Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından öğretmen, Sadakatsiz, Ramo dizileri yanı sıra Masterchef Türkiye, derin Futbol, Gündem Özel gibi programlar için ceza uygulaması yaptı. Programların yayınlandığı kanallara kesilen bu cezaların bazıları evlilik dışı ilişkilerin normal gibi göstermek adı altında verildi.

Yayınlandıkları her bölüm ile birçok izleyiciye hitap eden dizi ve programlara çeşitli nedenlerle birçok ceza uygulaması yapıldı. Ceza kesilen diziler kapsamında öğretmen, Ramo ve Sadakatsiz dizisi bulunuyor. Aynı zamanda Derin Futbol, Masterchef ve Gündem Özel programları için de ceza kesmekten geri kalmadı.

Ünlü Kanalların Ceza İmtihanı

Özellikle evlilik dışı ilişkileri normal gibi gösterme, şiddetle işkence görüntüleri içerme, çocuk ve gençler için olumsuz rol modeller oluşturma gibi birçok durumlar sebebiyle para cezası uygulandı. Bu sayılan durumlar sebebiyle Sadakatsiz dizisi için Kanal D’ye para cezası kesildi.

Aynı zamanda Ramo dizisi için ise şiddet ve işkence görüntüleri bulunması sebebiyle Show TV’ye ceza verildi. FOX TV’de yayınlanan öğretmen dizisi için ise öğretmenlik mesleğinin itibarının zedelendiği gerekçesiyle idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Tüm Programlar Denetleniyor

RTÜK Tarafından verilen cezalar kapsamında tele1 kanalında izleyicileriyle buluşan gün başlıyor programının sunucusu ise küfür içeren kelimeler ve polis teşkilatını herhangi bir kanıta dayanmayacak şekilde zan altında bırakmak sözleri sebebiyle ceza uygulamasını hükmetti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu bu kapsamda kurallara aykırı davranan hiçbir diziye göz açtırmıyor. Bunun içerisinde bulunan Gündem Özel programı için Halk TV’de yayınlanan ve konuklarının Türk ordusunu aşağılayan cümleleri incelenerek para cezası uygulanacağına karar verildi.

Halk TV’nin program konuklarının cümlelerinin iç ve dış güvenliği sağlayan kurumlar için zedeleyecek nitelikte olduğunu değerlendirmesini yapan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Halk TV’ye idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Aynı zamanda TV8 ekranlarında seyircisiyle buluşan ve her bölümünün ayrı ses getirdiği Masterchef Türkiye programı ile ilgili de bir para cezası uygulandığı açıklandı. Programda yarışmacı olarak yer alan bir kişinin ağlayarak stüdyodan çıkmasına  neden olunması aynı zamanda yüksek ses tonu ile yarışmacıya bağırılması insan onurunu zedelediği gerekçesiyle idari para cezası verilmesine karar verildi.