Ökse Otunun Faydaları
Ökse otu ağaçların gövdelerinde yetişen ve yarı parazit olan bir bitkidir. Anayurdu Çin’dir fakat Avrupa’da da yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Meyvesinde müsilaj, yapraklarında ise lektinler bulunur. Bunu dışında mannitol, viskumitol, pinitol ve flavonoidler içeren bu ot sağlık açısından sayısız fayda sağlar. Ökse otu en çok meşe, çam, aksa ağaç ve elma ağacının gövdesinde yetişir. Bu nedenle ökse otunda bulunan mineral, vitamin ve elementeler yetiştiği ağacın cinsine ve hasat zamanına göre değişiklik gösterebilir. Ökseotunun sağlığa faydaları bitkinin yetiştiği ağaca göre değişse de ortak faydalarından söz etmek mümkün.
Ökse otu içeriğinde anti kanser ajanlar bulundurur ve uzmanlar bu bitkinin bağışıklık sistemini uyararak sitotoksit etkiler göstermesini sağladığını savunur. Ayrıca lökositlerden tümör öldürücü faktörler salgılanmasını sağlar ve anti tümöral etkiler gösterir. Ama bu bitkinin aşırı kullanımı bağışıklık sisteminin duyarsızlaşmasına neden olabilir. Ancak insanlar üzerinde henüz böyle bir deney yapılmadığı için bilimsel bir dayanağı yoktur.
Ökse Otunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Kanser türlerine Etkileri
Mesane Kanseri; mesane kanseri sebebiyle ameliyat olan hastalara 2 ay boyunca ökse otu ekstresi uygulanmış ve bunun sonucunda mesane kanserinin tekrarlanma ihtimalinin azaldığı ortaya çıkmıştır.
Meme Kanseri; yapılan araştırmalar sonucunda memesinde tümör bulunan kadınlara ökse otunun ekstresi deri altından enjekte yapılmak suretiyle verilmiştir. Bunun sonucunda hastanın hayatta kalma süresinin biraz daha uzadığı görülmüştür. Ancak yapılan bu çalışma sağlıklı laboratuvar koşullarında ve uzman kişiler tarafından yapılmadığı için kesin bir bilgi içermemektedir.
Kolon Kanseri; bu kanser türü halk arasında bağırsak kanseri diye bilinir. Yapılan bir araştırmada hazırlanan ökse otu deri altından hastaya enjekte edilmiş ve hastadaki kanser hücrelerinin hızla yok olduğu gözlenmiştir. Anca bu araştır sağlıklı laboratuvar ortamlarında yapılmadığı için kesin bir bilgi mevcut değildir.
Gastrik Kanser; bu kanser türü halk arasında mide kanseri diye bilinmektedir. Kolon kanseri gibi hastaya enjertör ile deri altından nakledilerek uygulanmış ve hastanın hayatta kalma süresinin değiştiği gözlemlenmiştir.
Hepatit C; yapılan bir deneyde hastaya sıvı haline getirilen ökse otu deri altından enjekte edilmiş ve hastanın vücudunda bulunan kanserojen maddelerin hızla yok olduğu görülmüştür. Ayrıca yaşam kalitesinin de arttığı belirtilmiştir. Ancak bu konuda kesin ve yeterli bilgiler bulunmamaktadır.
Tansiyon Üzerindeki Etkileri
Ökse otu bilinçli bir şekilde tüketilirse tansiyon değerlerini sağlıklı seviyelerde tutar ve ani yükselme ve düşüşleri engeller. Yapılan bazı araştırmalarda bu bitkinin tansiyon üzerindeki etkilerinin dışında sinir sistemini de olumlu etkilediği görülmüştür.
okse-otu-faydalari
Ökse Otunun Bilinen Diğer Faydaları

 • Ökse otu potansiyel anti kanserojen etkiler göstermekte ve yatıştırıcı etki sağlamaktadır.
 • Bütün kanser türlerine karşı etkili sonuçlar doğurabilmektedir.
 • Radyoterapi ve Kemoterapi gibi ağır yan etkiler oluşturabilecek kanser tedavilerinin bu yan etkilerini azaltmak için kullanılabilir
 • İç kanamalarda ve epilepsi gibi ciddi hastalıklarda tedavi edici etkiye sahiptir
 • Hemoroid yani halk arasındaki adıyla basur hastalığına çok iyi gelmektedir
 • Özellikle çocuklarda rastlanan konvülsiyonların yani kasılmaların tedavisini üstlenir
 • Damar setliği ve damar tıkanıklığı gibi problemleri ortadan kaldırabilir ve damar sağlığını destekler.
 • Uyku bozuklukları ve depresyon gibi hastalıkların tedavisinde çok etkilidir.
 • Kadınların menopoz dönemlerinde rastlanan bazı sağlık problemleri ve regl olamama (amenore) gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kan temizleyici etkisi bulunan ökse otu bu sayede kan hücrelerini de destekler ve damar tıkanıklığı gibi problemlerde yardımcı etken olarak kullanılabilir
 • Psikiyatrik ve zihinsel bitkinliklerin tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Dejeneratif eklem ağrılarının tedavisinde deri altından enjekte edilerek uygulanabilir.

