Nanenin Faydaları
Nane bitkisi eski çağlardan günümüze kadar yaygın tüketilen bir bitki olmuştur ve tıp sektöründe de birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Başta diş macunları ve sakız olmak üzere nefes sağlığına katkı sağlayan spreylere kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Genellikle solunum yolları üzerine yoğunlaştırılmış bu bitki sağlık açısından da sayısız fayda sağlamaktadır. Nanenin sağlığa katkıları gibi bazı yan etkileri de olabilmektedir.
Nanede bol miktarda bulunan A ve C vitaminleri sayesinde ciddi sağlık problemlerinin bile tedavisi mümkün olabilmektedir. Ayrıca magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri açısından da çok zengin bir içeriğe sahip olan nane bitkisi aynı zamanda folatlarıda bünyesinde barındırır. Nanenin sağlığa faydaları ve hastalıklar üzerindeki etkileri eski çağlardan beri bilinmektedir.
Nanenin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Genellikle solunum yollarını ferahlatmak amacıyla kullanılan nane keskin bir tada ve kokuya sahiptir. İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığına sayısız katkı sağlayan nane, C vitamini açısından da çok zengin bir bitki olduğu için tüm organlar açısından hayati önem taşımaktadır.
Nanenin bilinmeyen diğer özeliklerinden biride ruhi ve sinirsel hastalıklardaki tedavi etkisidir. Düzenli nane tüketimi hem fiziksel hem de ruhsal rahatsızlıkları büyük ölçüde ortadan kaldırabilmektedir.
Baş Ağrılarına Etkileri
Nanede bulunan elementler rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir koku ve tat vermesini sağlar. Nane ile demlenen çay veya ezilmiş nane baş ağrılarının şiddetini azaltmada etkili bir çözüm olabilir. Bazı uzmanlar ise migren ağrılarının tedavisinde de naneyi önermektedir.
Sindirim Sistemine Etkileri
Harika bir temizleyici etkisi bulunan nane bu sayede sindirim sistemini temizleri ve mide ağrılarını giderir. Ayrıca bağırsakları hareketlendiren nane aynı zamanda bağırsakların da temizlenmesini sağlar. Yolculuk esnasında mide bulantısı yaşayan insanlar nane koklayarak bu bulantı ve kusmalardan kurtulabilir. Günlük düzenli olarak tüketilen nane tüm sindirim sistemini destekler.
Solunum Yollarına Etkisi
Nanede bulunan güçlü aroma genellikle bronşit ve astım hastalıklarında çok etkilidir. Bunun dışında öksürük ve buna benzer solunum yolu hastalıklarına da iyi gelmektedir. Göğüste oluşan sıkışıklık veya nefes darlığı sırasında nane tüketmek sorunu geçiştirebilir. Ayrıca astım ataklarının üzerinde hafifletici bir etki sağlar. Bir nefes tıkanıklığı olan astım hastalığı genellikle gece saatlerinde kişilerin nefesinin sıkışmasıyla ortaya çıkar. Bu nedenle gece yatmadan önce tüketilen bir miktar nane hem astım ataklarını hafifletir hem de astım hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırır. Ancak aşırı tüketim boğazda ve ağızda tahrişe yol açabilir.
Depresyon ve Meme Hastalıklarına Etkisi
Günümüzde yaygın olarak görülen hastalıklardan biri olan depresyon ve depresyonun yol açtığı bazı hastalıkların tedavisinde nane tüketimi çok etkilidir. Nanedeki keskin koku ve tat sinir sistemi üzerinde faydalı ve etkili bir uyarıcı görevi görür. Kendini halsiz hisseden kişiler veya endişe ve depresif hissiyata kapılanlar bir miktar nane tüketerek bu durumlardan kurtulabilir.
Genellikle kadınların emzirme dönemlerinde meydana gelen ve memelerindeki çatlaklıkları yok etmek için nanenin düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir.
Cilt Sağlığına Etkileri
Çok etkili bir antiseptik olan nane ayrıca anti-kaşıntı olarak tanınır. Nane suyunda mükemmel bir temizleyici etki bulunur. Ayrıca cildi yumuşatan nane yatıştırıcı etkide gösterir. Ciltte oluşan kaşıntılara ve aknelere karşı giderici bir etkiye sahiptir. Arı ve sinek sokmalarında etkili olan nane ayrıca zehirlenmeleri de önler.
Hafıza Üzerindeki Etkileri
Nane sinir sistemine etki ederek hafızanın güçlenmesini sağlar. Ağızda sakız şeklinde çiğnenen nane zihni açarak belleği güçlendirir. Ayrıca Alzheimer gibi hastalıklarda tedavi edici bir etkiye sahiptir.
Kilo Verme Üzerindeki Etkileri
Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için düzenli nane tüketilmesi önerilir. Çok etkili bir uyarıcı olan nane dolayısıyla besinlere de etkili bir şekilde sindirim olanağı sağlar. Bu sayede enzimler uyarılır ve yağ yakma işlemi başlar.
Ağız Bakımı Üzerindeki Etkileri
Ağız içi temizliği için çok etkili bir bitki olan nane, ağızdaki zararlı bakterileri yok ederek kötü nefes kokusunu da giderir. Etkili bir mikrop öldürücü olan nane bakteri ve mikropların vermiş olduğu zararları giderir ve aynı zamanda diş ve diş etlerini kuvvetlendirir.
Alerjiler Üzerindeki Etkisi
Birçok insanın etkilendiği mevsimsel alerji ve saman nezlesi gibi problemlerin giderilmesinde çok etkilidir. Yapraklarını ister çiğneyerek, isterseniz de çay şeklinde demleyerek te tüketebilirsiniz. Bu işlem alerji vakalarını ve saman nezlesini ortadan kaldırır.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Günümüze kadar yapılan birçok araştırmada nanenin birçok kanser türüne karşı etkili bir bitki olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle meme ve kolon kanserinde tümörlerin oluşmasını büyük ölçüde engeller.
nane-suyu-faydalari
Nane Çayının Hastalıklar Üzerindeki Etkisi

