Popüler arama motorları arasında yer alan Google’a şok bir ceza kesildi. Rekabet kurulu tarafından Google kesilen ceza tamı tamına 196 milyon lira olarak belirlendi. Karşılaştığı bu ceza karşısında şok yaşayan Google neye uğradığını resmen şaşırdı. Arama platformları arasında yer alan Google yaşadığı bu ceza olayı ile zor günler geçiriyor. Rekabet kurulunun google kestiği bu cezanın gerekçesinde ise arama piyasasında ki iyi niyeti kötüye kullandığı yer alıyor.

Google Kesilen Şok Ceza

Sık kullanılan bir arama motoru olan Google uygulamasına rekabet kurulu tarafından alınan kararla 196 milyon lira ceza yazıldı. Uzun bir süredir soruşturma aşamasında olan bu konu sonuçlandı. Rekabet kurulu tarafından yürütülen soruşturma kapsamı sonucunda Google yüksek meblağda para cezası kesildi. Google arama pazarında ki iyi niyeti kötüye kullandığı gerekçesi ile 196 milyar lira ceza kesildi. İdari para cezası olarak kayıtlara geçen bu ceza karşısında Google an ne yapacağı merak konusu uyandırdı.

Rekabet Kurulu’ndan Google’a 196 milyon lira ceza

Rekabet Kurulu Açıklama Yaptı

Uzun bir zamandır Google ile alakalı olarak yürütülen soruşturma kapsamı sonuçlanarak idari para cezası verilmesine hükmedildi. Rekabet tahkim kurulu tarafından yapılan açıklamada popüler arama platformları arasında yer alan google 196 milyar lira idari para cezası verildi. Konu ile ilgili kesilen cezanın düzenlenen ve yayınlanan reklamların ekonomi bütünlüğünü önemli ölçüde etkilediği ve iyi niyetin kötüye kullanılması sebebi ile yazıldığı belirtildi. 12 Kasım tarihinde toplanan rekabet kurulunda alınan bu karar neticesinde Google reklam şirketine 196 milyar lira ceza verildi.

Google Şirketi Cezayı Ödeyecek mi?

Rekabet kurulu tarafından alınan bu karar sonrasında merak edilen konu google bu cezayı ödeyip ödemeyeceği sorusunu gündeme taşıdı. Alınan bu ani ve şok edici ceza kararı Google yetkililerine tebliğ edildi. Google verilen bu ceza kapsamında metin okuma sistemlerini ve diğer detayları gerçek dışı bir konumda hazırlaması konuları yer aldı. Google şirketine kesilen bu yüksek tutarda ceza için google yetkilileri henüz bir açıklama yapmadı. Ünlü arama motoru google bu cezayı ödeyip ödemeyeceği merak içerisinde bekleniyor.