Saçlar her ne kadar kadınlar için önemli olsa da erkekler içinde önemlidir. Bu aralar herkes saç dökülmesinden kaynaklı problem yaşar. Saç dökülmesi oldukça insanlar daha çok stres olur bu da daha fazla saç dökülmesine sebep olur. Her insan sağlıklı uzayan ve dökülmeyen saçlara sahip olmak ister.

Saçların sağlıklı olabilmesi için birçok ürün satılır. Birçok farklı ürün olduğundan dolayı kafa karışıklığına sebep olur. Her mevsim geçişinde saç dökülmeleri artar. Saçlarımız kimi zaman çabuk yağlanır kimi zaman ise çok kuru kalır. Kuaförlerde yapılan bakımlara kimi zaman bütçemiz elverişli olmayabilir. Bu bakımları evde de yapmak mümkündür.

Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Şey | KadınlarBilir

Saçlar Nasıl ve Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Şampuan doğrudan saça uygulanmamalıdır. Şampuan yeterli bulunduğu kadar ele dökülüp saç uçlarından saç diplerine doğru 2-3 dakika masaj yapılarak sürülmelidir. Ne çok soğuk ne de çok sıcak su ile durulama yapılmamalıdır. Genelde saç ılık su ile durulanmalıdır. Saç yıkama sıklığı 2 veya 3 günde bir olmalıdır. Aslında her şampuanın kullanılması doğru değildir.

Saçınızı duşta taramak dökülmeyi önlüyor - Saç Bakımı

Merdiven altı üretilen birçok şampuan saçlarımızın zarar görmesine ve yıpranmasına sebep olur. Bu da kaliteli şampuanlara olan güvenimizi sarsar. Aslında her zaman kullanılması gereken şampuan türü tuzsuz şampuanlardır. Kuaförlerde genelde tuzsuz şampuan kullanılır. Kuaförlerde yapılan keratin ve protein bakımlarının yapılmasının ardından tuzsuz şampuan kullanılması tavsiye edilir.

Keratin ve protein bakımının yapılmasının sebebi saç kırılmalarını önlemek, saçların sağlıklı uzamasını sağlamak ve saçların parlak ve canlı bir görünüme bürünmesini sağlamaktır. Tuzsuz şampuanlar az köpürür. Az köpürmesi bizleri biraz yanıltıp çok şampuan kullanmamıza sebep olabilir. Bu da fazla şampuan kullanımından kaynaklı saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Kırıklarından Kurtulma Yolları

Saçlar sürekli düzleştirici ve maşanın kullanılmasından kaynaklı kırılmaya sebep olur. Ayrıca saçların kuru iken taranması da saç kırılmasına yol açar. Tuzsuz şampuanlar saçı biraz serleştirebilir. Bu yüzden saç yıkanmasından sonra keratinli saç maskesi kullanılması tavsiye edilir. Saç maskesi, saç nemliyken uygulanır. Yaklaşık 10 dakika saçta bekletilir. 10 dakika bekletildikten sonra durulanır. Saçlarınızda çok kırık var ise saç uçlarından kestirmeniz en doğru yoldur.

Kuru saçlar nasıl nemlendirilir? Kuru saçlar için bakım önerileri -  Güzellik haberleri