Pancarın Faydaları
Pancar eski çağlardan günümüze kadar tıp sektöründe yaygın kullanılan bir sebze olmuştur. Pancarın sağlığa katkıları şüphesiz içeriğindeki kaliteli besin kaynakları sayesindedir. İçeriğinde bol miktarda riboflavin, pridoksin, tiamin, niasin, folat mineralleri ve A, E, C, K vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca diyet lifleri, karbonhidrat, yağ ve proteinde içermektedir. Pancarın sağlığa faydaları bu vitamin ve mineraller sayesindedir. Ayrıca sodyum bakımından da inanılmaz zengin bir içeriğe sahip olan pancar bunun dışında bir potasyum kaynağıdır. Demir, bakır, manganez ve beta karotenlerde içerir. Pancar sağlık alanında yüzyıllardır kullanılmakta ve kanserden kalp hastalıklarına, diyabetten tansiyon hastalıklarına kadar birçok alanda kullanılmaktadır.
Günümüze kadar pancar üzerinde yapılan birçok araştırma, pancarın hipertansiyona, kalp hastalıklarına ve hatta kan şekeri seviyelerinin düzeltilmesine kadar çok büyük fayda sağladığı görülmüştür. Ham pancarda mükemmel bir besin kaynağı olup kanda bulunan oksijen seviyelerini arttırdığı bilinmektedir. Pancar sebzesi çok güçlü anti-enflamatuar, mantar öldürücü ve antioksidan olduğu için gut ve safra kesesi tedavilerinde kullanılmaktadır. Bunların dışında kolesterolü düşürür ve mide asidinin dengelenmesine katkı sağlar. Bunları içeriğindeki homosistein maddesinin yardımı ile yaptığı düşünülmektedir. Şimdi pancar hangi hastalıklara iyi gelir birlikte göz atalım;
Pancarın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Demans Hastalığına Etkileri
Alzheimer hastalığına benzeyen demans hastalığı yaşlılıkla ortaya çıkan ve unutma ile alakalı olan bir hastalıktır. Bu hastalığın ilerlemesi insanlarda rutin işlemlerin bile yapılmasını engelleyebilir. Yapılan araştırmalarda pancarın bu hastalığı tedavi edebileceği ortaya çıkmıştır. Çünkü araştırmada pancar suyunun düzenli tüketilmesi beyindeki oksijeni arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu sayede beyin sistemini katkı sağlar ve bu hastalıkların hem iyileşmesini sağlar hem de yakalanma riskini azaltır.
Anemi Hastalığına Etkileri
Anemi yani kansızlık hastalığı kanda bulunan hemoglobin değerleriniz düşmesi ile alakalı bir hastalıktır. Ayrıca demir eksikliği de bunun sebeplerinden biri olabilir. Pancarda bulunan B1, B2, B6, P vitaminleri ve iyot, fosfor, potasyum, bakır, magnezyum, yağlar, kalsiyum mineralleri sayesinde hemoglobin oranını ayarlar ve bu hastalığın oluşma riskini ortadan kaldırır.
Artrit Hastalığına Etkileri
Pancar yüksek oranda kalsiyum emilimi engelleyicisi olmasına rağmen doku ve eklemlerdeki birikimlerden kaynaklı oluşan artrit hastalığını önleyebilecek güce sahip. Bol miktarda akalin içeren pancar sebzesi birikintilerin silinmesine büyük katkı sağlamaktadır.
Diyabet hastalığına Etkileri
Pancarda bulunan alfa lipoik asitler glikoz seviyesini düşürmede çok etkilidir ve insülin duyarlılıklarını arttıran etkin bir antioksidandır. Pancar sebzesi bu sayede stres kaynaklı diyabet dalgalanmasının önüne geçebilmektedir. Bu konu hakkında yapılan bazı araştırmalarda antioksidanların diyabet hastalığıyla mücadele eden insanlarda periferik ve otonom nöropati koşullarının engellenmesi için yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
Enflamasyon Üzerindeki Etkileri
Pancarda bol miktarda bulunan kolin maddesi sayesinde bellek, kas hareketleri, uykusuzluk ve zihinsel işlevlerin yitirilmesi gibi problemler ortadan kaldırılır. Bunun dışında hücre yapısını korur, yağ emilimine yardımcı olur, enflamasyonu azaltır ve sinir impulslarının iletişimini kolaylaştırır.
