Saç Nasıl Daha Hızlı Uzar?

Sağlıklı bir şekilde ışıldayan uzun saçlar tüm kadınların hayalidir. Kadınların dış görünüşündeki güzellik ve kusursuzluk ruh hallerine de doğrudan etki eder, daha çok özgüven sağlar ve daha neşeli olurlar.
Kadınlar için güzellik kelimesi bir bütünü ifade eder, pürüzsüz bir cilt, güzel bir yüz, uzun, bakımlı ve sağlıklı saçlar bu bütünün ayrılmaz parçalarıdır. Fakat günümüzde kullanılan bazı saç düzleştirici cihazlar, yetersiz ve düzensiz beslenme, stres dolu bir yaşam gibi onlarca faktör saçların incelmesine, kırılmasına ve hassaslaşmasına sebep oluyor. Saçların hızlı uzaması için ve bu olumsuz etkilerden zarar görmemesi için yapmanız gerekenler aslında çokta zor değil. Şimdi biraz bunlardan bahsedelim. Anlatacağımız önerileri bir alışkanlık haline getirmeniz ve düzenli uygulamanız durumunda, saçlarınız hayal ettiğinizden daha hızlı bir şekilde uzayacak, güçlenecek ve dolgunluk kazanacaktır. Unutulmamalıdır ki hiçbir yöntem ve uygulama alışkanlık haline getirilmedikçe fayda sağlamaz.

İşte Doğal Yollarla Hızlı Saç Uzatmanın Sırları;

Yağlar;

Öncelikle Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ve zeytinyağı saçlar için yaratılmış birer doğal iksir niteliğindedir. Parlak ve hacimli saçlar için uygulanan bir karışım yapmak istiyorsanız, bunun için; üç damla biberiye yağı, üç damla lavanta yağı, jojoba yağı ve iki damlada serdir ağacının yağıyla kakik yağını ateşte ısıtıp elde edeceğiniz yağı saç diplerinize masajla yediriniz, Kullandığınız bu yağlar saçlarınıza parlaklık, hacim ve bakım yapacaktır. Ayrıca saçlarınızda müthiş bir uzamaya neden olacaktır.

yumurta akı saçı uzatır mı
Yumurta Akı;

Günümüzde insanların çoğu bu tür saç uzatma işlemlerinin bir fayda sağlamadığını düşünür. Kadınların geçmişten günümüze kullandığı saç uzatma işlemlerinde yumurta akı her zaman vazgeçilmezler arasında olmuştur. Saçlara uygulanan yumurta akı saçları normalden 10 kat daha sağlıklı yapacaktır. Bu işlem için yumurta akını saçınıza sürdükten sonra streç ile sarıp yaklaşık 2-3 saat beklemek yeterli olacaktır. Ancak yumurta akına ılık zeytinyağı ilave etmeniz durumunda sonuçlar daha iç açıcı olacaktır.

Su Tüketimi;

Suyun insan metabolizmasını hızlandırdığını ve toksinlerin atılmasına yardımcı olduğunu duymuşsunuzdur. Gün içerisinde düzenli olarak 7 bardak su yani ortalama 1,5 LT tükettiğiniz takdirde sadece vücudunuza değil saçlarınıza da sağlık kazandırmış olacaksınız. Güçlü saç çabuk uzar mantığıyla hareket ettiğinizde de suyun saç uzamasına da faydası olduğunun farkına varacaksınız. Düzenli su tüketimi ayrıca saçınızı dipten uca nemlendirir. Nemlenen saçlar sağlıklı saçlar olduğu anlamına geldiği için saçlarınız kırılmaz ve kopmaz.

