Üzüm Pekmezinin Faydaları
Dünya üzerinde pekmezin birçok çeşidi bulunmaktadır fakat üzüm pekmezi hem üretimi kolay olduğundan hem de diğer pekmezlere oranla daha faydalı olduğundan en çok tüketilen pekmez türüdür. Türkiye üzüm pekmezi üretiminde ve üzüm yetiştiriciliğinde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Pekmez Türkler tarafından asırlardır kullanılan bir tedavi ettiricidir. Osmanlı döneminin en meşhur tatlısı olan helvanın ana maddesi pekmezdir. Buda pekmezin Türkler tarafından asırlardır kullanıldığının bir ispatıdır. 1840 yılının başlarında Amerikalı misyonerler pekmezin sarhoş edici özelliğinin olmadığından bahsetmişlerdir. Bu nedenle Müslüman ülkelerinde yaygın olarak kullanılır. Üzüm pekmezinin tarihi yüzyıllar öncesine dayandığı için günümüze gelene kadar neredeyse tüm faydaları gün yüzüne çıkmıştır.  (1)
Üzüm pekmezi tamamen olgunlaşan üzümlerin sıkılması ve bir takım uygulamalardan geçirilmesiyle üretilir. Bu üzümlerin suyu arıtılır ve kaynatılır. İçeriğinde bulunan şıra asidinin azalması için kireçli özel bir toprak ilave edilir. Doğal bir glikoz ve früktoz kaynağı olduğu için tam bir enerji deposudur. İnsan vücuduna sağladığı faydalarda içeriğindeki zengin minerallerin sayesindedir. Üzüm pekmezinin faylarından kısaca bahsedecek olursak;
Karbonhidrat ve Enerji Kaynağıdır
İçeriğinde yüksek miktarda şeker bulunduğu için tam bir enerji deposu niteliğindedir. Kullanımdan 3-5 dakika sonra etkini gösterir. Ayrıca vücuda gerekli olan karbonhidratı sağlar ve verdiği enerji sayesinde daha aktif bir gün geçirmenize yardımcı olur.
Zengin Mineral Deposudur
Pekmezin içinde bulunan mineraller onu diğer tüm besinlerden ayırıyor. Çünkü içeriğinde bul miktarda kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum bulunur. Buda onu benzersiz kılar. Bu mineraller insan vücudunu birçok hastalığa karşı korur. (2)
Kan Yapar
Pekmezin kan yaptığı herkesçe iyi bilinen bir durumdur. Zira içeriğindeki zengin mineraller vücuttaki kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar ve günümüzde kansızlık hastalığı ile savaşan birçok insan ilaç yerine bu doğal hayat sunuyu içmeyi tercih ediyor. İçeriğinde bol miktarda doğal glikoz ve früktoz sayesinde, insan vücudunda hızla emilir ve daha sonra direk kana karışır. Böylece metabolizma sayesinde direk enerjiye dönüşür.
Yüksek Kalori İçerir
Üzüm pekmezi yüksek miktarda kalori içerir fakat bu kaloriler kilo yapmadığı için gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Üzüm pekmezinin 200 gramı kalori açısından 1200 gram süte, 300 gram beyaz ekmeğe ve 350 gram kırmızı ete eşdeğer seviyelerdedir.
İştah Açar
Üzüm pekmezi çok iyi bir iştah açıcıdır. Bu yüzden kilo almak isteyen veya aşırı zayıflıktan yakınan insanların pekmez tüketerek iştah açmaları ve istedikleri ideal kiloya ulaşmaları mümkündür. Ama şu unutulmamalıdır pekmez yalnız başına kilo yapmaz sadece iştah açtığı için bunun doğuracağı açlıktan alınan besinler sayesinde kilo oluşur.
Gebelik ve Bebek Gelişimi
Üzüm pekmezi özellikle gebelik döneminden başlayarak bebeğin gelişimi ve lohusalık dönemlerindeki anne olmuş kadınlar için çok faydalıdır. Bu nedenle hamilelik dönemlerinde anneler tarafından bol bol tüketilmesi uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir.
Mide ve Bağırsaklara İyi Geliyor
Üzüm pekmezi içeriğindeki zengin mineral kaynakları sayesinde özellikle bağırsak, mide ve böbreklere çok iyi gelmektedir. Bu tür hastalıkların tedavisi için çok faydalıdır ve bu hastalıklara yakalanma direncini kırmaktadır.
Kan Dolaşımı Dengeler
Üzüm pekmezi kan dolaşımı normal değerlere çekerek damar sertliği ve buna benzer hastalıkların oluşmasını engeller. Ayrıca beyin hücrelerini uyararak sakinleştirir.
Kalsiyum Deposudur
Günlük düzenli bir şekilde her sabah yaklaşık iki çorba kaşığı tüketmek, insan vücudu için gerekli olan ve önem arz eden kalsiyumu 80 mg oranında karşılar.  Ayrıca 56 kalori ve 2 mg demir desteği sağlar. Böylece insan vücuduna direnç katar.
