Reyhanın Faydaları
Reyhan bitkisinin diğer adı fesleğendir ve ikisi eşanlamlı olarak tanımlanır. Yüzyıllardır tıp alanında kullanılan reyhanın sağlığa faydaları tahmin ettiğinizden daha fazla. Çünkü ilaçlar ile tedavi edilemeyen onlarca hastalık bu bitkinin mucizevi etkileri ile tedavi edilebiliyor. Hem kilo vermek isteyenlere hem de kilo almak isteyenlere yardımcı olan bu bitki aynı zamanda hastalıklara karşı direnç oluşturuyor. Reyhan bitkisi genellikle sahil kesimlerinde yetişmekte olup güzel kokulu yapraklara sahiptir. Ayrıca acı bir tadı bulunan reyhan beyaz ve pembe renkte güzel kokulu çiçeklere sahiptir.
Reyhan boğmaca hastalığında en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun dışında öksürük, nezle, mide bulantısı, kusma, gaz problemleri ve buna benzer birçok hastalığa iyi gelmektedir.  Ayrıca sindirim sisteminden saç sağlığına kadar birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Reyhanın sağlığa katkılarını sizin için maddeler halinde hazırladık.
Reyhanın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Ateş ve Soğuk Algınlığına Etkileri
Kış aylarını başlaması ve soğuk havaların geri dönmesi ile kendini gösteren soğuk algınlığı ve buna bağlı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Yüksek ateş oluşması durumunda yarım litre kadar toz kakule ile kaynatılan reyhan şeker ve süt ile karıştırılıp kaynama sıcaklığına ulaşana kadar kaynatılır. 2 saatte bir düzenli olarak tüketildiğinde hem ateş düşücü etki yapar hem de soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına bağlı gelişen grip, nezle ve öksürük gibi problemlerin giderilmesine katkı sağlar. Ayrıca yaprakları aşırı terleme sağlar ve hafıza güçlendirici etkiye sahiptir
Öksürüğü dindirmesi için yaprakları ağızda kısa bir süre çiğnenir ve bu işlem öksürüğü kestiği gibi gribi de rahatlatır. Burun akıntılarını keser ve hastalığın vermiş olduğu halsizliği ortadan kaldırır. Ancak aşırı tüketim ağız ve yemek borusunu tahriş edebileceği için dikkat edilmesi gerekir.
Boğaz Ağrılarına Etkisi
Boğaz ağrılarının giderilmesinde çok etkili olan reyhanın yaprakları suda kaynatılır ve elde edilen sıvı düzenli olarak tüketilir. Bunun dışında gargara yaparak ta boğaz ağrılarının tedavisini sağlayabilirsiniz. Boğazdaki Enfeksiyon ve iltihaplanmaları büyük ölçüde ortadan kaldıracak besin ve minerallere sahiptir.
Solunum Yollarına Etkisi
Solunum yollarında meydana gelen problem ve bozuklukların tedavisinde kullanılabilir. Reyhan yaprağı ile bir miktar zencefil kaynatılıp bal ile tatlandırılırsa ve bu karışım düzenli olarak tüketilirse; astım, bronşit, öksürük, soğuk algınlıkları ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisine katkı sağlayacaktır. Grip için çok hızlık sonuçlar almak istiyorsanız karanfil, reyhan yaprağı ve tuzu karıştırıp kaynatın. Bu karşımı tükettiğiniz takdirde grip probleminin anlık çözüldüğünü göreceksiniz.
Reyhanın Böbreklere Etkisi
Basil böbrekte güçlendirici etki yaratan reyhan bu sayede böbrek mesanede biriken taş ve kumların daha erken dökülmesini sağlar ayrıca düzenli tüketim yapılırsa bu taş ve kumların oluşumunu büyük ölçüde engelleyecektir. 6 ay boyunca yapılan düzenli tüketim sayesinde taşlar idrar yoluyla vücuttan atılır.
Reyhanın Kalp Üzerindeki Etkileri
Kandaki kolesterol seviyesini düşüren fesleğen kalp hastalıklarına bağlı oluşan zayıflığı da ortadan kaldıracaktır. Damar sağlığını da destekleyen bu bitki dolaylı olarak kalbide korumaktadır. Damar tıkanıklıklarını açar ve kana akışkanlık kazandırır. Kan şekeri seviyesini düzene sokar ayrıca genel kalp sağlığını da korur.
Çocuk Hastalıklarına Etkileri
Çocuklarda sık rastlanan ateş, ishal, kusma ve öksürük gibi hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Düzenli tüketilirse bu hastalıkların üstesinden gelir ancak aşırı tüketim çocuklarda kesinlikle önerilmez. Bunun için reyhan yapraklarını suda kaynatın ve bu sıvıyı düzenli olarak tüketin.
