Geçtiğimiz günlerde NASA Ames Araştırma merkezinde tüm dünyanın tepkisini çeken bir olay gerçekleşti. NASA uzun yıllardır maymunları insansız uzay keşiflerinde ve deneylerde kullanmak üzere bakmaktadır. Maymunların tehlikeli görülen keşif uçuşlarında kullanılmaları amaçlanmaktadır.

NASA’nın sahip olduğu maymunların halihazırda sağlık durumu kötü olduğu ya da yaşlı oldukları gerekçesi ile bakım vermek istemeyen kurumlardan alındıkları söylenmektedir. Geçtiğimiz günlerde henüz uzaya bile gönderilmemiş 27 maymunun yaşamına ötenazi ile son veren NASA dünya genelinden ve hayvan severlerden çok ciddi eleştiriler almaktadır.

NASA Maymunları Ne İçin Kullanıyor?

NASA uzun yıllardan beri hayvanları yapılacak uzay keşifleri için uzay araçlarında göndermek üzere eğitiyor. Bu eğitimlerden sonra gerekli olan durumlarda hayvanlar uzay mekiği ile göreve gönderiliyordu.

NASA tarafından uzaya fırlatılan ilk hayvan Ham adında bir maymundu. 1961 yılında uzay yolculuğu yapmış olan Ham’a da gerekli birçok eğitim verilmişti. NASA’da maymunlara verilen eğitimler arasında atlama gibi görevlerin olduğu söylenmektedir.

NASA Maymunları Neden Öldürdü?

Henüz uzay yolculuğu yapmamış olan maymunların öldürülmesinin ilk kez gerçekleşen bir olay olmadığı söylenmektedir. Geçtiğimiz yıl NASA aynı şekilde bir grup maymunu uyutmuş ve ötenazi ile hayatlarına son vermişti.

Bu duruma olan tepkiler çığ gibi büyürken geçtiğimiz günlerde 27 maymunun daha aynı şekilde hayatlarına son verilmesi devlet yönetimine olan tepkileri de arttırdı. Devlet yetkilileri maymun çalışmalarını çeşitli alanlarda kademeli olarak azaltacaklarını belirtirken bu önlemin yetersiz olacağını savunanlarda oldu.

Maymun Ölümleri Hakkındaki Açıklamalar

NASA’dan yapılan açıklamalar öldürülen maymunların çoğunun hasta ve yaşlı olduğunu söylemektedir. Yetkililer bu maymunları bir sığınağa neden vermedikleri hakkında ki eleştirileri cevapladılar. Maymunların yaşlı ve hasta olmaları sebebiyle onlara bakım verecek sığınak bulunamadığını ifade eden yetkililer maymunların kötü yaşam standartları altında yaşamalarındansa hayatlarına son verilmesinin kendilerince yanlış bulunmadığını öne sürdüler.

Öldürülen maymunların uzay keşif araçlarında bir görev yapmaları bir yana henüz herhangi bir araştırmada dahi kullanılmamış olmaları gelen tepkilerin büyümesine yol açıyor. NASA gibi köklü bir kuruluşun hayvan haklarına saygı göstermiyor olduğu yönündeki eleştiriler her geçen gün daha fazla yandaş bulmaya devam ediyor.