Geçen haftalarda gündeme gelen bir habere göre emeklilik için prim günü eksik olan tüm kişilere SGK’dan müjdeli bir bilgi verildi. Söz konusu haberde emeklilik için prim günü eksik olanlar SGK’dan iade alabilecekler. Yaş itibari ile emeklilik haddi için prim günü eksik olan vatandaşlar SGK’ya müracaat ederek prim iadesi alabilmek için hak kazanacaklar.

SGK’dan Prim İadesi

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvuracak olan vatandaşlarda tek bir şart ortaya koyulacak. SGK tarafından aranan şart primlerin tamamının geri alınamaması konusunu oluşturuyor. Yalnızca işçi adına yatırılan primler geri alınabilecek. İşverenin şahsi olarak adına yatırılan primler ve işçilerin adına yatırılan genel sağlık sigorta primleri bu koşul için geçerli olmayacak. Bu da sadece işçiler adına yatırılan primlerin geri alınabileceğini ortaya koyuyor.

SGK’dan Prim İadesi Nasıl Alınır?

Habertürk canlı yayınına katılan Ahmet Kıvanç konu ile ilgili görüşlerini ve sorulan soruların cevabını yanıtladı. Kıvanç’a yöneltilen soruların en önemlisi SGK’dan prim iadesi nasıl alınır sorusuydu. Canlı yayına telefonla bağlanan bir vatandaş doğum tarihini, ilk işe giriş tarihini paylaşarak Kıvanç’a bu şartlar altında yatırılan prim iadesini alıp almayacağını sordu. Ahmet Kıvanç kendisine yönelik sorulan bu soru karşısında kesin ve net emeklilik tarihini seyirciye bildirdi. Yaptığı açıklamalar sayesinde bilgi paylaşımı yapan Kıvanç diğer sorulara da yanıt vererek dikkat çekti.

Emekli SGK pirim iadesi mümkün mü? Son dakika uzman açıklaması

SGK verilerinden anlaşılacağı üzere bir işletmede işçi ve işverenler için ayrı tutularak prim ödemesi alınır. Bu primler kapsamında genel sağlık sigortası ve emeklilik primleri vardır. Canlı yayına katılan izleyiciye bu bilgileri aktaran Ahmet Kıvanç sigortalı olan kişinin kendi adına yatırılan emeklilik priminin yeniden alınabileceğini paylaştı.

Genel sağlık sigorta kapsamında ödenen primlerin kesinlikle geri alınamayacağını ifade eden Kıvanç, izleyiciyi bu şekilde bilgilendirdi. SGK tarafından sunulan bu alternatif sayesinde belirtilen bu koşullarda emeklilik için yatırılan primler bu sayede geri alınabilecek. Emeklilik primlerinde yöneltilen diğer bir soruda emekli maaşlarının nasıl yükseltildiği sorusuydu. Ahmet Kıvanç bu soruyu da ayrıntılı bir şekilde cevaplamış oldu.