Saçlar Nasıl Taranmalı?

saçlar nasıl taranmalıSaçlar sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere tarandığı zaman, saç derisindeki kan akışı hızlanır, bu akışkanlık saç köklerini besler ve beslenen saçlarda çok çabuk uzar. Eğer saçlarınız ıslak ise kesinlikle fırça kullanarak taramayın, bu işlem saçlarınızı yıpratmakla kalmaz kırılmalara da neden olur. Geniş dişli taraklar her zaman birinci tercihiniz olsun. Özellikle duş esnasında bu tür taraklar kullanmanız saçlarınızın kırılmasını ve kopmasını engelleyerek size doğal saçların gelişimi için yardımcı olur. Fırça türü taraklar kullanımı esnasında tarağa dolandıkları için saç derinize de ulaşmaz ve kan dolaşımı için yardımcı bir etki sağlamaz.
[mks_pullquote align=”left” width=”300″ size=”24″ bg_color=”#81d742″ txt_color=”#ffffff”]Fön Makinası Saçları Güçsüzleştirir ![/mks_pullquote] Fön Makinesi Saçları Güçsüzleştirir;
Fön makineleri çıkardıkları sıcak hava nedeniyle, saçlardaki nemi buharlaştırır, saçları güçsüzleştirir ve nemsiz kalan saç telleri çevre koşullarına dayanıklılık gösteremez en ufak bir tarak darbesinde bile kırılarak kopar. Fön makinesi gibi düzleştiricilerde saçları yıpratır. Tüm bunların yerine nemi iyi çekebilen bir havlu kullanmak en doğrusudur. Havluyu saçlarınıza sert bir şekilde sürtmenizde yine saçlarınızda kırılmalara neden olabileceği için yumuşak temas darbeleriyle kurutma yapmak en doğru yöntem olacaktır. Eğer fön makinesinden başka bir alternatif bulamıyorsanız bu durumda fön makinesini soğuk derecede kullanmak saçlarınızın yararına olacaktır.

Beslenme Şekli;                    

Besleme alışkanlığının şekli saçtaki uzama süresine doğrudan etki eder. Tükettiğiniz besinlerin protein deposu olmasına dikkat ettiğiniz takdirde saçlarınız saha sağlıklı olur ve daha hızlı uzar. Abur cubur gibi sağlığa zarar veren yiyecekler yerine taze meyve ve sebze tüketmek harikulade etkiler sağlayacaktır. Vitamin takviyeleri de saçlarınızın hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır. A, B, C ve multi vitamin tüketimleri özellikle saç uzaması ve saçın kalitesi açısından önemlidir. Bu vitaminler için taze sebze ve meyve tüketimi, abur cuburlardan uzak durmak ve multi vitamin hapları kullanmak yeterlidir.
Uzun ve kaliteli saçlara sahip olmak istiyorsanız saç derinize ve saç sağlığınıza önem vermek zorundasınız. Saçlarınızı 10 günde bir kimyasal madde içermeyen bir krem ile iyice masaj yapmak işinizi görecektir. Kremlenmiş saçlar yumuşar ve harika görünür.

Saçların Hızlı Uzaması İçin Soğan;

Soğanın sadece yemeklerde kullanıldığını düşünebilirsiniz. Ama bu düşünce tamamen yanlıştır. Haşlanan soğanın suyunu saçlarınıza uyguladığınız takdirde bakımlı, parlak ve herkesin kıskanacağı saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlara uygulanan soğan suyu sonrandan koku yapacağı için bu yöntemi hafta sonları veya işe gitmediğiniz tatil günlerinizde yapmanızı öneririz.
Saçların kökten uca nemlenmesi ve hızlı uzaması için haşlanmış patates suyu, yumurta akı ve balı karıştırarak yapacağınız maskeyi kullanmanız yeterlidir.

Aleo Vera Maskesi;

Yapacağınız bu maske saçlarınıza güzellik üstüne güzellik katacaktır. Bir çay kaşığı bal, bir yemek kaşığı kadar taze limon suyunu ve bir fincan aleo vera jelini karıştırarak kıvama getirin, daha sonra saçınıza uygulayıp 40 dakika sonra durulayın. Bu karışımı düzenli olarak uygulamanız halinde saçlarınız eskiye oranla daha sağlık ve daha hızlı uzayacaktır.

