Pirincin Faydaları
Nişasta bakımından zengin olan pirinç kalorisi yüksek olduğu içinde enerji deposudur. Ayrıca pirinç B1, B2, E ve C vitaminlerini içermektedir. Ayrıca içeriğinde bol miktarda kalsiyum, demir, sodyum, magnezyum, potasyum ve çinko gibi mineraller bulunur ve bu mineraller sağlık açısından çok faydalıdır. Pirincin sağlığa faydaları etrafındaki kabuk ile doğru orantılıdır. Kabuğu soyulan pirincin besin değerleri aşırı derecede düşer ve sağlığa pek bir faydası kalmaz. Bu nedenle kepekli pirinç tüketmek daha fazla etkili olacaktır. Genellikle bataklık ve aşırı sulu yerlerde yetişen pirincin dağlarda yetişen çeşitleri de mevcuttur.
Türkiye’de yetişen pirinç çeşitleri; sarı çeltik, ak çeltik, kılçıksız çeltik, amberbu, mısbak, kırmızı çeltik, karakılçık, Japon pirinci ve kasım beyazıdır. Özellikle pilavlarda kullanılan pirinç daha birçok yemekte kullanılmaktadır. Genellikle yemeklerde kullanılan pirinç ayrıca derideki yaraları kurutmak içinde çok etkili bir besin kaynağıdır. Kaynatılan pirincin suyu cilde veya yüze sürüldüğü takdirde beyazlık ve canlılık verir ayrıca cildi siyah nokta, akne ve sivilcelerden de kurtarabilir. Oldukça doyurucu bir besin kaynağı olan pirinç bebeklerde mama yapımında da kullanılır.
Buğdaygiller familyasının bir üyesi olan pirincin sağlığa katkıları saymakla bitmez. Pirinç yaklaşık 60-120 cm boylarında ve kökten çatallaşarak değişik bir gurup oluşturarak yetişmektedir. Pirinç tamamen olgunlaştığında en son çıkan yaprağının hemen üzerinde birkaç tane başak oluşur. Milattan öncesine kadar bir tarihi olan pirincin günümüze kadar ulaşan en eski türü ise kalamin pirincidir. Pirinç ziyadesiyle tok tutan bir besindir ve ağırlığı ortalama 35 gramdır. Olgunlaşması yaklaşık olarak 4 ay süren pirinç malt ve camsı bir görünüme sahiptir.
Pirinç Çeşitleri; Aromatik pirinç, kısa taneli pirinç, orta boy pirinç, uzun taneli pirinç ve tatlı pirinç olmak üzere 5 guruba ayrılır. Bu çeşitler içerik ve tat olarak farklılıklar gösterse de genel anlamda faydaları arasında pek bir fark yoktur ve tatları birbirine yakındır. Pirinçten elde edilen ürünler ise, pirinç kepeği yağı, pirinç unu, pirinç kepeği, pirinç hamuru ve kırık tanelerdir.
Pirincin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve insanların temel besin kaynaklarından biri olan pirincin sağlığımıza sunduğu sayısız fayda bulunmaktadır. Kan şekerini sabitleyen pirinç yüksek tansiyonu da düşürebilir. Düzenli pirinç tüketimi muhteşem bir enerji sağlar ve kandaki şeker değerlerini sağlıklı seviyelere çeker. Sağladığı enerji sayesinde diyabet hastalarının kilo almasını engelleyebilir. Yapılan bazı araştırmalarda, günde iki defa pirinç kepeği tüketmenin böbreklerde taş oluşma riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. İçeriğinde bulunan antioksidan, element, mineral ve vitaminler sayesinde birçok kanser türüne karşı büyük ölçüde koruma sağlar ve zararlı hücreleri yok eder. Birçok diyetisyen kilo vermek isteyen hastalarına pirinç önermektedir. Bunun dışında sedef hastalığı gibi yıllarca iyileşmeyen ve can sıkan hastalıkların tedavinde de etkili olduğu görülmüştür ve alerjik rahatsızlıkları da tedavi edici etkisi bulunmaktadır.
Pirincin Kolesterole Etkileri
Pirinç tüketimi genel anlamda sağlığa faydalıdır çünkü içeriğinde zararlı yağ, sodyum veya kolesterol bulunmaz. Kolesterol seviyelerini normal değerlere çeken pirinç iyi huylu kolesterolü düşürür ve kötü huylu kolesterolü de arttırmaktadır. Düzenli tüketim yapılması durumunda kolesterol problemi yaşayanlara mucizevi faydalar sağlayabilir.
Kan Basıncına Etkileri
Pirinçte bol miktarda bulunan sodyum, hem hipertansiyon hem de kan basıncı üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Hipertansiyon hastalarının ani tansiyon yükselmelerine engel olabilen pirinç aynı zamanda kan basıncı değerlerini de normal ve sağlıklı seviyelere çekmektedir.
Ayrıca müthiş bir enerji kaynağı olan pirinç içeriğindeki yağ ve karbonhidratlar sayesinde günlük enerji ihtiyacını büyük oranda karşılayabilecek besin ve minerallere sahiptir.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Tıpkı esmer pirinçte olduğu gibi tam tahıllı pirinçte de kanser ile mücadele eden engin elementler bulunmaktadır. Ayrıca bol miktarda lif içeren pirinç birçok bilim adamı tarafından kanser tedavisinde önerilmektedir. Çünkü bu lifler vücuttaki kanserli hücrelerin üremesini ve gelişmesini büyük ölçüde engelliyor. Özellikle bağırsak ve kolorektal kanserine karşı çok etkili olan pirinç aynı zamanda diğer tüm kanser türlerine karşıda koruma sağlamaktadır. Liflerin dışında, A ve C vitamini, folavonoid ve fenolik gibi antioksidan görevi gören maddeleri de içeren doğal bir kaynaktır. Bu maddeler vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak kanser tümörlerin gelişimini önlemektedir.
Vücutta bulunan serbest radikaller organ sistemine ciddi zararlar verebilir ve sağlıklı olan bazı hücrelerin kanserojen hücreye dönüşmesine sebep olabilir. Antioksidanlar bu radikallere karşı savaşan en güçlü maddelerdir ve kanser oluşumunu engelleyen bu madde pirinçte bol miktarda bulunur. Bu nedenle düzenli pirinç tüketimi hayati açıdan çok önemlidir.
Alzheimer Hastalığına Etkileri
Pirinçte bol miktarda bulunan nörotransmitter maddesi Alzheimer hastalığının tedavisinde yıllardır kullanılan güçlü bir elementtir. Sinir ve beyin sistemini olumlu yönde uyarak pirinçteki bu madde hem Alzheimer hastalığını tedavi eder hem de yaşlılık ile kendini gösteren bunama gibi hafıza problemlerinin düzelmesini sağlar. Alzheimer hastalığına sebep olan serbest radikaller ve bazı tehlikeli toksinler pirincin nöro-koruyucu etkisi ile yok edilir. Ayrıca pirinç bu sayede dolaylı olarak beyin ve sinir sistemi sağılığını da korumaktadır.
Vitamin ve Nişasta Deposu
Pirinçte kalsiyum, D vitamini, riboflavin, lif ve demir gibi sağlığa çok faydalı elementler bulunmaktadır. Bunların dışında A, E, K, C ve B gurubu vitaminleri dışında da çok zengindir. Bu vitaminler sayesinde metabolizmayı be bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa karşı direnç sağlar.
Pirinçte henüz sindirilmemiş bir şekilde bağırsaklara ulaşan bol miktarda dayanıklı nişasta mevcuttur. Bu nişasta bağırsakları çalıştırır ve bağırsakların hareketlenmesi için gerekli olan faydalı bakterilerin üremesini sağlar.
Kalp Hastalıklarına Etkisi
Pirinç aslında direk kalbi destekleyen bir besin değildir. Ancak damarlardaki kanın akışını hızlandırdığı için dolaylı yoldan kalp sağlığını da desteklemektedir. Çünkü damarlarda akışkanlık kazanan kan damar tıkanıklıklarının oluşmasını da engelleyecek ve kalpte bu sayede daha az yorulacaktır.
pirinc-suyunun-faydalari
Pirinç Suyunun Cilt Üzerindeki Etkileri

