Nokia bir zamanların efsane telefon markası olarak akıllarda kaldı. Şu anda HMD Global çatısı altında çalışan Nokia yeniden gündeme gelmek ve başarılı adımlar atmak için girişimde bulundu.

Yakın bir zamanda kablosuz kulaklığını tanıtan firmanın yeni giriştiği alan ise klima imalatı oldu. İlk akıllı klimasını yeni tanıtmış olan Nokia’nın klimaları pek çok özelliği ile dikkat çekiyor.

Nokia Akıllı Klima Özellikleri

Nokia’nın akıllı klimasının özellikleri arasında dahili bir Wi fi bağlantısı ve akıllı hareket sensörleri yer alıyor. Bununla birlikte Nokia klimalar birçok aşamadan oluşan filtrelere ve de iklim kontrol sistemi gibi özelliklere de sahip.

Görücüye yeni çıkan bu klimalar beş farklı modelle birlikte piyasaya sürüldü. Bu modellerin ilk kez satışa sürüldüğü alanlardan birisi Hindistan pazarıdır.

Hindistan’daki Flipkart’la ile anlaşma imzalayan Nokia akıllı klimalarını 29 Aralık’tan itibaren bu ülkede satışa çıkaracak. Klimaların tahmini fiyatı ise 420 dolardan başlayacak.

Uluslararası Pazar

Hindistan’daki Flipkart firması, Nokia’nın akıllı klimalarının üretim yerinin Hindistan olduğunu belirtti. Ayrıca klimaların hem üretim hem de kullanım aşamasında çevre dostu ürünler olarak tasarlandığını da vurguladı.

Hindistan’daki başlayacak olan satışların diğer ülkelere ve uluslararası pazara ne zaman çıkacağı henüz belli değil. İlk klimasının tanıtımını yapan Nokia bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.

Akıllı Klima Nedir?

Genel olarak duvar ya da pencere kenarına monte edilen akıllı klimaların en önemli özelliği dahili Wifi bağlantısına sahip olmalarıdır. Bu bağlantı sayesinde akıllı klimalar çok uzaktan bile kontrol edilebilir. Sıcaklıkları ve havalandırma özellikleri kolay bir şekilde ayarlanabilir.

Görünüş olarak çok da farklı olmayan bu klimalar kumanda, tablet ya da telefon ile kontrol edilebilir. Akıllı cihazların hayatımızda daha çok yer aldığı günümüzde bu özellikteki klimalar da oldukça kullanışlı olabilir.

Her yere kolay bir şekilde monte edilmeleri ve kontrol edilmelerindeki rahatlık sayesinde tasarruf sağlamaları da diğer avantajlarıdır. Nokia’nın yeni pazarlarda şansının ne kadar açık olacağı henüz belli değil. Ama akıllı klima gibi yeni modellerle önemli adımlar atmaya devam ediyor.