Orta kulak enfeksiyonu (akut otitis media) çoğunlukta okul öncesi çocuklar ve 2-24 aylık dönemde görülmektedir. Geniz ile orta kulak arasında bulunan östaki borusunun çocuklarda tam gelişmemiş olmasından kaynaklı daha kolay açılmaktadır. Bu yüzden enfeksiyonun orta kulağa ulaşması daha hızlı ve kolay olmaktadır. Okul, yuva gibi kalabalık ortamlarda bu hastalık daha yaygın olarak görülmektedir.
 
Hastalık boyunca gözlenenler şiddetli kulak ağrısı, ateş, işitme kaybı, kusma, çocuklarda sürekli ağlama hali huzursuzluk ile sürekli kulak kepçesini kurcalamadır.
 
Orta kulak enfeksiyonundan korunma yöntemleri:
• Anne sütü bu hastalığın görülme oranını düşürmektedir. Özellikle emzirilirken çocuğun 45 derecelik bir açıyla tutulması önerilmektedir.
• Evde kesinlikle sigara içilmemesi gerekmektedir.
• Nezle veya burun tıkanıklığı yaşanan çocuklarda hava solunum yollarının açık olması gerekmektedir.
 
 
Orta kulak enfeksiyonunun tedavisi:
Tedavi süresince bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Burun tıkanıklığı var ise destekleyici ilaçlar ile bu tıkanıklığın giderilmesi gerekmektedir. Burun açıldıktan sonra orta kulaktaki basınç hafifleyerek ödemin çözülmesiyle tedavisine yardımcı olur. Ağrının çok şiddetli olduğu dönemlerde cerrahi yardım alınabilir.