Pırasanın Faydaları
Pırasa dünyada en çok tüketilen besinlerin başında gelmektedir ve son derece ucuz, sağlıklı ve besleyici özelliklere sahiptir. Kozmetik sektöründe de yaygın kullanılan pırasanın sağlığa faydaları da çok fazla. Ayrıca ilaç sektöründe de ayrı bir yeri olan pırasa içeriğinde bol miktarda kükürt ve flavonoid Kombinasyonu barındırır. İlkbaharda taze olarak bulunabilen pırsa yılın her mevsiminde de bulunabilir. İçeriğindeki en önemli maddelerden biri kaempherol maddesidir. Ayrıca bol miktarda lif içeren pırasa bunun yanında A, K ve E vitaminlerini de içerir. Özelikle de A vitamini bakımından çok zengindir. İçeriğindeki mineraller ise magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır, demir, niasin, piridoksin, pantotenik ve sodyumdur.
Pırasa bağışıklık sistemini destekleyerek birçok hastalığa karşıda direnç oluşturmaktadır. Hastalıklara karşı kalkan görevi üstlenen pırasanın sağlığa katkıları çok fazladır. Pırasa düzenli ve bilinçli tüketilirse kalp sağlığından cilt sağlığına kadar birçok hastalık ile baş edebilir.
Pırasanın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Pırasanın Damar Sağlığına Etkileri
Pırasa antioksidan olduğu için vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak onları yok eder. Hipertansiyon riskini azaltan pırasa aynı zamanda damar dayanıklılığını destekler. İçeriğindeki K vitamini sayesinde damarlardaki kana akışkanlık kazandıran pırasa hem damar tıkanıklıklarını önler hem de kana akışkanlık kazandırdığı için kalbin yorulmasını engeller. Bu özellikleri ile kalp-damar sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır.
Saç Sağlığına Etkileri
Pırasada bulunan manganez ve folatlar sayesinde saç sağlığı koruma altına alınır ve saç dökülmeleri engellenir. C vitamini ve demir içeren pırasa saçlardaki kırılmaları engellediği gibi saçların doğal rengine kavuşmasını sağlar ve saçları canlandırarak parlaklık kazandırır. Kellik problemlerinin de üstesinden gelebilen pırasa düzenli tüketildiğinde dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar.
Cilt Sağlığına Etkileri
Pırasa kaliteli bir idrar söktürücü etkiye sahiptir ve bu özelliği doğrudan cilt sağlığı ile ilgilidir aslında. Çünkü vücudun temizlenmesi sağlar ve temizlenen vücut demek sağlıklı bir cilt demektir. Ayrıca cilde parlak ve canlı bir görünüm katar
Pırasanın yeşil yapraklarında bulunan beyaz sap kısmı diğer tüm kısımlara oranla 100 kat daha fazla beta katoten içeriğine sahiptir. Ayrıca aynı şekilde C vitamini bakımından da aynı oranda içeriğe sahiptir. Bu nedenle tüketim yapılırken beyaz kısmın daha fazla tüketilmesi anlatılan tüm hastalıklara karşı daha etkili olacaktır. İçeriğinde bulunan vitamin ve bazı elementler sayesinde pırasa ciltte oluşan siyah nokta, akne, sivilce ve yaşlılık kaynaklı beneklerinde kaybolmasına yardımcı olmaktadır.
Kemik Sağlığına Etkileri
Pırasada bulunan bazı elementler ve K vitamini yüksek oranda osteokalsin içerdiğinden kemik sağlığının korunmasında ve iskelet sağlığının dengede durmasında hayati önem taşımaktadır. Gülük düzenli tüketilen bir fincan kadar pırasa kişinin ihtiyaç duyduğu K vitaminin %35’ini karşılamaktadır. Bu açıdan bakıldığında pırasanın kemik sağlığına faydaları daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Ayrıca kalsiyum deposu olan pırasa kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar ve özelliklede gelişim çağındaki çocukların tüketmesi çok önemlidir.
Kalp Sağlığına Etkileri
Pırasada bulunan element ve besinler kalp sağlığını doğrudan desteklemektedir. Özellikle de damar sistemine çok faydalı olan pırasa bu sayede dolaylı yoldan da kalp sağlığını desteklemiş olur. Günlük düzenli olarak pırasa tüketmek kardiyovasküler, koroner arter ve ateroskleroz gibi hastalıkların tedavi sürecini desteklemektedir.
pirasanin-faydalari
Sindirim Sistemine Etkileri
Sindirim sistemi dostu olan besinler arasında pırasada bulunur. İçeriğindeki lifler sayesinde mide ve bağırsak sağlığına katkı sağlayan pırasa bu sayede dolaylı olarak sindirim sistemine katkı sağlamış olur. Ayrıca bağırsakları hızlandıran pırasa kabızlık problemlerinin de tedavisine yardımcı olur.
