Rezenenin Faydaları
Rezene Çin, Hindistan ve Ortadoğu’da yüzyıllardır bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Rezenenin meyan köküne benzer bir tadı bulunur. Rezenenin sağlığa faydaları içeriğindeki kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor, manganez, demir ve bakır mineralleri sayesindedir. Ayrıca bol miktarda C ve A vitamini de içeren rezenenin sağlığa katkıları çok fazla ve yaprakları ile tohumları da kullanılabilen bir bitkidir.  Yaprakları çay yapımında kullanılır ve kurutulduğu takdirde tüm sene boyunca tüketilebilir.
Rezene genellikle mutfaklarda kullanılsa da aslında tıp sektörünce ayrı bir yeri bulunur. Şimdi anlatacağımız faydaları okuduktan sonra eminiz ki sizde mutfağınızdan eksik etmeyeceksiniz. Solum yollarında problem yaşayan insanlara bir sprey etkisi yaşatır ve saçtan tırnağa tüm vücuda faydalıdır diyebiliriz. Rezenenin faydaları çok iyi bir antioksidan olmasından kaynaklanır ve etkili bir balgam sökücü özeliğe sahiptir. Bağırsakları çalıştıran rezene tohumu ayrıca bağırsakları hareketlendirerek sindirim sitemini de koruma altına alır. Gözlerde biriken mikropların temizlenmesini sağlayan rezene bu sayede gözlerin daha keskin görmesini sağlar.
Rezenenin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Rezenenin Antibiyotik Etkileri
Rezene kuvvetli bir antioksidan içeriğe sahip olduğu için çok ciddi hastalıkların bile tedavisinde yardımcı olabilir. Serbest radikalleri yok eder ve bu sayede başta kanser olmak üzere birçok hastalığın oluşma riskini en aza indirir. Bunun dışında ciltte meydana gelen Enfeksiyonlarında giderilmesinde büyük rol üstlenir.
Sindirim Sistemine Etkileri
Rezene aşırı derecede lif içerir ve bu lifler başta mide ve bağırsaklar olmak üzere tüm sindirim sistemini olumlu etkiler. Bu lifler enerji reaksiyonlarını mümkün kılar ve bu sayede gıdaların hızlıca moleküllere bölünmesini sağlar ve vücuttaki sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca bağırsaklarda oluşabilecek hastalıkları engeller ve bağırsakların sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Güçlü bir antioksidan içeriğe sahip olan rezene bu sayede serbest radikalleri etkisiz kılarak kanser hücrelerinin üremesini engeller. Ayrıca bu antioksidanlar kanser tümörlerinin büyümesini engeller ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede birçok kanser türüne ve ciddi rahatsızlıklara engel olabilir.
Rezenenin Kolesterole Etkileri
Rezene içeriğindeki lifler yardımıyla kolesterol seviyelerini dengede tutar ve sağlıklı seviyelere çeker. Bu sayede kalp krizi, inme ve felç gibi hastalıkların oluşmasını büyük ölçüde engeller. Damar sağlığını da etkileyen rezene kana akışkanlık kazandırarak damar tıkanıklıklarını engeller.
Rezenenin Gaz Giderici Etkisi
Rezenede bulunan mirsen, kavikol, cineol ve fenkondan adındaki uçucu bileşenler gaz gidermede çok etkilidir. Bu maddeler ayrıca antioksidanlara yardımcı olurlar ve güçlenmelerini sağlarlar. Bunun dışında iç organların korunmasında da büyük katkı sağlayan bu maddeler bağırsak sağlığını doğrudan destekler.
Kan Hücrelerine Etkileri
Rezene kırmızı kan hücrelerinde üremeye yardımcı olur ve çoğalmasını sağlar. Özelliklede rezenenin tohumu düzenli tüketilirse kırmızı kan hücrelerine büyük katkı sağlar. Kanın kalitesini arttıran rezene ayrıca kanı temizlemek için gerekli olan tüm element ve vitaminleri içerir.
Kan Basıncına Etkileri
İnsanlarda adrenalin sebebiyle kalp ritimlerinde değişiklikler meydana gelebilmektedir. Düzenli rezene tüketimi kalpteki atış hızını dengeler ve kan basıncını normal değerlere kavuşturur. Bol miktarda içerdiği potasyum sayesinde kan basıncına olumlu etki yapan rezene bu özelliği sayesinde genel kalp sağlığını da dolaylı olarak destekler.
Cilt Sağlığına Etkileri
Rezenin özellikle tohumları cilt sağlığı için hayati önem taşımaktadır. İçeriğinde bol miktarda bakır, demir, selenyum, potasyum, çinko, C vitamini ve magnezyum bulunan bu tohumlar cildi besler ve özellikle kuru ciltlerde meydana gelen döküntü ve kaşıntılara iyi gelir. A ve E vitaminlerini de bol miktarda içeren rezene ciltteki akne ve siyah noktaların tedavisinde etkili olabilir. Deride oluşan Enfeksiyon ve iltihaplara karşı çok etkili olan rezene aynı zamanda yaşlılık kaynaklı meydana gelen kırışık ve beneklerinde giderilmesine katkı sağlar.
rezene-tohumu
Rezene Tohumunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Çok güçlü bir antioksidan olan rezene tohumu bu sayede serbest radikalleri ve zararlı mikropları yok eder.
 • Ciltte ve deride meydana gelen iltihap ve Enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Ayrıca akne ve siyah lekeleri de yok eder ve cildi nemlendirir.
 • Kanser hastalığına karşı etkin bir koruma sağlar ve serbest radikallerin kanser hücrelerini çoğaltmasını engeller.
 • Düzenli tüketilen rezene tohumu sindirim sitemine çok büyük katkılar sağlar. Midede ve bağırsakta oluşan parazitleri yok eder.
 • Kalp damar hastalıklarının tedavisinde çok etkili olan bu tohumlar damar tıkanmaları başta olmak üzere birçok damar hastalığının engellenmesine yardımcı olur.
 • Rezene tohumları doğal bir antibiyotik özelliğe sahiptir ve bu sayede tüm organlara fayda sağlamaktadır.
 • Göz sağlığını için doğal bir şifa kaynağı olan rezene tohumları göz çevresinde meydana gelen bazı Enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir.
 • Rezene tohumlar ağız sağlığını da destekler ve suda kaynatılıp ağızda gargara yapıldığı takdirde mikrop ve parazitlerin yok olmasını sağlar.
 • Rezene tohumlar DNA’ları onarıcı bir etkiye sahiptir.
 • Saçtaki kepek probleminin giderilmesi için etkili bir çözüm olabilir. Ayrıca saçları kuvvetlendirerek doğal rengine kavuşmasını sağlayabilir.
 • Bunların dışında saç dökülmeleri içinde kullanılabilir.

