Patlıcanın Faydaları
Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan patlıcan doyurucu bir özelliğe sahip olduğu için vejetaryen kesim tarafından yaygın olarak tüketilmektedir. Patlıcanın sağlığa faydaları çok fazladır ayrıca kendine has bir tadı vardır. Patlıcanda bulunan vitaminler A, C, E ve K vitaminleridir ayrıca magnezyum, potasyum kalsiyum, karbonhidrat, sodyum ve manganez açısından da çok zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle A vitamini bakımından çok zengin olan patlıcan bu sayede birçok hastalığa şifa olabilmektedir.
Patlıcan düzenli tüketim yapılırsa sağ sağlığından tırnak sağlığına kadar tüm vücuda fayda sağlayabilir. Bol miktarda demir içerdiği için tüm iç organların genel sağlığını koruma altına alır. Ayrıca antioksidan özelliğe sahip olan patlıcan kanser tedavisinde de etkili bir besin kaynağıdır.
Patlıcanın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Beyin Sağlığına Etkileri
Patlıcanda bulunan element ve mineraller beyinde bulunan hasarlı hücrelerin onarılmasını sağlar ve sinir sistemini uyarır. Bol miktarda potasyum içerdiği için sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler yaparak stres ve stresten kaynaklanan hastalıkların direncini kırar. Ayrıca yaşlılık kaynaklı ortaya çıkabilen bunama ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavinde de kullanılmaktadır.
Kalp Sağlığına ve Diyabete Etkileri
Kolesterol seviyelerini normal değerlere çeken patlıcan aynı zamanda damarlardaki kanın akışkanlığını da sağlayarak damarlarda tıkanma gibi problemlerin önüne geçer. Bu durum dolaylı olarak kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca genel kalp sağlığına da büyük fayda sağlayan vitamin, mineral ve elementler içermektedir. Bunun dışında tip2 diyabet hastalıklarına da çok faydalıdır ve kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükseltir. İçeriğinde bol miktarda lif bulunduğu için şeker seviyelerini normal değerlere çekerek diyabet hastalarına yardımcı olmaktadır.
Kilo Verme ve Demir Üretimine Etkileri
Su düzeyleri yüksek olan patlıcan düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı bir besin kaynağı olabilir. Ayrıca tok tutucu bir etkiye sahip olan patlıcan tüm diyetisyenlerin bir numaralı tercihi olmuştur. Ayrıca kalorisi düşük ancak besin değerleri yüksek olan bir gıdadır. Vücuttaki istenmeyen yağları yakma konusunda da oldukça başarılıdır.
İnsan vücudunda demir seviyesinin düşmesi başta anemi hastalığını ve daha birçok hastalığı tetikleyebilir. Ayrıca demir miktarının aşırı fazla olması da istemeyen hastalıklara yok açabilir. Patlıcan ise demir oranlarını dengeleyici bir etkiye sahip olduğu için düzenli tüketim yapıldığında demirden kaynaklı birçok hastalığın oluşmasını engelleyebilir. Patlıcanda bulunan nasunin maddesi fazla demirin emilmesini sağlar ve ayrıca serbest radikalleri yok edici bir etki göstererek birçok açıdan genel sağlığı korur.
Sindirim Sistemine Etkileri
İçeriğindeki bol miktarda lif sayesinde sindirim sistemini dolaylı yoldan destekleyen patlıcan en başta mideyi koruma altına alır. Midedeki zararlı parazitlerin mideye zarar vermemesi için mide duvarını kalınlaştırır ve aynı zamanda parazitleri yok eder. Ayrıca kolon ve gastrit yani mide kanserine karşıda çok etkilidir. Buda dolaylı yoldan sindirim sistemini desteklediğini göstermektedir.
Kötü Alışkanlıklar Üzerindeki Etkisi
Patlıcan özelliklede sigara kullanan insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olan bir besin kaynağıdır. İnsanları sigaraya bağımlı kılan şey sigaradaki nikotindir ve bu nikotinin bir benzeri de patlıcanda mevcuttur. Ancak bu nikotin kendi başına zarar vermeyen bir maddedir. Sigarada bulunan nikotinde aslında zararsızdır. Yalnızca sigara tütününde bulunan diğer kanserojen maddeler sağlığı risk altına sokar. Sigarayı bıraktıktan sonra duyulan nikotin ihtiyacını patlıcandan karşılamak mümkün olduğu için dolaylı yoldan sigarayı bırakmaya yardımcı olabilir.
Genel Sağlığa Etkileri
Güçlü bir antioksidan ve anti bakteriyel içeriğe sahip olan patlıcan an başta bağışıklık sistemini güçlendirir ve antioksidanların sayesinde vücuttaki zararlı maddeleri yok eder. Ayrıca anti bakteriyel özelliği ile zararlı bakterilerin vücuttan hızlıca atılmasını sağlar ve hastalıklara karşı direnç oluşturur. Aynı zamanda bu antioksidanlar serbest radikalleri de yok etmede çok başarılıdır. Bunu yaparken virüsleri de temizleyen patlıcan C vitamini sayesinde de hastalıklara karşı koruma sağlar.
Saç ve Cilt Sağlığına Etkileri
Patlıcan cildi nemlendirici özelliklere sahiptir ve ciltte bulunan siyah noktaları yok etmek için kullanılan etkili bir besin kaynağıdır. Ayrıca yaşlılık kaynaklı olan benek ve aknelerinde tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Kozmetik sektöründe de ara ara kullanılan bu besin kaynağı cildi gençleştirerek kırışıklıkların ortadan kalmasına yardımcı olur. Cildi serbest radikallere karşı kuruyan patlıcan ayrıca ölü hücrelerinde dökülmesini sağlar ve cildin gözeneklerini açarak cilde oksijen giriş çıkışını sağlar. Bu sayede cilt kanserine karşıda koruma sağlamış olur. Tüm bunların dışında saç sağlığını da destekleyen patlıcan saçların dökülmesini engeller, saçlara hacim kazandırır, saçların doğal rengine kavuşmasını sağlar ve saç derinin besleyerek saç köklerine katkıda bulunur.
patlican-suyunun-faydalari
Patlıcan Suyunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Patlıcan suyu patlıcanın Preslenmesi ile elde edilir ve sıcak havalarda su tüketimi yapmak istemeyenler için bir alternatif olabilir. Birçok insan sıcak havalarda limonata ve meyve suyu gibi içecekler tüketir ama kimi insanlarda patlıcan suyunu tercih eder. Ancak bu size ilk bakışta saçma gelse de şimdi faydalarını öğrenince eminiz ki fikriniz değişecektir.

