zor olan kepek kolaylık ile fark edilebilmektedir.
 
Kepeği önlemenin bazı yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar arasında;
 
 
-Kepeğin önlenmesinde vücuda yeterli miktarda çinko alımı çok önemlidir. Bu yüzden protein, vitamin ve minerallerden oluşan düzenli bir beslenme programı seçip, ona göre beslenmenizi düzenlemelisiniz.
 
-Saç diplerinize D vitamini iyi gelmektedir ve gün içerisinde belirli saatlerde güneş ışığından faydalanmanızda yarar vardır. Fakat fazla güneş ışığına maruz kalan saçlarınız zarar görebilir.
-Fazla saçlarınıza dışardan müdahale etmemeye çalışın. Saç düzleştiricileri, saç boyaları, jöle ve spreyler saç diplerinize zarar vermektedir.
 
-Sık sık saçlarınızın föne ve düzleştiriciye maruz kalması da kepek oluşumuna neden olmaktadır.