Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri koronavirüs ilaçlarının hasta olduktan hemen sonra kullanılmaya başlaması ile ilgilidir. Bu konu ile ilgili Profesör Doktor Mehmet Ceyhan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeşil ışık yaktı. Profesör Doktor Mehmet Ceyhan bu ilaçların daha önce bazı hastalıklarda da denendiğini ve etkili olduğunu öne sunarak insanların kullanması gerektiğini söyledi.

Fahrettin Koca erken dönem ilaç kullanımı ile birlikte Türkiye’de zatürree olma oranının 10 kat azaldığını söyledi. Koronavirüs olan kişilerin İlaçlarını düzenli olarak kullanması gerekiyor. Hafif olarak geçiren kişilerde bu ilacı mutlaka kullanmalı.

Prof. Dr. Ceyhan: 6'ncı sınıflar ve üstü önce açılsın, daha küçükler 1 ay  bekleyebilir - Son Dakika Flaş Haberler

İlaç kullanımı ile birlikte yoğun bakıma yatma olasılığı düşüyor. Kötü olduktan sonra ilaç kullanmanın pek bir faydası olmuyor. Bu sebeple erken dönemde ilaç kullanımına başlamak gerekir. Koronavirüs hastalığını daha kolay bir şekilde atlatmak için mutlaka ilaç kullanımına özen göstermek gerekir.

“İlaç Kullanımının İyi Anlatılması Gerek”

Profesör Doktor Mehmet Ceyhan ilaç kullanımı ile ilgili açıklamada bulundu. Bu açıklamasında ilaç kullanımının gerekliliği konusunda iyi bir anlatımın söz konusu olduğuna dair bir konuşma yaptı. Koronavirüs teşhisi konulan kişilere verilen ilaçlar teşhis konulur konulmaz kullanılmaya başladığı zaman hastalık semptomlarının daha az olacağı söyleniyor.

Sağlık Bakanı da bu konu hakkında açıklama yaptı. İnsanlarda oluşan algı kötü olma durumunda ilaç alma yönünde oluyor. Fakat bu algı çok yanlıştır. Hastalığın daha da ilerlememesi için mutlaka ilacın zamanında kullanılması gerekir. Hastalık ileri düzeye taşındığı zaman ilaçların hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu sebeple teşhis konulduğu an ilaç kullanımına başlamak çok önemlidir.

” İlaç Önerildiyse Kullanmak Gerekir”

Son zamanlarda ilaç kullanımı ile ilgili pek çok konu gündeme geliyor. Profesör Doktor Mehmet Ceyhan bu konu hakkında “İlaçların koronavirüse kesim etki ettiği hakkında bir veri bulunmuyor. Dünyanın hiçbir yerinde virüse etkili olan bir ilaç mevcut değil. Şu an için verilen koronavirüs ilaçları hemen hemen her hastalığa iyi gelen ve bu hastalığında daha kolay vücuttan atılmasını sağlayan ilaçlardır. Koronavirüste eşisiniz konulduktan sonra doktorunuz bu ilaçları önermiş ise kullanmanız gerekiyor.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı! O ilaçlar kullanılmalı - Haberler

İlaçlar teşhis konulduğu an kullanılması gerekiyor. İleri düzeye geldikten sonra ilaç kullanımı fayda sağlamıyor.” şeklinde açıklama yaptı. Buna benzer başka bir konuşma da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. İlaç kullanımında ne kadar önemli olduğunu yapılan konuşmalardan anlamak mümkün oluyor. Vatandaşın ilaç kullanımı hakkında bilgilendirilmesi gerekiyor. Erken dönem ilaç kullanımı hastalığın zatürreeye çevrilmesine engel olur.