 • Pirinç suyu ile yıkanan cilt ne kadar güneş ışığına maruz kalırsa kalsın hiçbir şekilde bronzlaşmaz. Bunun aksine cilt daha fazla beyazlaşır ve parlaklık kazanır.
 • Ciltte oluşan kahverengi lekelerin kaybolmasına katkı sağlar
 • Cilt beyazlatmak için çok etkili bir kaynaktır ve peeling görevi görerek ölü derinin değişmesine yardımcı olur
 • Pirinç suyu ciltteki gözenekleri temizler ve cildi nemlendirerek yumuşatır.
 • Kırışıklıkların azalmasını sağlar aynı zamanda siyah lekelerin kaybolmasına yardımcı olur
 • Düzenli tüketim gözenekleri küçülterek cildin zararlı bakterilerden arınmasını sağlar
 • Sivilce ve akne gibi unsurların ortadan kalkması için çok etkili bir besin kaynağıdır.
 • Cildin sıkılaşmasını sağlayarak sağlıklı bir görüntü elde etmenizi sağlar.
 • İçeriğinde bulunan aminobezoik asit, allantoin ve ferulik asit sayesinde iyi bir güneş koruyucudur.

Pirinç Suyunun Hazırlanışı
Evde pirinç suyu hazırlamak için iki çay bardağı suya bir çay kaşığı pirinç ilave ederek 3 saat süreyle bekletin. Bu süre içerisinde pirinçte bulunan bütün yararlı besinler süzülüp suya karışacaktır. Ardandan bu sıvıyı düzenli olarak 10 gün boyunca cildinize uygulayın. Bu sıvıyı dilerseniz tonik olarak ta kullanabilirsiniz. Ayrıca bu karışımı en fazla 2 gün buzdolabında bekletebilirsiniz. Daha fazla beklemesi bakteri üretimine neden olabilir.
Pirincin Zararları ve Yan Etkileri
Pirincin genel anlamda bir zararı olmadığını söyleyebiliriz. Ancak aşırı tüketim bazı problemlere davetiye çıkarabilmektedir.

 • Aşırı tüketim diyabet hastaları üzerinde ciddi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Özelikle tip2 diyabet hastalarının kesinlikle uzak durması gerekir.
 • Beyaz pirinç aşırı tüketilirse diyabet riskini %11 arttırmaktadır
 • Aşırı tüketim kilo artışına sebep olabilir

Pirincin Besin Değerleri
Pirincin 100 gramında 391 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 77,6 gram karbonhidrat, 7,9 gram protein, 4,9 gram yağ, 5 mg E vitamini, 850 mg kalsiyum, 47,5 mg demir, 206 mg magnezyum, 590 mg fosfor ve 385 mg potasyum içermektedir.
Öneriler
Pirinç tüketimi bilinçli ve aşırıya kaçmadan yapılırsa hiçbir zarar teşkil etmez. Yalnızca şeker hastalarının tüketmeleri önerilmemektedir. Ayrıca kilo artışına sebep olacağı için dikkatli olunmalıdır. Bunların dışında güvenle tüketebilirsiniz ve yukarıdaki faydalardan maksimum derecede faydalanmak istiyorsanız düzenli tüketim yapmanız gerekmektedir.