 • Kusma ve bulantı gibi sorunları ortadan kaldırabilir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren nane çayı solunum yolu enfeksiyonlarını da giderir.
 • Kötü nefes kokusu, stres ve depresyona karşı çok etkilidir.
 • Kilo vermek isteyenlere bu konuda büyük katkıda ve mentol etkisi yarattığı için yüksek ateşi düşürücü etkiye sahiptir.
 • Düzenli tüketilen nane çayı gaz giderici bir etkiye sahiptir ve hazımsızlık sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Nane Yağının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Su ile inceltilerek tüketilen nane yağı kas ağrılarını giderir ve yorgunluğu alarak rahatlatıcı bir etki sağlar.
 • Nane yağına bir miktar su karıştırılarak ve bir miktar da kimyon ilave edilerek tüketilmesi halinde mide ekşimelerine engel olabilmektedir.
 • Bağırsakları temizleyici bir etkiye sahiptir.
 • Hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelmektedir. Bunun için bir bardak suya 3 damla nane yağı ilave edilmesi ve düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.
 • Karın ağrılarını giderebilen nane yağı ayrıca gaz sorunlarına da iyi gelmektedir ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamaktadır.
 • Nane yağı diş eti ve diş sağlığını korur ve kötü nefes kokusunu yok eder.
 • Tırnaklarda oluşan mantar gibi hastalıkların yok olmasını sağlar ve tırnak bakımı için yaygın olarak kullanılır.
 • Baş ağrılarını ve mide spazmlarını büyük ölçüde engeller.
 • Nane yağı depresyon sorunlarını ortadan kaldırır ve strese karşı olumlu etki sağlar.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirebilir ve idrar söktürücü etkiye sahiptir.
 • Nefes darlığı ve kronik hastalıkların giderilmesinde kullanılır.

Nanenin Zararları ve Yan Etkileri
Nane aşırı miktarda tüketilmediği takdirde sağlık açısından bir olumsuz etki oluşturmaz. İki aydan fazla aralıksız olarak tüketmek uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

 • Aşırı tüketilen nane yağı ishal ve mide bulantısına sebep olabilir.
 • Mide ile ilgili problem yaşayan kişilerin nane tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Çünkü midede ki asit dengesini bozabilir.
 • Hamilelik dönemlerinde nanenin aşırı şekilde tüketilmesi önerilmez.

Nanenin Besin Değerleri
Nanenin 100 gramında 70 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 14,9 gram karbonhidrat, 0,9 gram yağ, 3,7 gram protein, 4247 IU A vitamini, 31,8 mg C vitamini, 114mcg folat, 243 mg kalsiyum, 569 mg potasyum, 80 mg magnezyum, 73 mg fosfor ve 31 mg sodyum içermektedir.
Öneriler
Nane mentol özelliğine sahip olduğu için solunum yolunda rahatsızlık yaşayan insanlar önerilmez. Düzenli ve bilinçli tüketim sayesinde yukarıda belirtilen faydalardan maksimum derecede faydalanabilirsiniz ancak aşırı tüketim bunun tam aksi yönde etki gösterebilir.