Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımda kendi evimin balkonuna yaptığım palet oturma grubunu nasıl yaptığımı anlatacağım.
Eşim ile balkon sefasını severiz. Önceden balkonda masamız ve sandalye takımımız vardı. Balkonumuzun manzarası oldukça iyi ve uzun süre oturmak istediğimizde sandalyeler hem rahatsız, hem de deri olduğundan terletiyordu. Sağlık açısından da oldukça tehlikeli bir durum.
Ben de eskiden beri sevdiğim palet dekorasyon ürünlerinden palet koltuk fikirleri aklıma geldi ve neden olmasın dedim. Koyuldum işe!
Öncelikle internetten bulunduğum şehirdeki palet satıcılarını aradım. Hatta sağda solda gördüğüm market dükkan önlerindeki paletlere bile sulandım 🙂 satılık mı diye sordum. Burada önemli olan yapacağım yerin ölçüsüydü.
Benim ölçüm uzunluk olarak 160 cm idi. ama 160 cm olacak hiç bir palet yok. 80 cm’lik palet bile bulamadım. Bu arada oturma alanının da geniş olmasını istiyorum.
En sonunda kendi paletimi oluşturmaya karar verdim. Çünkü hem mevcut satılan paletlerin ölçüsü bana uymuyor, hem de iyi malzemeden yapılmamışlardı. Kereste ürünleri satan bir atölyeye gittim. Kendi ölçümü verdim ve tahmini olarak kaç tane uzun parça, kaç tane kısa parça ve kaç tane takoz gideceğini hesapladım.

Palet Koltuk Yapımı Malzeme Listesi

 • Uzun parça kereste (ben 150 cm kestirdim, eni 10 cm)
 • Kısa parça kereste (75 cm kestirdim, eni 10 cm )
 • Takoz ( 10×15 cm kestirdim)
 • Yarım Kilo 5’lik Çivi
 • Yarım Kilo 7’lik Çivi
 • Zımpara
 • Ahşap Koruma (İstediğiniz renkte alabilirsiniz. Ben Meşe renginde aldım)
 • Minder – Yastık
Önce istediğim yüksekliği belirledim. 3 sıra yükseklik bana yetecekti. 3 sıra yüksekliği ilk önce aşağıdaki gibi dizip, her katı bir birini çaktım. 2 tahtanın denk geldiği yerlere 5’lik çivi, 3 tahtanın denk geldiği yerlere ise 7’lik çivi çaktım.

Yukarıdaki resimden paleti nasıl dizayn ettiğimi görebilirsiniz.
Ben bu gördüğünüz sedirden 2 tane yaptım. Diğeri de karşısında. Çivi ile çaktıktan sonra sıra zımparalama işlemine geldi. özellikle oturulacak yerleri, ayak değecek yerleri her tarafı zımparaladım. Aslında çakamdan evvel de zımpara işlemi yapılabilir. Veya ahşap sildirme işlemi yaptırılabilir. Ama bu sildirme işlemi maliyeti artıracaktır.
Zımpara işleminden sonra da meşe rengindeki ahşap koruma malzememizi rulo ile uyguladım. elimin gittiği yerlere kadar boyadım ve kurumaya bıraktım.

Zaten bu işin doğasında amatörlük olmalı 🙂 çok profesyonel bir şey olacak olsa, gider direkt koltuk veya hasır oturma grubu alırdık.
Bu arada oturma alanımız için minder yaptırmam gerekiyordu. Koltuk tamircileri & döşemeciler’den bir kaç fiyat aldım. Fermuarlı ve ucu bağlamalı yaptırmayı tercih ettim. Süngere bir kaç kat da elyaf sardırdım ki vücuttaki elektriklenmeyi alsın ve konforlu bir keyif sürebilelim diye.
Ve sonunda böyle bir şey ortaya çıktı.Maliyet hesaplamasına gelince;

 • 200 TL kerestelere verdim. ( bir orta sehpa yapacak kadar arttı)
 • 200 TL minder için koltuk döşemeciye
 • 30 TL 2 kutu ahşap koruma
 • 10 TL rulo & zımpara
 • 5 TL çivi

Toplamda 445 TL’ye 2 adet çok rahat ve müthiş görünümlü koltuk yapmış oldum. Her gelen misafirimiz bana da yapalım diyor 🙂 Gerçekten görünümü çok güzel oluyor.
Meşe renginden sıkılırsak seneye veya sonraki seneye başka renklere boyayabiliriz diye düşündük. Siz dilerseniz başka renge boyayabilirsiniz ama o zaman da vernik uygulamayı unutmayın.
Bir de yandaki boşluğa kolluk yapacağım!
Aşağıdan yorum kısımından sormak istediklerinizi sorabilir eleştirilerinizi yazabilirsiniz.