Stres Üzerindeki Etkileri
Reyhan genellikle bir anti-stres ya da adaptogen maddesi olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar reyhan yaprağının strese karşı koruyucu etki sağladığını ortaya koymuştur. Stresten kurtulmak için düzenli olarak günlük 10 adet reyhan yaprağını çiğnemeniz yeterli olacaktır. Sinir sistemini uyaran reyhan stresi yok eder ve strese bağlı oluşan ciddi rahatsızlıkların engellenmesine yardımcı olur.
Ağız Enfeksiyonlarına Etkisi
Reyhan yaprakları ülser ve ağız sağlığı için çok etkilidir. Günlük düzenli olarak 12 adet reyhan yaprağı çiğnemek ağızda oluşan Enfeksiyonları giderir ve mikropları yok ederek genel ağız sağlığını da koruma altına alır. Ayrıca diş ve diş eti sağlığını da destekleyen reyhan dişte oluşan çürümeleri de iyileştirici etki gösterebilir. Diş bozukluklarında kurutulan yapraklar diş macununa ilave edilerek dişler fırçalanır. Aynı zamanda kendi başına bir macun haline getirilip bir miktar yağ eklenerek diş macunu şeklinde kullanılır. Bu işlem hem kötü nefes kokusunu giderecek hem de diş bakımını yapacaktır. Ayrıca irin akması gibi birçok diş problemini de tedavi edecektir.
reyhan
Böcek Isırmalarına Etkileri
Arı sokmaları ve böcek ısırmaları için profilaktik etki göstermekte ve bu yaraların iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca ısırılan bölgedeki ağrıların dindirilmesini de sağlar. Bunun için yaprakları suda kaynatılır ve 2-3 saatte bir, bir çay kaşığı kadar tüketilir. Bunun dışında taze sıkılmış suyu da aynı etkisi gösterecektir. Ya da dilerseniz taze kökleri bir macun kıvamına getirip hasarlı bölgeye uygulayabilirsiniz.
Reyhanın Cilt Üzerindeki Etkileri
Lokal şekilde uygulanan reyhan suyu mantar, sedef ve diğer deri hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir. Ayrıca lökoderma tedavisinde de bir takım naturopathslara karşı başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca ciltteki akne ve siyah lekeleri de yok eder ve cildin gözeneklerini açarak cilde nem kazandırır. Bunların dışında yaşlılık kaynaklı kırışıklık ve beneklerinde giderilmesinde yaygın olarak kullanılır.
Ağrılar Üzerindeki Etkisi
Reyhan çok iyi bir ağrı kesicidir ve özelliklede baş ağrılarında çok etkili olduğu bilinmektedir. Bunun için yaprakları kaynatarak tüketebilirsiniz veya sandal ağacı ile yapılan macuna karıştırıp alnınıza losyon şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu işlem baş ağrılarında anlık hafifleme sağlayacaktır.
Göz Sağlığına Etkileri
Fesleğen suyunda bulunan A vitamini, bu vitaminin eksikliğinden oluşan göz hatalıklarının tedavisini üstelenir. Ayrıca siyah fesleğen suyu ortalama 2 damla yatmadan evvel gözlere damlatılır. Bu işlem gözlerin gece körlüğüne karşı güçlenmesini sağlayacak aynı zamanda görme yetilerini güçlendirecektir.
Reyhanın Zararları ve Yan Etkileri
Reyhanın bilimsel araştırmalar ışığında kanıtlanmış bir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır. Ancak bilinçsiz ve aşırı tüketim bazı yan etkileri beraberinde getirebilir. Özelikle aşırı tüketim bulantı ve kusmaya neden olabilir. Ayrıca bilinçsiz tüketimde istenmeyen ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Ancak kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
Reyhanın Besin Değerleri
Reyhanın 100 gramında 23 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 3,2 gram protein, 2,7 gram karbonhidrat, 0,6 gram yağ, 5276 IU vitamin A, 18 mg C vitamini, 177 mg kalsiyum, 64 mg magnezyum, 295 mg potasyum ve 56 mg fosfor içerir.
Öneriler
Reyhan bitkisinin tüketimine çok dikkat edilmesi gerekir. Zararları ve yan etkileri hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca hangi ilaçlar ile etkileşime girdiği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Bu nedenle ilaç tedavisi gören hastaların kullanmadan önce doktora başvurmalarında fayda vardır.