Profesör Doktor Mehmet Ceyhan maskelerden ne zaman kurtulacağınızı ve mesafeler ile ilgili açıklamada bulundu. Neredeyse 1 yıldır korona virüs  ile bütün dünya büyük bir mücadele içine girdi. Profesör Doktor Mehmet Ceyhan’a göre sosyal mesafe kurallarından ve maskeden ancak ülkenin yüzde altmışı aşı yapıldığında mümkün olacak.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çok net konuştu. Mesafe ve maskeden kurtulmamız için tek şartı açıkladı

Henüz kesin bir aşı bulunmadığı için maskeden kurtulmak ve sosyal mesafeleri hiçe saymak doğru değildir. Korona virüsün Kış ayları ile birlikte daha bulaşıcı bir hale gelmesi daha fazla önlem alınması anlamına geliyor. Maskeleri sürekli takarak korona virüs hastalığından %90 oranında korunmak mümkündür. Aynı zamanda hijyen koşullarını da uymak gerekiyor. Profesör Doktor Mehmet Ceyhan’ın da dediği gibi ülkenin yarısından çoğuna aşı yapılmadığı sürece tedbirleri elden bırakmamak gerekir.

” Haftalık Çok Farklı Bulaşıyor”

Antikor gelişmesinin bağışıklık kazandığını söyleyen kişiler için Profesör Doktor Mehmet Ceyhan bunun doğru olmadığını ve bağışıklığı kazanmadığını söyledi. Dünyanın her yerinde korona virüs hastalığı için aşı çalışmaları devam ediyor. Profesör Doktor Mehmet Ceyhan insanların bu hastalık grip ile karşılaştırmasına tepki gösteriyor.

Korana virüsün 100 hücresi var ise bunların bir kısmını bulaştırıp bir kısmını bulaştırmaya biliyor. Aynı zamanda belirli bir kısmında süper bulaştırıcı virüs olarak yüzlerce kişiye bulaşabiliyor. Bu sebeple gripten çok farklı bir hastalıktır. Bu sebeple hastalığı bir kez geçiren birine bir daha bulaşmaz diye bir kaide yok.

” Ülkenin Büyük Bir Bölümünün Aşı Olması Gerekir ki Maskeler Ancak Öyle Çıkabilir”
Toplumun en çok merak ettiği konulardan biri maskelerin ne zaman çıkacağı konusunda oluyor. Korona virüs vakaları hiçbir azalma göstermeden sürekli bir artış ile devam ediyor. Kış aylarının gelmesi ile birlikte hastalığın yayılması ve bulaşıcılığı giderek artıyor. Bu artış ölüm oranlarını ve ağır hasta sayısında da artışı tetikliyor.

Profesör Doktor Mehmet Ceyhan ülkenin yarısından çoğunun korona virüs aşısını olmadan maskeleri çıkarmanın mümkün olmadığını bildirdi. Sosyal mesafe kuralları da ancak aşının ülkeye gelmesi ve yüzde atmıştık bir dilimin aşı olması ile ortadan kalkabilir. Bu sebeple temkinli ve sabırlı olmak gerekiyor.