Video çekme işi için herhangi bir profesyonellik düzeyinde olmanız gerek yok. Eğer dış çekim yapacaksınız, artık her telefonda video uygulaması mevcut. Bilgisayar üzerinden herhangi bir şekilde oyun veya masaüstü videosu çekecekseniz de bunun için birtakım uygulamalar bulunmakta.
Her şeyden önce videoyu ne için çekeceksiniz önemli olan kısım bu. Youtube için mi? yoksa anılarınız olsun diye mi? Bunlar önemli.

Youtube İçin Video Nasıl Çekilir?

2018 yılına girdiğimiz şu günlerde, herkes Youtube’de video çekebiliyor. Bu çerçeve dahilinde video çeşitliliği çok fazla. Youtube’a video yüklemeden önce videonun ne ile alakalı olacağı önemli bir konu. Örnek vermek gerekirse bir oyun videosu çekeceksiniz.
Oyun videosu çekmek için birçok farklı alternatifte program bulunmaktadır. Benim önerecek olduğum program her daim olduğu gibi Fraps ve OBS olmaktadır. Bu iki programda tamamen HD bir görüntü sunarak, izleyicilerinizi memnun etmek için yeterli birikime sahiptir.
FaceCam adını verdiğimiz, ekran videosunun yanında sizin kendi videonuzun olup olmaması da büyük önem arz ediyor. Siz kendi videonuzun yani yüzünüzün videoda olmasını istiyorsanız, bu konuda kaliteli bir video kamera almak zorundasınız. Video kamerayla OBS üzerinden çift video yapabilirsiniz. Bu nasıl olacak? OBS adlı programımıza girerek ilk olarak ekran yakalama, ikinci olarak da video görüntüleme tiklerini işaretlediğimizde hem ekran görüntümüz hem de Facecam’imimiz aktif olacaktır.

Dış Çekim Nasıl Yapılır?

Uçuşan kuşlar, yağan kar, top oynayan çocuklar, birbirlerini kovalayan hayvanlar, hızlı geçen arabalar, ışıklı yollar, dans eden insanlar, sokak çalgıcıları bunların tamamı sizin ilginizi çekiyor olabilir. Bunları videoya dökebilirsiniz. Telefonunuzun video uygulaması aracılığıyla video çekebileceğiniz gibi aynı zamanda video kameralarla da video çekebilirsiniz. Video kameralar sadece bu iş için üretildiğinden dolayı telefondan daha güzel performans verecektir.
Öyle ki 2018 yılına girdiğimiz şu günlerde yeni çıkan telefonların video kalitesi, gerçekten profesyonel video kameralarla kapışıyor. Iphone X tamamen profesyonel kamera hissiyatı yaşatırken, rakipleri Sony, Samsung’da yeni amiral gemileriyle birlikte çok güzel sonuçlar almanıza vesile olabiliyor.

Video Nasıl Yüklenir?

Bir oyun videosu çektiniz, ya da bir dış çekim yaptınız. Sıra bunları Youtube’ye yüklemeye geldi. Videonuzun gerekli düzenlemelerini Sony Vegas Pro 11, veya Camtasia Studio gibi video düzenleme programlarıyla profesyonel bir şekilde tamamladıktan sonra Youtube’da kanalınızın yan bölümünde VİDEO YÜKLE butonuna tıklayacaksınız. Ardından videonuzu seçip, adını ve gerekli açıklamasını girip, yükle butonuna tekrardan basacaksınız ve videonuz Youtube üzerinde görüntülenmeye başlayacak.

Video Nasıl Silinir?

Youtube kanalınızdan içerik oluşturucu stüdyosundan video  yöneticisine girerek, silmek istediğiniz videonun sol bölümünde küçük kare kutucuğun tikini onaylıp, ardından eylemler bölümünden SİLi işaretleyerek uygulaya tıkladığınızda silmek istediğiniz söz konusu video artık youtube üzerinde görüntülenemeyecektir.

Instagram Video Yükleme

Instagram video yükleme, bazen çok zorlu bir süreç olabilmektedir. Instagrama videonuz çok geç yükleniyorsa bunun 3 sebebi vardır, 1 -internetiniz yavaş, 2- video türü desteklenmiyor, 3- videonun boyutu çok fazla, İnternet yavaşsa yapacak bir şeyiniz bulunmuyor, video türü desteklenmiyorsa, desteklenen herhangi bir video türüne rahatlıkla çevirebilirsiniz. Videonun boyutu fazlaysa da  bu konuda da sıkıştırma uygulamalarını internetten araştırıp, gerekli işlemleri yaptıktan sonra videonuzu yükleyebilirsiniz.