Kan Basıncına Etkileri
Pancardaki elementeler hipertansiyonu düşücü etkiye sahiptir. Pancardaki nitratlar, nitrik okside dönüşebilmektedir ve nitrik oksit kan damarlarının genişlemesini sağlar ve vücuda dinlendirici bir etki sağlamaktadır. Bu sayede kan akışkanlık kazanır ve kan basıncı düşer.
Dayanıklılık Üzerindeki Etkileri
Dayanıklılığı arttırıcı özelliği ile tanınan pancar birçok spor dalında sporcular tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Çiğ pancar suyundaki elementler egzersiz esnasında kaslarda oksijen sirkülasyonunu arttırmaktadır. Ayrıca solunum yolu hastalıklarına çok büyük katkı sağlamaktadır. Solunum yolunda bulunan kasların gelişmesini ve güçlenmesini sağlar.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Serbest radikaller kanserin en büyük nedenleridir, ancak bu radikallerin dışında başka sebeplerde kansere neden olabilmektedir. Pancarın anti kanserojen etkileri bulunur ve birçok kanser türüne karşı koruma sağlamakla bilinir. Yapılan araştırmalarda pancar özünün organ tümörlerinde engelleyici etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Pankreas, mama ve prostat kanserini tedavi etmek amacıyla üretilen birçok ilaçta pancar özü bulunmaktadır.
Kalp Sağlığına Etkileri
Pancar kanser hastalıklarının dışında kalp hastalığına olan faydalarıyla da tanınan bir sebzedir. İçeriğindeki nitrik oksit kan damarlarını genişlettiğini ve kan akışını rahatlattığı için kalp sağlığına da çok önemli katkıları vardır. İçeriğindeki bu bileşenler damar ve kalp sağlığı için hayati bir önem taşımaktadır. Pancar içeriğindeki bileşenler sayesinde genel olarak kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini önemli bir ölçüde azaltmaktadır.
pancarin-faydalari
Kırmızı Pancarın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Kansızlık ile ilgili sorunları giderebilir.
 • Kırmızı pancar içerdiği zeaksanthin aracılığıyla sarı nokta göz hastalığı olarak bilinen ve bir çeşit göz sağlığı sorunu olan bu hastalık için iyi gelmektedir.
 • Kırmızı pancar merkezi sinir sistemi sağlığı için koruyucu bir etkiye sahiptir. Ayrıca bu özelliğinin yanı sıra içerdiği yüksek potasyum miktarı sayesinde kas sağılığı için de hayati bir önem taşımaktadır.
 • Kemik sağlığı için katkıları oldukça fazladır.
 • Kırmızı pancar içerisinde yoğun miktarda bulundurduğu lifler sindirim sistemi sağlığını iyileştirmede ve korumada etkilidir. İlk sırada bağırsaklar ve mide olmak üzere bütün sindirim sistemi sağlığını koruyucu bir etkisi bulunmaktadır.
 • Kırmızı pancar içerisinde bol miktarda C vitamini barındırmaktadır. C vitaminin genel olarak vücudun savunma sistemini güçlendirdiği ve bağışıklığı arttırıcı bir özelliği vardır. Bundan dolayı kırmızı pancarın savunma sistemine çeşitli katkılarda bulunmaktadır.
 • Kırmızı pancar bünyenin dayanıklılığına katkıda bulunur. Bu özelliğinden dolayı kişilerin egzersizlerine başlamadan önce kırmızı pancar suyu tüketmeleri önerilmektedir.
