Kuaföre gittiniz ve saçınızı istediğinizden fazla mı kesti? Veya özel bir davet yaklaştı ve tarzınızı değiştirmek mi istiyorsunuz? İşte bu yazımızda saç nasıl hızlı büyür bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.
 
Normalde saç büyümesi genetik etkenlere bağlı olmakla birlikte ayda 1-2 santimetre civarında uzar. Kalıtsal etkiler dışında, saçın uzamasının, bize bağlı olabilecek nedenleri de mevcuttur. Saç uzaması için gerekli koşullar sağlandığında, saç doğal hızında büyüyecektir.
 
Öncelikle belirtmekte fayda var ki saçı bir anda uzatmak zordur. Kısa zamanda saç uzatma için göz hilesi sağlayacak yöntemlerden de birazdan bahsedeceğiz. Saçın doğal olarak büyümesi, saçın iyi beslenmesine, hava almasına ve doğru bakım yapılmasına bağlıdır. Ayrıca saçı uzatmaya çalışırken, saçın dökülmesine karşı ve kırılmasına karşı koruyucu önlemleri de almak gereklidir.
 
Doğru saç bakımı ile hızlı saç büyüme arasındaki tam bir orantı vardır. Doğru saç bakımı ise saçımızın tutunduğu cilt yüzeyini temiz tutmak ile başlar. Saçlarımızın ve derisinin yağlanmasının da önlenmesi gereklidir. Tabi bu yağlanma, doğal ıslaklığı değil, dış etkilerle olan kirlenmesi sonucu olan yağlanmadır. Ki aynı zamanda kuruluğu da önlemek gerekiyor. Yani saçınızı yıkadıktan sonra fön makinası ile kurutmak, hızlı saç uzaması için olumsuz katkı yapar çünkü fön makinası ile saçı kurutmak, saç telini yorgun düşürecektir.
 
Saçı yıkadıktan sonra günde bir kaç kere, masaj mahiyetinde ellerinizle ovmak veya tarak ile taramanız kesinlikle yapılması gereken en önemli şeydir.
 
Genel vücut mineral & vitamin dengesinin de saç büyümesinde etkisi olacaktır. Saçın büyümesi için mineral dengesinin yerinde olması ve A, B ve C vitamini eksiği olmaması gerekir. Bu vitaminleri dışarıdan takviye ile almak yararlı olacaktır. Fazladan su tüketmenin de hızlı büyüme yolunda saça olumlu yönde katkı sağlar.
 
Saçı bu süreçte devamlı şampuanlarla yıkamak da saç diplerini zayıf bırakacak, dökülmesine sebep olabilecektir. Bunun yerine doğal sabun kullanmanız veya arap sabunu kullanmanız tavsiye olur.
 
Bitkisel doğal yollarla uygulanabilecek kür karışımları ve yağlar da etkili olur. Isırgan otu, keten tohumu, badem yağı, zeytin yağı, hindistan cevizi suyu, kantaron yağı, pirinç suyu ve süt doğal yollarla saç uzatma yolunda size yardımcı olacaktır.