2011 yılı itibariyle rahim nakli yapılır mı, mümkün müdür, nasıl yapılır, tıpta son durum nedir, ameliyatı nasıl ve ne durumlarda kimlere yapılır gibi sorularınıza cevap olmaya çalışacağız:
Akdeniz üniversitesi dünyada bir ilke imza atıp ilk kez 2011 yılında bir kadavradan rahim alıp nakil gerçekleştirdi.  Bu haberin duyulmasından sonra türkiyeden ve yurt dışından günde 10-15 rahim nakli isteğinde bulunan hastanın başvuru yaptığını belirten Doç. Dr. Ömer Özkan bu ilk nakilin bir deneme olduğunu başarılı olup olmadığını ancak bir sene bekleyerek görülebileceğini söylemiş.
Bu durumda 1 yıla kadar türkiyede başka rahim nakli ameliyatı yapılmayacak. Gözlemlenecek 1 yıldan sonra durumun netleşeceğini belirtiyor.  Bu durum özellikle rahim kanseri olan kadınların umudu olacak. Kanserli rahim tamamiyle sökülüp yeni rahim nakledilecek. Rahim nakli ameliyatı duyulur duyulmaz travestilerin de başvuru yapanların arasına girdiklerini söyleyen Özkan, bunun etik olmaması nedeniyle yapmayacaklarını ekledi. Nakil ameliyatının yapıldığı hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Özkan, hastayı bu rahimle çocuk sahibi etmek için çalışacağız ve muhtemelen bunu başaracağız dedi.
Amerika’da başarılı olarak gerçekleştirilen ilk rahim nakli hastası 26 yaşındaki Lindsey McFarland, 2016 yılında gerçekleştirilen nakil sonrasında gebe kaldı. (Kaynak)
Ayrıca  Rahim nakli nedir? Nasıl Yapılır konumuzu da okuyabilirsiniz.