Ökse Otunun Kullanım Şekli ve Dozajı
Ökse otunun oral yoldan alındığı durumlar için bir dozaj belirlemiştir. Ancak 2 yapraktan ve 3 meyveden fazla kullanılması kesinlikle önerilmez ve aşırı tüketime girer. Fakat solid tümörleri bulunan hastalarda damar içine uygulamak suretiyle, rekombinant DNA teknolojileri ile ökseotu lektini 1’in saf hale getirilmiş hali ve 7 gün boyunca hastalara 4 veya 5 mikrogram/kilogram şeklinde verilmiştir. Hepatit C hastaları içinde 5 miligram ökse otundan 1 ml sıvı hazırlanmış ve hastalara deri içinden Enjeksiyon yardımı ile üç defa verilmiştir.
Ökse Otunun Etkileşimleri

 • Ökse otunun alış bitkisi ile etkileşime girdiği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle alıç bitkisini kullanarak bir hastalığın tedavi etmek isteyenler aynı anda ökse otunu kullanmamaları gerekir. Çünkü alıç bitkisi ile etkileşime girdiği için alıç bitkisinin etkisini azaltacaktır.
 • Hipotansif etkiye sahip olan bazı bitkiler ile etkileşime girmektedir. Bu yüzden bu tür bitkiler ile birlikte tüketilmesi önerilmez. Ayrıca tansiyonu aşırı derece düşürebilir veya arttırabilir.
 • Antihipertansif ilaçlar ile etkileşime girmektedir. Bu nedenle bu ilaçlar ile birlikte alınması hem ilacın etkisini yok edecektir hem de tansiyon dengelerini altüst edecektir.
 • Immunosupresan ilaçlar ile ökse otu birlikte kullanılırsa etkileşim olacağı için bu durumdan kaçınılmalıdır. Bağırsak sistemi baskılayıcı olarak kullanılan bu ilaçlar ökse otu ile birlikle kullanıldığında etkisini kaybedecektir. Bu ilaçlardan bazıları; Siklospin, Mikofenolat, sirolimus ve prednison dur.
 • Bu bitki bağışıklık sistemini ciddi şekilde uyararak etki eder. Otoimmun hastalıkları ise bağışıklık sisteminin dokulara zarar vermesi ile alakalı bir hastalık olduğu için bu hastalığa yakalanan insanların kesinlikle ökse otu kullanmaları önerilmez.
 • Kardiyovasküler hastalıkları ile de etkileşime giren ökse otu, bu hastalıkların tetiklenmesine sebep olabilir bu nedenle tüketimine ve dozajına dikkat edilmesi gerekir.
 • Lösemi hastalarının da ökse otu kullanmaları önerilmez çünkü yapılan araştırmalarda bu otun genç kanser hücrelerinin ömrünü uzattığı ortaya çıkmıştır.

Ökse Otunun Zararları ve Yan Etkileri
Ökse otu üzerinde çok fazla bilimsel araştırma yapılmış ancak tam olarak nasıl tepkiler verdiği hakkında kesin bilgilere ulaşılmamıştır. Zararları hakkında da pek fazla bilgi bulunmamakta anca yukarıda bahsettiğimiz etkileşimler ökseotunun sağlığa zararları niteliğinde kabul edilebilir. Bunun dışında doğadaki tüm besinler için geçerli olan aşırı tüketim ökse otu içinde geçerlidir ve aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Ayrıca sadece aşırı tüketim değil bilinçsiz tüketimde ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

 • Ökse otu istenmeyen ve şiddetli nöbetlere sebep olabilir
 • Nadirde olsa bazı insanlarda anafilaktik şoklara yol açabilmektedir
 • Çok ciddi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir
 • Meyvelerinin zehirlenmelere yol açabileceği düşünülmektedir.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle tüketiminden kaçınılmalıdır.

Öneriler
Ökseotu diğer birçok bitki ile benzerlikler gösterebileceği için tüketilen bitkinin ökse otu olduğuna emin olunmalıdır. Evde kendi başınıza kesinlikle tüketmeniz önerilmez. Doktor tavsiyesi ve doktor kontrolü dışında hiçbir şekilde tüketilmesini önermiyoruz.