İyi günler. Bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimiz için saç neden dökülür? saç dökülmesine ne engel olur? dökülen saçlar geri çıkar mı? gibi çok sayıda sorunun cevabını vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuyarak saç dökülmesiyle ilgili tüm konularda bilgi sahibi olur ve yaptıklarınızı bilinçli bir şekilde yapmış olursunuz.
İlk olarak saç neden dökülür konumuzdan başlayalım.

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Genel olarak %90’ı genlerle alakalıdır. Eğer ailenizde kel biri varsa, sizin de saçlarınızın dökülmesi çok olası bir durumdur. Çünkü kellik genlerle direkt olarak aktarılan bir olaydır. Genlerden dolayı kellik sorununuz varsa, saçlarınız kesinlikle bir daha çıkmayacaktır. Bu yüzden modern tıp teknolojilerinden yararlanarak saç ektirebilirsiniz.

Saç Dökülme Nedenleri

Sadece genlerden dolayı değil hatalı bakım uygulaması da yine saçları en sık döken etkenlerden biri olmaktadır. Eğer saçlarınız hatalı bakımdan (yani dengesiz ve düzensiz) dolayı dökülüyorsa, tekrar düzenli bir bakım aşamasıyla eski haline dönecektir.
Saçların rutin bir dökülme düzeni bulunmaktadır. Günde yaklaşık 50-100 tel saç dökülmesi günümüzde normal ve olağan bir durum olarak kabul edilmektedir. Bu sebepten dolayı saç dökülmeniz bu aralıktaysa kesinlikle korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Korkmanız gereken nokta şura oluyor. Elinizi saçınıza her attığınızda çektiğiniz anda 4-5 tel geliyorsa, veya alınla tepe bölgelerin de gözle görülen seyrelmeler varsa, hemen uzmana başvurmalısınız.
Sadece hatalı bakımlar ve genler değil, Beslenme de saç dökülmesinde etkin rol oynuyor. Hatalı ve düzensiz beslenme, saçlara yeteri kadar besin maddesi sunamadığı için güçsüz bırakmakta. Bu sebepten dolayı da dökülme meydana gelmekte. Düzenli ve doğru beslenildiği takdirde saçlar da yeterli besini alarak, daha gür ve güzel bir şekilde boy atmaya devam edecektir. Saçın yapısı olan keratin maddesinin vücutta sentezlenmesi için protein gerekiyor. Bu yüzden proteini eksik tutmayın.
Ağır stresler, aşırı kilo kayıpları da yine saçları döken diğer unsurlardır. Çok stresli olduğunuzda, üzüntü duyduğunuzda, sinir seviyeniz yüksek olduğunda vücudunuzda farklı farklı hormonlar salgılanmaktadır. Buda iç dengeyi bozuyor ve direkt saça etki ediyor.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saçlarınızı çok fazla şampuanlamamanızı tavsiye ediyoruz. Sık bir şekilde şampuan, saç boyası, düzleştirici gibi dış etkenler kullanmak saç direncinizi düşürerek tamamen vücuttan kopmasına zemin hazırlamaktadır. Bu sebepten aşırıdan kaçmalısınız.
Saçlar ıslakken taramayın. Tamamen kuruması gerekiyor, ıslakken taradığınız takdirde saçlarınız kırılıyor, kopabiliyor.
At kuyruğu yapmayın. At kuyruğu da yine çok zararlı olan bir olaydır. saçları germek, saça yapacağınız en büyük düşmanlıktır.
Bunları yapmadığınız takdirde saç dökülmeniz azalacaktır.

Dökülen Saçlar Geri Çıkar mı?

Güzel bir soru. Dökülen saçlarınızın geri çıkması için olayın genlerle alakalı olmaması gerekiyor. Yani sonradan meydana gelen bir şey olması gerekiyor ki düzeltilebilsin. Örnek vermek gerekirse, düzensiz ve dengesiz bakımdan dolayı dökülen saçları tekrardan yeni bakım düzeni oluşturarak getirebilirsiniz. Ama genlerden dolayı olan kelliği asla geri düzeltemezsiniz. Bunun içinde saç ektirme uygulaması meydana çıkmış bulunmaktadır.
Eğer çok rahatsız hissediyorsanız, uygun fiyata saç ektirebilirsiniz.

Saç Nasıl Ekilir?

Bir kulağın tam sınır hizasından start alarak başın arka tarafı ve direkt olarak enseyi tamamıyla içerisine alarak diğer kulağın hizasına kadar süregelen bölgeden köküyle birlikte alınan tüm saç kökleri, kellik oluşan bölgeye ekilir ve kellik sorununun önüne geçilir.

Saç Ekimi Herkese Uygulanabilir mi?

Saç ekimi, saçları seyrelen ve tamamen dökülen herkese uygulanabilmektedir. Bunun için bir uzmana başvurmalısınız.