Patatesin Faydaları
Yumru kısmı yenilen ve yer altında yetişen patatesin ayrıca yaprakları da kullanılmaktadır. Bütün bir yıl boyunca her mevsimde bulunabilen patatesin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Patates dünyada en çok tüketilen gıda kaynaklarının arasında dördüncü sıradadır. En önemli özeliği içeriğinde bulunan bazı element ve mineralleri başka hiçbir gıdada bulunmamasıdır. Patateste bulunan A, K, C, E ve B6 vitaminlerinin yanında bol miktarda folat, kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, sodyum ve bakır mineralleri de bulunur.
Cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan patates ayrıca çok iyi bir C vitamini kaynağıdır. Saç sağlığından kansere kadar patatesin sağlığa katkıları bulunmaktadır. Kozmetik sektöründe yıllardır kullanılan bu efsanevi besin kaynağı birçok hastalığa da şifa olabiliyor.
Patatesin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Güneş Yanıkları Üzerindeki Etkileri
Patatesin güneş yanıkları üzerindeki etkileri yapılan birçok araştırma neticesinde ortaya çıkmıştır. Bunun için yapmanız gereken çiğ patatesi dilimleyerek yanıkların bulunduğu bölgeye uygulamaktır. Bu işlemi 15 dakika kadar uygulayın ve düzenli olarak her gün yapın. Eğer bu uygulama alışkanlık haline getirilirse hem yanıkların giderilmesini sağlar hem de zararlı olan güneş ışınlarına karşı korur.
Patatesin Ciltteki Lekelere Etkisi
Özellikle cilt sağlığı için çok etkili olan patates ciltte oluşan kırışıklık ve aknelerin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda doğal bir yumuşatıcı etkisi sağlayan patates ciltte oluşan siyah noktaları da büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Bunun için blender yardımı ile patatesleri püre haline getirip sorunlu bölgelere 10 dakika süreyle uygulamanız yeterli olacaktır. Bu işlemi düzenli olarak 2 hafta yaptığınız zaman göreceksiniz ki hem akneler hem kırışıklar hem de siyah noktalar kaybolacaktır.
Patatesin Cilt Sağlığına Etkileri
Patatesin en faydalı olduğu yerin cilt olduğundan bahsetmiştik. Özellikle göz çevresindeki morluk ve halkaların giderilmesinde kullanılan patates bu morlukları kısa sürede yok etmektedir. Bunun için dilimlenmiş patatesleri gözlerinizi kapatarak sorunlu bölgeye koymanız yeterli olaraktır. Bu işlemi 20 dakika süreyle uygulayın ve ılık su ile iyice yıkayın. Düzenli yapılan bu işlen kısa vadede morlukları giderecektir.
Kuru ciltler içinde çok etkili bir nemlendirici görevi gören patates bu sayede kuruluktan oluşan dökülme ve kaşıntıları ortadan kaldıracaktır. Bunun için püre haline getirilen patatese bir miktar hakiki yağ ilave edip cildinize uygulamanız yeterli olacaktır. 20 dakika beklettikten sonra yıkayın, göreceksiniz ki cildiniz daha canlı ve parlak bir hal alacaktır.
Bunları dışında ciltte meydana gelen döküntüleri gidermek içinde patates etkili bir yöntem olabilir. Ayrıca böcek ve arı ısırmalarında tahrip olan bölgeye 5 dakika süreyle çiğ patates uygulamanız hem ağrıyı azaltacak hem de yaranın iyileşmesini sağlayacaktır. Bu işlemi göz torbalarının kaybolması içinde uygulayabilirsiniz. Bu sayede gözaltındaki şişkinlikler de büyük ölçüde azalacaktır.
Saç Sağlığına Etkileri
Patates cilt sağlığına ne kadar faydalı ise saç sağlığına da o kadar faydalıdır. Saç macunu yapımında yaygın olarak kullanılır. Bunun için rendelenen patatese 7-8 damla limon ilave ederek ve bir adet yumurta ekleyerek macunu oluşturmanız gerekir. İyice karıştırın ve macun kıvamına geldiğinde saç köklerine 20 dakika gibi bir süreyle uygulayın. Daha sonra saçlarınızı iyice yıkayın ve durulayın. Göreceksiniz ki saçlarınız eskiye oranla daha sağlıklı ve daha canlı bir görünüm alacak.
Patatesle saç toniği yapmak için haşlanmış patatesin suyunu saçlarınıza uygulamanız yeterli olacaktır. Bu işlem saçlarınızın doğal rengini kazanmasını sağlayacak ve renk tonunun daha koyu olmasına yardımcı olacaktır.
Saç dökülmelerini engellemek için iki kaşık aloe vera ve bir kaşık çiçek balını bir miktar patates suyu ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı 3 saat süreyle saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Bu işlemden sonra saç kökleriniz güçlenecek ve dökülmeler büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.
Patatesin Kilo Vermeye Katkıları
Patatesin tokluk hissiyatı verdiğini herkes bilir ancak yemeklerdeki yağları içine hapsettiği için herkes tarafından kilo aldırıcı olduğu düşünülür. Ancak durum bunun tam aksidir çünkü tokluk hissiyatı vererek daha az yemek yemenizi sağlar buda kilo vermenize yardımcı olduğunun kanıtıdır.
Ayrıca çok zengin bir enerji deposu olan patates bol miktarda mineral ve vitaminler içermektedir. Ayrıca potasyum ve B vitamini bakımından da zengin olan patates vücuda gerekli olan günlük enerjinin büyük bir kısmını sağlamaktadır.
Sindirim Sistemine Etkileri
Patates sert ve sindirilmesi zor bir besin kaynağı değildir. Bunun aksine sindirim sistemini rahatlatır ve midedeki asit değerlerini normal seviyelere çekerek mideyi de koruma altına alır.
Ayrıca patates bağırsak hareketlerini arttırarak şişkinlik ve kabızlık gibi sağlık sorunlarının oluşmasını engeller. Bu özelliğiyle ayrıca kilo vermek isteyenlere de yardımcı olabilir.
 Kardiyovasküler ve Stres Üzerindeki Etkileri
Patateste bulunan tiamin, protein, karbonhidrat ve niasin maddeleri kan basıncı problemlerini ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca köyü kolesterolü de normal değerlere çeker. Bunların dışında stres üzerinde de sayısız fayda sağlar ve sinir sistemini uyararak stres kaynaklı hastalıkların oluşmasını engeller.
patates-suyu-faydalari
Patates Suyunun Hastalıkları Üzerindeki Etkileri