Bunların dışında kronik inflamatuar hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğindeki K vitami sayesinde romatizma, diyabet ve obezite gibi kronik iltihaplı hastalıkların tedavisini üstlenmektedir.
Kanser üzerindeki Etkileri
Pırasa antioksidan özelliği sayesinde hem serbest radikalleri yok eder hem de kötü huylu tümörlerin gelişmesini engeller. Kansere sebep olan en tehlikeli maddeler olan serbest radikaller kanser hücrelerinin üremesini destekler ve tümörlerin büyümesini sağlar. Düzenli tüketilen pırasa bu aktiviteyi yavaşlatır kanser hücrelerini öldürür ve tümörleri ortadan kaldırır. Özelliklede mide ve prostat kanserine iyi gelen pırasa ayrıca diğer tüm kanser türlerine karşıda koruyucu etki sağlar.
Kilo Verme Üzerindeki Etkileri
Pırasa doğal bir iştah kapatıcı görevi gördüğü için kilo vermek isteyen inşaların her zaman bir numaralı tercihi olmuştur. İçeriğinde yüksek miktarda lif bulunan pırasa bu liflerin mide ve bağırsak hareketlerini çoğaltması sayesinde kilo vermeye yardımcı olduğu araştırmalarda görülmüştür. Ayrıca yağ yakıcı özelliği bulunan pırasa vücutta istenmeyen yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.
Göz Sağlığına Etkileri
Pırasada bulunan zeaksantik ve lutein maddeleri sayesinde göz sağlığı olum yönde etkilenir. Bu maddeler hem DNA hücrelerini korur hem de gözlerdeki zarı güneşin zararlı ışınlarından korur. Ayrıca gözlerin mikroplara karşı dayanıklılık kazanmasını sağlar. Düzenli olarak pırasa tüketimi yapılırsa yaşlılıktan kaynaklanan Makula Dejenerasyonu ve katarakt gibi hastalıklarında önüne geçilmiş olur.
Gebelik Dönemine Etkileri
Bol miktarda folat içeren pırasa ayrıca B9 vitamini bakımından da çok zengindir. Gebelik ve emzirme dönemlerinde anne sağlığını korur ve içeriğinde bulunan yararlı elementler sayesinde normal bir doğum oluşmasını sağlar. Ayrıca doğum sonrası ağrıların hafiflemesinde yardımcı olan pırasa bunların dışında gelişim çağındaki çocuklarında genel sağlığını korumaya almaktadır.
Pırasanın Kolesterole Etkileri
Pırasa bağırsaktaki hareketleri kolaylaştırarak kişinin kolesterolün seviyesinde azalmalara yol açar. Ayrıca karaciğerdeki kolesterol üretiminin de önüne geçer ve kolesterolü sağlıklı değerlere kavuşturur. Bunların dışında antiseptik özelliği bulunan pırasa vücutta Enfeksiyon oluşmasını engeller. Bu durumda dolaylı olarak kolesterol sağlığı ile doğrudan bağlantılıdır.
Ayrıca pırasa polifenoller gibi bir antioksidan özelliğe sahiptir. Yaşlanma hızını yavaşlatan bu madde ayrıca serbest radikalleri de yok etmektedir.
Doymamış yağlar içeren pırasa solunum yollarına da katkı sağlamaktadır. Grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir. Ayrıca sinir sistemini uyararak stres ve stres kaynaklı hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.
Pırasanın Zararları ve Yan Etkileri
Pırasanın bilimsel olarak ispatlanmış herhangi bir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır. Ancak aşırı veya bilinçsiz tüketim mide bulantısı ve şişkinliğe sebep olabilir. Bunun dışında yeşil yapraklı gıdalardan korkmayın ve gönül rahatlığı ile tüketin. Ayrıca hamile kadınlarda nasıl bir etki göstereceği bilinmediği için doktor kontrolünde alınması tavsiye edilir.
Pırasanın Besin Değerleri
Pırasanın 100 gramında 321 kalori bulunur. Ayrıca; 15,2 gram protein, 74,7 gram karbonhidrat, 2,1 gram yağ, 118 mg C vitamini, 277 IU vitamin A, 360 mg kalsiyum, 161 mg magnezyum, 346 mg fosfor, 2400 mg potasyum ve 35 mg sodyum içermektedir.
Öneriler
Pırasa yıl boyunca tüketilebilen bir gıdadır ve hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Kış aylarının beraberinde getirdiği bazı hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunan pırasayı sadece mevsiminde değil kış aylarında da bol bol tüketmenizi öneririz.