Saçkıran bir bağışıklık sistemi rahatsızlığından dolayı oluşmaktadır ve tıp dilinde adı ‘alopesi areata’ olarak yer almaktadır. Saç kıranın pek çok farklı türleri vardır ve saç kökümüzün dökülerek, döküldüğü yerde bozuk para şeklinde beliren bir rahatsızlık türüdür.
 
Saç kıran genellikle saçlarımızda görülse de vücudumuzun diğer tüylü bölgelerinde de meydana gelebilmektedir. Bu dökülmeler bir bölgede veya birden fazla bölgelerde görülebilmektedir.
 
Saç kıranın ortaya çıkmasındaki faktörler; bağışıklık sistemindeki sorun, stres, genler olarak tanımlanmaktadır ve bağışıklık sisteminden kaynaklanan saçkıranın tedavisi için bağışıklık sisteminin ne gibi etkenler altında olduğunun belirlenmesi gerekmektedir.
 
Bazı hastalarda saçkıran olduktan sonra tekrar saç çıkmaları gözlemlenmiştir ve bir daha bu sorun ile karşılaşmamıştır. Bunun yanında saçkıran ile defalarca karşılaşmış hastalarda mevcuttur.
 
Saç kırana hiçbir tedavi yapılmasa dahi bazı durumlarda kendiliğinden çıkabilmektedir. Saçkıran için halk arasında yaygın olan bir yöntemde sarımsaktır. Sarımsağın içerisinde mevcut olan salisilik asit benzeri madde içeren ilaçlar da saçkıran tedavisi için kullanılmaktadır.
 
Yine saçkıran rahatsızlığında ileri seviye hastalar için dermatoloji uzmanları tarafından kortizon tedavisi yapılmaktadır.