Kadınların en büyük sosyal ve psikolojik sorunlarından biri haline gelen rahmin kaybedilmiş olması veya işlevlerini yerine getiremiyor oluşu yanında doğuştan gelen rahim sorunları neticesinde yeterince gelişmemesi çok büyük ve sıkıntılı bir sorundur. Tüm organ nakillerinde olduğu gibi kadavra veya canlı bir dönordan bu organın alınarak rahatsızlığı bulunan kişiye aktarılması rahim nakli nedir sorusunun yanıtını vermektedir. Geçtiğimiz yıllarda yapılmaya başlanan ve birçok farklı örneği olan başarılı nakiller bulunmaktadır.
Erken yaşlarda koyulan teşhisler sonucunda kanser veya miyom gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle rahim alınabilmektedir. Bunun yanında kürtaj sonucunda da rahim alınabiliyor. Bu gibi olumsuz durumlar sonucunda bebek sahibi olmak isteyen kadınlar hem psikolojik açıdan büyük bir rahatsız duymakta hem de eş veya aile baskıları sonucunda mutsuz olmaktadır. Taşıyıcı anne tercihinde bulunmak istemeyen ve kendi bebeğini doğurmak isteyen bayanlar ile ilgili olarak uzun bir süredir yapılan çalışmalar sonucunda rahim nakli mümkün kılınmıştır.
Uzun bir süre boyunca hayvanlar da test edilen operasyonlar sonucunda başarılı sonuçlar alındığı ve gebelik sonucunda doğum durumları bildirilmiştir. Yapılan gözlemler ve araştırmalar fare ve koyunlarda işe yararken fizyolojik olarak insanlara en çok benzeyen hayvanlar olan maymunlarda başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Gene de çalışmalar ve deneyler devam etmektedir. Ülkemizde ilk olarak Akdeniz Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen rahim nakli sonucunda hasta hamile kalmış ama 8 haftalık gebelik sürecinin ardından düşük yaşamıştır.
Rahim Nakli Nedir sorusundan yola çıkan Suudi bilim adamları ilk olarak 2000 yılında bir deney gerçekleştirmiş ancak kanamaların devam etmesi sonucunda rahmi almak zorunda kalmışlardır. Ardından gene Suudi Arabistan da 2009 yılında yapılan operasyonda 4 olgu sunulmuş ve bu deney de başarılı olamamıştır. Bunun yanında başarılı olduğu bildirilen ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen rahim nakli haberleri de bulunmaktadır.
Organ nakli genel hatları ile hayatı tehdit eden durumlarda ve organın yetersiz gelmesi halinde yapılması gereken ameliyatlar olup özellikle kalp ve karaciğer rahatsızlıkları veya böbreklerin yeterli düzeyde çalışamadığı durumlarda tercih edilmektedir. Gene sürekli olarak başarılı sonuçlar veren yüz nakli operasyonları veya el ve ayak kayıplarında da yapılabilen ameliyatlar sonucunda birçok hasta sağlığına kavuşabilmektedir. Bağışıklık sistemi ile ilgili büyük bir risk teşkil etmekte olan organ nakilleri ciddi sorunlara yol açabilmekte ve hastanın ölümü ile bile sonuçlanabilmektedir.
Bilim çevreleri içerisinde organ nakli durumunun doğabilmesi için öncelikle hastanın fonksiyonlarının hayati bir tehlike içerisinde olması veya kesin olarak kullanılamıyor olması büyük bir önem taşımaktadır. Gene de rahim nakli konusunda da detaylı araştırmalar sürmekte ve kesin sonuçların alınabilmesine yönelik olarak hemen hemen her ülkeden profesörler tarafından her geçen gün yeni deney haberleri gelmektedir. Sonucunda kısa bir süre içerisinde bayanların bu en büyük psikolojik savaşları olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır.
Ayrıca rahim nakli konusunda diğer bir yazımız Rahim Nakli Yapılır mı? konusuna da bakabilirsiniz.
Kaynaklar:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Uterus_transplantation
  2. http://www.clevelandclinic.org/lp/uterus-transplant/index.html 
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26536423