 • C vitamini deposu olan patates suyu soğuk algınlıklarına bağlı gelişen nezle ve grip gibi hastalıklar üzerinde iyileştirici etki gösterir
 • İçeriğindeki manganez sayesinde beden ve zihin sağlığını koruma altına alır.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde çok iyi bir besin kaynağıdır
 • Mide ülseri hastalığının tedavi sürecini destekler
 • İçeriğinde bol miktarda lif barındıran patates suyu bu sayede mide ve bağırsak sağlığını korur.
 • İçeriğindeki D vitamini ve Kalsiyum sayesinde kemik ve iskelet sağlığını desteklemektedir.
 • Kan şekerini dengelemekte ve insülin görevi görmektedir.

Patatesin Zararları ve Yan Etkileri

 • Diyabet hastalarında aşırı tüketim şeker seviyelerini değiştireceğinden tüketilmesi önerilmemektedir.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmesinde bir sakınca görülmemektedir anca bebek sağlığı bakımından tavsiye edilmez
 • Cilt üzerindeki yaraları iyileştirici etkisinin bilimsel bir dayanağı yoktur.
 • Olgunlaşmamış yeşil patateslerin tüketimi sakıncalıdır ve zehirlenme riski bulunur.
 • Olgunlaşmamış patateslerin tüketimi baş ağrısı, ishal, kusma, bulantı, huzursuzluk, susuzluk ve mide ağrılarına sebebiyet verebilir.

Patatesin Besin Değerleri
Patatesin 100 gramında 93 kalori bulunmaktadır. Ayrıca 2,5 gram protein, 21,2 gram karbonhidrat, 0,1 gram yağ, 10 IU vitamin A, 9,6 mg vitamin C, 15 mg kalsiyum, 28 mg magnezyum ve 535 mg potasyum içermektedir.
Öneriler
Patates çiğ olarak tüketilmediği sürece herhangi bir yan etki göstermez. Ayrıca kadınlarda meme kanserine yol açtığına dair açıklamalar yapılsa da herhangi bir bilimsel dayanağı olmayan bilgilerdir.