Liseler de birbirinden farklı bölümler bulunmaktadır. Sayısal, sözel, eşit ağırlık, dil bölümleri Anadolu liselerinde, hemşire yardımcılığı, sağlık bakım teknisyenliği, ebe yardımcılığı gibi bölümler mesleki ve teknik anadolu liseleri (sağlık liseleri), mobilya, uçak bakım, elektrik gibi bölümlerde düz meslek liselerinde kendini göstermektedir. Bu bölümlerden hangisi polislik için yeterli oluyor?
Anadolu liselerinde okuyorsanız, polislik için bölümünüzün ne olduğunun önemi bulunmamaktadır. Yani siz sayısal olsanız da, sözel olsanız da, eşit ağırlık olsanız da polislik için önem taşımıyor. Çünkü PMYO katılmak için derslerinizden daha çok yetenekleriniz önem arz etmektedir. Bunun için de özel BESYO kursları gibi kurslar bulunmaktadır.
Polislik, çok ince bir meslektir. Çoğu kişi yapamaz. Her şeyden önce polislik için vatan sevgisi gerekir, sizde gerçekten bu vatan sevgisinin var olduğuna inanıyorsanız, meslekten sıkılmayacağınız düşüncesindeyseniz, 1 yıllık sıkı bir çalışma sonucunda PMYO katılabilirsiniz. PMYO’da başarılı olduktan sonra polislik görevinizi sürdürebilirsiniz.
Meslek liseleri için de yine hangi bölümde olduğunuz pek önem arz etmiyor. Anadolu – meslek – fen diye bir ayrım yapılmıyor. Tüm bölümlerden çıkan bireyler polis olabilirler. Yeter ki yetenekleri PMYO için yeterli olsun.

Nasıl Polis Olabilirim?

Lise eğitiminizi tamamladıktan sonra, YGS’den yani şuanki adıyla TYT’den en düşük 270 puan almak zorundasınız. Eğer 270 puandan düşük bir puana sahipseniz maalesef PMYO kapılarının tamamı size kapanıyor. 270 puanı geçtiniz ve PMYO sınavına girdiniz, sınavda TYT puanınızın %25, fiziki yeterlilik puanınızın %25 ve mülakat puanınızın %50 si alınarak başarı puanınız hesaplanır. Bu kapsamda başarılı veya başarısız olduğunuz saptanır. Başarılı olanlar 15 günlük PMYO eğitimi görürler, intibak amaçlı görülen bu eğitimin ardından resmen PMYO öğrencisi olarak eğitim görmeye başlarlar.
PMYO’dan çıkan bireylerde Polis Özel Harekat mensubuna kadar yükselebilir, hatta Emniyet Genel Müdürlüğü bile yapabilmektedir. Tamamen eğitimli ve profesyonel polis olduğunuz için PÖH olarak atanmanız muhtemeldir.

Polis Maaşları Ne Kadar?

2018 yılının Ocak ayını tamamlamaya az bir zaman kalan şu günlerde, 8/1 derecesine mensup bir polis 4.457 TL maaş almaktadır. Bu maaş kıdeme ve dereceye göre değişiklik göstermektedir. 3/1 derecesine mensup Başkomiserler ise 5.095 TL maaş almaktadır.