 • Kırmızı pancar çok az sayıda besinin içerdiği proteinleri, enzimleri ve hücreleri koruyucu özelliğe sahip olan maddeleri ve bileşenleri içerisinde bulundurmaktadır. Kırmızı pancarın içeriğindeki bu bileşenler kalp ve damarların yanında diğer organların da sağlığını korumada etkisi bulunmaktadır.
 • Hayvanlar üzerinde yapılan çoğu deneyde, en çok sinir sistemi, mide, kalın bağırsak, akciğer, meme, pankreas ve prostat kanserlerini engelleyici özelliklerinin olduğu gözlemlenmiştir.
 • Karaciğer ve kan zehirlenmelerine karşı iyi geldiği bilinen kırmızı pancar ayrıca karaciğeri ve kanı temizleyici bir etkisi olduğu da bilinmektedir.

Şeker Pancarının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Şeker pancarı içeriğindeki etkili antioksidanlar sayesinde genel vücut sağlığı için çok faydalıdır ve tüketimi hayati önem arz eder.
 • Şeker pancarı böbrekler açısından da oldukça önemlidir. Böbreği güçlendirerek çeşitli hastalıklara karşı direncini arttırmayı sağlar.
 • Çeşitli mide ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Midede oluşan ekşime ve yanma hislerini gidermek için şeker pancarı tüketilmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir.
 • Şeker pancarı karaciğer sağlığını korumada da oldukça etkili bir besindir. Ayrıca karaciğeri korumasının yanı sıra da daha iyi çalışmasını sağlar. Temizleyici bir özelliği olduğundan dolayı karaciğerin işlerini hafifletmeye yardımda bulunur.
 • Şeker pancarının düşünülenin aksine şeker hastalığına iyi geldiği gözlemlenmiştir fakat yine de aşırı tüketimden kaçınmak iyi olacaktır.
 • Obezite ile ilgili sorunların ortadan kaldırılmasında kullanılabilir ve kilo verme açısından da etkili olduğu için birçok diyet listesinde şeker pancarını görebilirsiniz.
 • Bağırsak hareketlerini arttıran şeker pancarı özellikle de kolon kanseri riskini önemli ölçüde azalttığı söylenmektedir.
 • Şeker pancarı kabızlık ile ilgili sorunları kısa bir süre içinde ortadan kaldırabilmektedir. Ayrıca etkili bir idrar sökücü olduğu da bilinir.
 • Şeker pancarının iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır ve iştahsızlık sonucunda ortaya çıkan zayıflama problemlerine karşı etkili bir çözümdür.

Pancarın Zararları ve Yan Etkileri

 • Aşırı derecede böbrek yetmezliği olan hastaların veya böbrek ile ilgili bir problem yaşayan kişilerin pancar tüketmeden önce doktor tavsiyesi almaları önerilir.
 • Böbreklere verdiği rahatsızlık pancarla alakalı değildir. Tamamen kullanan kişinin bünyesi be bağışıklık sistemi ile alakalı bir durumdur.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde pancarın aşırı tüketimi risk oluşturabilir.
 • Aşırı tüketim sebebiyle kusma ve bulantı gibi rahatsızlıklar görülebilir.
 • Yine bilinçsiz ve aşırı tüketim şişkinlik ve gaz olarak kendini gösterebilmektedir.

Pancarın Besin Değerleri
Pancarın 100 gramında 34 kalori bulunur. Ayrıca; 1,3 gram protein, 0 gram karbonhidrat, 0,1 gram yağ, 27 IU vitamin A, 14 mg kalsiyum, 182 mg potasyum, 83 mg sodyum ve 0,3 mg demir içerir.
Öneriler
Pancar aşırı tüketim dışında bir yan etki göstermemektedir. Ayrıca yukarıda belirtilen faydalardan maksimum derecede etki bekliyorsanız kesinlikle pancarı düzenli olarak tüketmelisiniz. Ayrıca bilinçsiz tüketilen pancar size faydadan çok zarar getirecektir.