Geçtiğimiz yıl online yapılan alışverişler %17 iken bu yıl %29’a yükseldi. Tahminen önümüzdeki iki üç yıl içinde %38’e yükseleceği bekleniyor. Mastercard tarafından teknoloji ve ödeme kolaylığını konu alan bir toplantı düzenlendi.

Yapılan toplantıda son yıllara nazaran en çok 2020 yılı dijitalleşme yılı olarak ilan edildi. Yaşadığımız salgın sebebiyle online alışveriş yapanların sayısı arttı. Ödeme yönünden de dijitalleşme yaşandı. Temassız ödeme sistemleri kuruldu.

Online alışveriş normalleşti ve bir çoğumuz banka ve finansal işlemlerimizi de mobil sistem ile halletmeye başladık.

E-ticaret sistemi hem müşteri hem satıcı yönünden ciddi anlamda büyüme gösterdi. Çağlayan, küresel salgın döneminde e-ticaretten çekinen binlerce işletmeye çok az bir maliyetle ve kolaylıkla dijital sisteme geçilebileceğini gösterdi. Pandemi döneminde 4 bin işletme e-ticarete geçti.

Pandemi Dönemi Online Alışveriş

Virüs döneminde online alışveriş ile tanışan kişi sayısı 5 bin 600 kişi oldu. Pandemiden önce online kart ile alışveriş %45 iken, pandemiden sonra bu rakam %65’e yükseldi. Çağlayan, online alışverişe başlayanların ilerleyen zamanda devam edeceğini de söyledi. Online market alışverişi ise %200 artmış durumda.

Online harcamalar gün geçtikçe artıyor

Küresel salgın döneminde evde geçirilen zamanın çoğalması sebebiyle elektronik eşya alımında da ciddi oranda artış görüldü. Mobilya ve dekor ev eşyalarında ise %100 artış gözlendi. Online kontör yükleme, online vergi işleri, online market alışverişleri de %100 artmış durumda. Eve kapandığımız bu dönemde online dizi/film sitelerinde, fitness gruplarında ve sanal oyunlarda da %60 büyüme var.

Kredi Kartı Kullanımında %45 artış var!

Eskiye nazaran yetişkinlerin çoğunda kredi kartı kullanımı artmış durumda. Geçen yıla oranla temassız ödeme %14 iken bu yıl %44’lük kısım temassız ödemeyi tercih ediyor. 2021 yılında ise bu oran %80’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Temassız Ödeme

Temassız ödeme denince akla ilk gelen kredi kartı oluyor. Fakat debit kart ile yani banka kartı veya maaş kartı olarak geçen kartlar ile de temassız ödeme yapma imkanına sahibiz. Kredi kartına sahip olmayan vatandaşlar da temassız ve online alışveriş yapmak istiyor bu sebeple debit kart bu aşamada devreye giriyor ve böyle bir alternatif önem kazanıyor.