Pandemi dönemi ile milyonlarca kişinin belediği nakdi ücret desteği hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ekim ayı kapsamında nakdi ücret destek ödemelerinin 9-10 Kasım tarihlerinde yapılacağını söyledi. Pandemi döneminde çalışamayanlar, iş yerlerini kapatanlar ve işçilerine ücret desteği bekleyen işverenlerin günlerdir beklediği açıklama vatandaşları da biraz rahatlattı.

Ödemeler Banka Hesapları Üzerinden Alınabilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ekim ayı için yapılacak nakdi destek ödemelerine kişilerin nasıl ulaşacağı konusunda da bilgiler paylaştı. Ödemelerin banka hesapları aracılığıyla yapılacağını söyleyen Bakan Selçuk, banka hesapları ya da iban numaralarında hata olan vatandaşların ise ödemelerini fiziksel olarak PTT’ye giderek alabileceklerini belirtti. Banka hesabında hata olanların tereddüt etmemelerinin, ödemeler konusunda mağdur edilmeyecekleri de belirtildi.

Amacımız İstihdamın Devamlılığını Sağlamak

Ödemeler kapsamında ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan vatandaşların da destek ücretlerini banka hesapları üzerinden alabileceklerini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu ödemelerin de 9 -10 Kasım tarihlerinde yapılabileceğini belirtti. Bu süreçte en büyük amaçlarının çalışanlar ve işverenlerin istihdamını azaltmadan korumaya çalışmak olduğunu söyleyen Bakan Selçuk’un bu süreçte çalışan kişilerin istihdam devamlılığını sağlayarak ekonomik sıkıntılar yaşamamalarını sağlıyoruz.

Fesih Kısıtı Devam Ediyor

Pandemi döneminde işçilerin ve çalışanların en büyük korkusu olan işten çıkarma ve sözleşme fesih konusu da Mart ayından bu yana yasaklanmıştı. Çalışanların en çok merak ettiği konulardan biri olan bu konu hakkında da Bakan Selçuk açıklamalarda bulundu.  Bakan Selçuk bu konu hakkında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile fesih kısıtının 17 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılacağını duyurdu. Alınan bu karar doğrultusunda işverenler çalışanlarının işten çıkarılması için herhangi bir uygulama gerçekleştiremeyecek. Bu uygulama ile işçi ve çalışanlar ücretsiz izin ve nakdi ücret desteği ile çalışma hayatına devam ederken pandeminin ortaya çıkardığı ekonomik sıkıntıların bir nebzede olsa önüne geçmeye çalışılarak bir zorlu sürecin en az hasarla atlatılması hedefleniyor.