Genel Sağlık

Penisten Gelen Akıntı

Didem Kaya
Yazar: Didem Kaya

Erkekte peniste meydana gelen akıntıların nedeni bir çok nedenden ötürü kaynaklanabilmektedir. Bu durum genellikle ise iki sebepten ötürü meydana gelebilmektedir. Birincisi; gonokok bakterisi yani yaygın bilinen adı ile bel soğukluğuna neden olmaktadır. İkincisi ise; klamidya enfeksiyonu ile belirtiler çok net olmamakla beraber bel soğukluğuna çok yakın semptomlar sergileyebilmektedir.

 
Erkeklerde peniste meydana gelen rahatsızlığın kaynaklanmasında cinsel temas sonrası çeşitli mikroplara penisin maruz kalmasıdır. Korunmasız yolla cinsel ilişki yaşanması ve birden fazla kişi ile gerçekleştirilen cinsel ilişki sonucu bu tarz problem ile karşılanabilmektedir.

 

Gonokok bakterisi olan erkeklerde sperm kanallarına yerleşerek iltihaplanmaya sebep olur. Bel soğukluğu önemli rahatsızlıklardan birisidir ve kısırlığa kadar sebebiyet verebilmektedir. Gonokok bakterisi olan kişiler ilk olarak penislerinde yanma hissi ile karşılaşırlar. Sonrasında peniste sarı renkte akıntıya dönüşür ve zaman ile penisiniz acır ve şişmeye başlar. Ayrıca kişi sürekli idrar hissine kapılır ve idrar sırasında az ve sancılı bir idrar gelir.

 

Klamidya enfeksiyonu ise test edilerek hangi bakteri türünün akıntı yaptığı saptanmalıdır. Pek çok kapılan bakteri türü akıntıya sebebiyet verebilmekte ve bu hastalığın tedavisinde antibiyotikler kullanılmaktadır. Her bakteriye aynı türde antibiyotik tedavisi etkili olmamaktadır. Bu yüzden kullanılacak olan antibiyotik türü doktorunuzun akıntınızdaki bakteri türünü belirledikten sonra tavsiye edeceği antibiyotik ilekesin çözüme ulaşılabilecektir.

 

 

Antibiyotik tedavi gören kişiler kesinlikle tedaviyi yarım bırakmamalı ve bakteri kapılan eşte aynı zamanda tedavi görerek hastalığın tekrarlanmaması için önlem alınmalıdır.

Yazar Hakkında

Didem Kaya

Didem Kaya

Yorum Yapmak İster misiniz?