 • Tripsin bakımından çok zengin olan patlıcan suyu kanser türlerine karşı çok etkilidir ve yapılan araştırmalarda bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Patlıcan suyu antioksidan, lif ve beta karoten gibi değerli besinler içerdiği için ani kalp krizlerini ve inmeleri büyük ölçüde engelleyebilir.
 • Hipertansiyon hastalığının tetiklenmesi potasyum eksikliğinden meydana gelmektedir. Bu bilgi göz önüne alındığında patlıcanda bolca potasyum bulunması hipertansiyonu dengelediği anlamına gelir.
 • Kolesterol emilimini sağlar ve kolesterol değerlerini dengeler.
 • Damar sağlığını korur ve arter tıkanmalarına engel olur
 • Tip2 diyabet hastalıklarına çok iyi gelir ve şeker oranlarını normal değerlere çeker
 • Beyin sağlığına faydalı olan patlıcan suyu sinir sistemini uyararak stres kaynaklı hastalıkların oluşmasını engeller.
 • İçeriğindeki K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını engeller ve damar tıkanıklıklarının önüne geçer. Bu durum ayrıca kalbin daha az yorulmasını sağlayacağından dolaylı olarak kalp sağlığını desteklediğini göstermektedir.
 • Bunların dışında patlıcan sapının faydaları da bulunur ve en büyük faydası iç organları korumasıdır. Aslında patlıcan suyunun sahip olduğu birçok etkiye sahiptir ve sağlık açısından çok faydalıdır.

Patlıcanın Zararları ve Yan Etkileri
Patlıcanın bilimsel olarak kanıtlanan bir yan etkisi henüz bilinmemektedir. Ancak bilinçsiz ve aşırı tüketim bazı sağlık problemlerinin oluşumunu tetikleyebilmektedir.

 • Çiğ patlıcan solanin denilen bir madde içermektedir ve çiğ olarak tüketildiğinde zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Ancak bu etki sadece aşırı tüketimde veya zayıf bağışıklık sistemine sahip olanlarda görülür.
 • Aşırı tüketim karaciğer ve dalakta çeşitli sağlık problemlerinin oluşmasını sağlayabilir.
 • Yine aşırı tüketim beraberinde ishal, kusma ve ciddi baş ağıları doğurabilir
 • Çiğ olarak tüketilen patlıcan hassas cilde sahip olan insanlarda alerjiye sebebiyet verebilir.

Patlıcanın Besin Değerleri
Patlıcanın 100 gramında 35 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 0,8 gram protein, 8,7 gram karbonhidrat, 0,2 gram yağ, 37 IU vitamin A, 6 mg kalsiyum, 11 mg magnezyum, 123 mg potasyum ve 0,3 mg demir içermektedir.
Öneriler
Patlıcan her yaş gurubunun rahatlıkla tüketebileceği bir besin kaynağıdır. Ancak mümkün olduğunca çiğ olarak tüketilmesi önerilmez. Ayrıca aşırı ve bilinçsiz tüketimden kaçınmanızı öneririz. Bazı hassas bünyeli insanlarda kaşıntıya sebebiyet verebilir bunun haricinde ilaçlar ile de etkileşimi bulunmadığı için gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz bir doğal besin kaynağıdır.