Rezene Çayının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve midede meydana gelebilecek hastalıkları önler
 • İdrar sökücü etkiye sahiptir ve hipertansiyona çok iyi gelmektedir. Ayrıca kan basıncı seviyelerini de normal değerlere çekmeye yardımcı olur.
 • Çok ağlayan bebeklerde sakinleştirici etkiye sahiptir. Ancak doktora danışmadan bebeklere verilmesi önerilmez.
 • Emzirme dönemlerinde annenin sütünü arttırır ve sağlık sorunlarının yaşanmasını engeller.
 • Rezene çayı bronşit ve astım gibi solunum yoluna bağlı hastalıkların tedavisini destekler.
 • Sinir sistemini uyarır ve sakinleştirici etki sağlar. Ayrıca yorgunluğu giderici etkisi de bulunmaktadır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur antioksidan özelliği ile kemik ve iskelet sağlığını destekler.

Rezenenin Zararları ve Yan Etkileri
Rezene yağı, rezene çayı ve rezene tohumlarının faydaları olduğu gibi bazı zararları da mevcuttur. Rezene yağı ve rezene tohumu tüketim yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Özelikle ilaç tedavisi gören kişilerin kullanmadan önce doktor tavsiyesi almaları gerekmektedir.

 • Rezene tohumunun aşırı tüketimi cilt üzerinde kızarıklık ve döküntülere sebebiyet verebilir.
 • Kusma, baş ağrısı, titreme gibi yan etkilerde aşırı tüketimden kaynaklanmaktadır.
 • Rezene yağı ve rezene çayının epilepsi hastaları tarafından tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.
 • Deride oluşan iltihaplanma ve kabarcıklara yol açabilir bu nedenle hassas ciltlere sahip kişilerce kullanılması sakıncalıdır.
 • Bu tohumların alerjiye sebep olduğu hakkında bilgiler yer almaktadır fakat bilimsel bir dayanağı yoktur.
 • Rezene tohumlarının aşırı tüketimi anne rahminde olumsuz bir takım olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle özellikle gebelik dönemlerinde tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Rezene yağı ve tohumunun emzirme dönemlerinde faydalı olduğu söylenir ancak yine de kullanmadan önce doktora başvurmanızı öneririz.
 • Bazı bilim insanları rezenenin tohumunda bulunan elementlerin DNA yapısına zarar verdiğini savunmuşturlar.
 • Rahim ve meme kanseri tedavisi gören kadınların kullanımdan kaçınmaları önerilir.

Rezenin Besin Değerleri
Rezenenin 100 gramında 31 kalori bulunur. Ayrıca; 7,3 gram karbonhidrat, 0,2 gram yağ, 1,2 gram protein, 134 IU vitamin A, 49 mg kalsiyum, 414 mg potasyum, 50 mg fosfor ve 52 mg sodyum içerir.
Öneriler
Rezene tüketiminde en çok dikkat edilmesi gereken, rezene tohumu ve yağıdır. Bunların bilinçsiz veya aşırı tüketimi çok ciddi sorunlar getirebilir. Ayrıca ilaç tedavisi gören insanların kesinlikle bu tohum ve yağları kullanmadan önce uzman bir doktora başvurmaları gerekir.