Kalp Krizi Oluşumunu Engeller
Üzüm pekmezinin kalp krizi ve buna bağlı doğan hastalıkların tedavisinde kullanıldığını herkes bilir. Yapılan tüm araştırmalar pekmezin kalp sağlığını koruduğu yönünde sonuçlara varmıştır. Bu nedenle kalp krizi geçirme riskini yarı yarıya düşürmektedir.
Yaşlanmayı Geciktirir
Pekmez düzenli tüketildiğinde yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir. Ayrıca alkol, sigara ve güneş ışıklarından gelen zararları en aza indirir. Cilde parlaklık ve gerginlik kazandırır bu sayede ciltte oluşacak kırışların azalmasını sağlar.
İnsan Ömrünü Uzatır
Yapılan bilimsel araştırmalar pekmezin insan ömrünü arttığını ortaya koymuştur. Elbette böyle bir tanıya inanmak biraz güç gelebilir size. Kimin ne kadar süre ile yaşayacağını hiç kimse bilemez belirleyemez ve etkileyemez. Sadece sağlığa faydalarından ötürü böyle bir iddia atılmıştır ortaya.
Kış Aylarında Doğal Isınma Sağlar
Elbette kış aylarında herkes biraz daha ısınmak için çeşitli yöntemler dener. Fakat sabah içilen bir kâse pekmez bütün gün üşümenizi engeller. Çünkü pekmez kan dolaşımını hızlandırdığı için vücudunuzu sıcak tutar.
pekmez
Pekmez Çeşitleri
Karpuz Pekmezi; Diyarbakır yöresine aittir. Faydalı pekmezler arasında yer alır.
Dut Pekmezi; Dut suyundan elde edilir. Tadı oldukça güzeldir ve mineral deposudur
Ancora Pekmezi; Bir keçiboynuzu pekmezidir. Üretimi azdır ve vücuda çok faydalı olduğu söylenir.
Siyah Pekmez; üzüm, tut, andız meyveleri ve şeker pancarı kullanılarak yapılır. İsteğe göre aroma etkisi yaratmak için çeşitli meyveler eklenebilir. Az kullanılan pekmez türleri arasındadır.
Andız Pekmezi; Andız ağacının kozalarından elde edilmektedir ve oldukça şifalı bir pekmez türüdür.
İncir Pekmezi; Adından da anlaşılacağı gibi incirden üretilir. Tadı oldukça güzeldir ve vitamin deposudur.
Kiraz Pekmezi;  Kiraz suyundan elde edilir. Tadı diğer pekmezlere oranla çok daha güzeldir. Mineral ve vitamin deposudur.
Koyu Pekmez; Pekmez koyulaştıkça zararlı bir hal aldığından pek tercih edilmeyen pekmez türüdür.
Organik Pekmez;  Normal pekmezle aynıdır fakat kullanılan ürünler tamamen organik olduğu için bu adı almıştır. Aşırı derecede faydalı bir pekmez çeşididir.   (3)
Pekmez Bozulur mu?
Doğada bozulmayan tek gıda bal olduğu için bal dışındaki tüm gıdaların bozulması mümkündür. Ancak uygun saklama koşulları sağlanırsa bozulma süreleri iki katına hatta 3 katına çıkarılabilir. Pekmezin hangi çeşidi olursa olsun uygun koşullarda saklanmadığı takdirde bozulma ihtimali vardır. Özellikle güneş ısısına maruz kalan pekmezler kanserojen maddeye dönüşebilmektedir. Bu nedenle bu tür pekmezlerin tüketilmesi tavsiye edilmez.
Pekmezin Zararları Nelerdir?
Pekmezin faydaları gibi zararları da vardır. Özellikle yapım aşamasında ok fazla kaynatılan pekmez büyük risk arz eder. Bunun nedeni aşırı kaynatılan pekmezin kanserojen maddeye dönüşmesidir. Pekmez buzdolabında saklanmadan tüketilirse tüm vitaminleri ölür ve vücuda hiçbir katkı sağlamaz. Aşırı tüketim beraberinde bir takım sıkıntılar getirir. Bunların başında sindirim sistemi bozuklukları, ishal, kusma ve bulandı gelir. (4)
Pekmezin Besin Değerleri
Pekmezin bir fincanında yani ortalama 340 gramında 977 kalori bulunur. Ayrıca toplamda 252 gram Karbonhidrat, 0,3 gram Yağ, 691 mg Kalsiyum, 15,9 mg Demir, 816 mg Magnezyum, 104 mg Fosfor, 4933 mg Potasyum, 125 mg Sodyum içermektedir. Pekmez Protein ve A, C, D, E ve K vitaminlerini de hiç içermez.
Öneriler
Pekmezden maksimum derecede faydalanmak istiyorsanız satın aldığınız yerin veya kişinin Size taze pekmez verdiğine emin olun. Ayrıca mümkünse evde kendiniz yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü pekmez aşırı kaynatılırsa kanserojen madde içerir. Bu nedenle rengi çok koyu yani siyaha yakın olan pekmezleri tercih etmemenizi öneririz. (5)