Ahmet Kaya yıllar önce yaptığı bir söyleşide öldükten sonra kıymetinin anlaşılmamasını, yaşarken kıymetinin bilinmesini istemişti. Ancak bu durum tam tersine işlemiştir. Yıllarca etnik ayrılıklar ne yazık ki ülkemizde problem oldu. Bir dönem Ahmet Kaya katıldığı bir müzik töreninde Kürtçe şarkı yapacağını dile getirmiş dönemin ünlüleri tarafından adeta linç girişimine uğramıştı.

Şu günlerde ise bu duruma tepki veren o ünlüler Ahmet Kayaya karşı hata yaptıklarını kabul etmektedirler. Ancak durum tam da unutulmaz şarkının dediği gibi oldu. Yaşarken ülkeden ayrılmak zorunda kalan Ahmet Kaya Fransa’da evinde kalp krizi geçirerek vefat etmişti Geçtiğimiz günlerde ölüm yıl dönümü olan Kaya 16 Kasım 2000 yılında hayata veda etmişti.

Yıllar Sonra Şarkıları Söylenmeye Başladı

Ahmet Kaya unutulmaz bir şarkıcı olarak mazide yerini aldı. Yusuf Hayaloğlu ile birlikte yaptığı şarkılar görüş fark etmeksizin herkes tarafından sevildi ve dinlendi. Ancak o dönemde bölücü terör örgütüne yardım ettiği gerekçesi ile yargılanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştı. Tam da o sıralarda yurt dışında bulunan ünlü şarkıcı bir daha Türkiye’ye dönmeden Fransa’da hayata gözlerini yumdu.

Hatta ölümünün bile yalan olduğu konuşuldu. Ancak şu sıralar neredeyse tarz ayırt etmeden her şarkıcı albümünde Ahmet Kaya şarkılarına ye vermeye başladı. Hatta coverlar bile yapıldı. Söz konusu ödül töreninde tepki gösteren ünlülerin hepsi yaptıklarından pişman oldu.

Hala En Çok Dinlenenler Arasında

Ahmet Kaya tanınan bir şarkıcı olmakla beraber sesi adeta büyüleyici bir etkiye sahipti. Sağ ya da sol görülü herkes onun şarkılarına eşlik etti. Günümüzde en çok ziyaret edilen sosyal medya platformu olan Youtube da bile en çok dinlenenler arasında yerini almaya devam eden şarkıları milyonlar izliyor.

Ahmet Kaya'nın filmi çekilecek mi? Aileden açıklama geldi

Onu tanıma fırsatı elde edemeyen gençler bile ünlü şarkıcının tüm şarkılarını ezbere biliyor. Ne yazık ki artık aramızda bulunmayan Ahmet Kayanın şarkıları yıllar geçtikçe kıymete biniyor. Oysa unutulmaz sanatçının tam olarak korktuğu şey de buydu. Ölümünün ardından kıymete binmek ve anılmaktı.

Ahmet Kaya 62. yaş gününde anılıyor! Ahmet Kaya kimdir? İşte hayatı… -  Magazin haberleri