Elma Sirkesi Saç Uzatır mı?

elma sirkesi saçı uzatırmıSaçların Hızlı Uzamasını ve sağlık kazanmasını mı istiyorsunuz? Bunun için en çok tercih edilen yöntemlerden biride elma sirkesi kullanımıdır. Yapmanız gerekenler, saçınızı durulayacağınız suya sadece birkaç damla elma sirkesi damlatmak. Bu yöntem saçlarınızı uzatmakla kalmaz sağlık ve hacimde kazandırır. Sirke kokusunun saçınızda kalacağını düşünüyorsanız suyun içine aynı zamanda portakal veya gül yağı eklemeniz kokuyu bastıracaktır.
Ayrıca üzüm çekirdeğinden elde edilen yağında saç uzamasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu yağı geceleri saçınıza masaj yaparak uygulamanız durumunda saçlarınız daha hızlı uzayacaktır.
Silikon bazlı saç ürünleri her ne kadar saçlara sağlık kazandırdığı yönünde tanıtılsa da bu bilgi tamamen yanlıştır. Bu ürünler saç köklerini tıkar ve saçların nemlenmesini engeller. Ayrıca tıkanan gözenekler sebebiyle saçlarınız havasız kalır ve zamanla kırılmalara neden olur. Size tavsiyemiz bu tür ürünlerden uzak durmanız yönündedir. Çünkü bu ürünler kepeklenmeye neden olmakla kalmaz sağlarınızı da yorar.

Saçların Hızlı Uzaması İçin Buhar;

Saçlarınıza buhar uygulamanız da saçlarınızın çabuk uzamasına yardımcı olur. Evinizde bir buhar cihazınız yoksa çaydanlıkta su kaynatıp bunun buharını saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak böyle bir işlemi yapıyorsanız çok dikkatli olmanız gerekir. Sıcak suyun üzerinize dökülmesini istemezsiniz. Sonuç olarak buhar uygulanmış bir saç temiz ve bakımlı görünecektir.

Şampuan Kullanımı;

Yaşadığımız hava koşulları nedeniyle saçları sürekli yıkamak mecburiyet gerektirmektedir. Fakat kullanılan birçok şampuan kimyasal madde içerdiği için saçlarınızı olumsuz etkiler. Eğer her gün saçlarını yıkayan biriyseniz bütün saçlarınızın dökülmediğine şükretmelisiniz. Uzmanlar haftada iki veya üç yıkamayı yeterli buluyor. Şampuan seçerken saç şeklinizin nasıl olduğuna bakmadan kuru saçlar için üretilenlerden seçmeniz gerekir, çünkü bu şampuanlar saçların nemli kalmasına katkıda bulunuyor.
Bunların yanında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır;

  • Saç şekillendiricilerden uzak durun çünkü saçların doğal dengesini bozabiliyorlar.
  • Saçlarınıza palmiye yağı sürün. İçeriğindeki E vitamini saçlarınıza canlılık kazandıracak ve uzamasına yardımcı olacaktır. Bu işlemi haftada 2 kere yapmanız ve 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.
  • Saçlarınızı hiçbir koşulda ıslak iken taramayın. Çünkü bu işlem saçlarınızda çok ciddi kırılmalara ve yıpranmalara sebep olacaktır.
  • Uzmanlar biotin tavsiye ediyor. Sizde biotin alımını sağlayabilir ve saçlarınızın erken uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için doğal gıdaları ya da bir takım hapları kullanmanız tavsiye edilir.
  • Saçlarınızı yıkarken, saç derinize nazikçe masaj yapmanızda kan dolaşımını hızlandıracağından saçlarınız daha çabuk uzar.
  • Saçlarınız örgü yapılmış haldeyse bu şekilde yatmaktan kaçının.
  • Stresten kaçının. Çünkü günümüzde kanser gibi ciddi hastalıkların bile sebepleri arasında stres gelmektedir.
  • İyi ve dengeli beslenin.