PİLATES NEDİR ? PİLATES HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ
Günümüz spor trendleri arasında gösterilmesine rağmen Pilates’in kesinlikle bir spor dalı olmadığı,vücut şekillendirmek,kas yapmak ya da en bilindik deyimiyle ‘ pilates yaparım,hızlı kilo’veririm gibi düşüncelerin aksin, Pilates tam anlamıyla fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir.Başlı başına bir egzersiz programı değildir. Kişinin sahip olduğu romatizmal hastalıkların tedavisinde,boyun fıtığı,bel fıtığı ,iskelet sistemindeki düzleşmeler için genellikle fizyoterapistlerin tedavi süresince tedaviye destek amaçlı uyguladıkları yöntemlerden biridir.
Pilates’i gerçek manada tam ve doğru şekilde yapan kişilerde inanılmaz bir vücut esnekliği,kas sisteminde güçlük , omurganın daha sağlam olması ve vücudunuzun doğru duruş şeklini (posture) kazanmasında etkileri oldukça fazladır. Normal bir spora oranla, Pilates yapan kişilerde, bu egzersizleri yapma alışkanlığı kazanmış kişilerde, Pilates’i bıraktıktan sonra bile etkileri devam edecektir.
Pilates hakkında bir diğer yanlış bilinen ise ;
Televizyon programlarında spor salonlarında Pilates’i bir hoca eşliğinde bile yapıyor olsanız dahi, yapılan hareketlerin size uygun olmaması durumunda kas sistemini,omurganızı olumsuz etkileyebileceğini,eğer ki boynunuzda düşleşme,oturuş bozuklukları,duruş bozuklukları vs gibi rahatsızlıklarınız yok ise yapacağınız her harekette daha da dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde esneklik kazanmak ve vücudunuzun denge yapısını korumak amacı ile yaptığınız Pilates,
Ebru Şallı Pilates Eğitimi Videosu İçin Burdan Buyurun :