Muzun Faydaları
Muz meyvesi şekli itibari ile salatalığa benzer ve tüketimi kolay olduğu için geniş bir yelpazede rağbet görür. Doğanın insanlara sunmuş olduğu mükemmel bir aperatif olmasının dışında da sağlık açısından sayısız fayda sağlamaktadır. İçeriğinde çeşitli ve zengin elementler barındıran bu meyve özellikle cilt rahatsızlıklarında çok etkilidir. Bunun dışında diş etlerini ve dişleri kuvvetlendirir ve göz kapaklarında çıkan kara lekelere karşı temizleyici bir etki sağlar. Muz içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa çare olmaktadır. Bu mineraller sodyum, potasyum, protein ve bol miktarda kalori olarak sıralanabilir. Ayrıca C, K, E, A vitaminlerini de bol miktarda içermektedir.
İnsanların muz tüketmesi için onlarca sebep sıralanabilir. Bunların başında böbrek hastalıkları, bağırsak enfeksiyonları, kanser türleri, metabolizmaya katkılar, sindirim sistemine etkileri, ülser üzerindeki faydaları ve cilde olan katkıları gelmektedir. Günlük düzenli olarak 1 adet tüketilen muz ileride yakalanılabilecek birçok ciddi hastalığın oluşmasını engelleyebilir. Muzun sağlığa faydaları saymakla bitmez fakat en çok fayda sağladığı hastalıkları sizin için kaleme aldık.
 
Muzun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Kan Basıncı Üzerindeki Etkileri
Günümüze kadar yapılan birçok araştırmanın sonucunda muzdaki elementlerin kan basıncını dengelediği ortaya çıkmıştır. Kan basıncının sağlıklı değerlerde kalmasını sağlayan muz bu sayede kalp sağlığını da koruma altına alır. Kan basıncının düzeltilmesini sağlayan potasyum muzda yeteri miktarda bulunur ve bu sayede inme ve felçlere karşı koruma sağlamaktadır. Yapılan bu araştırmalarda muzun inme ve felç riskini %40 oranında azalttığı görülmüştür.
Böbrek Üzerindeki Etkileri
Muzda bulunan potasyumlar böbrek ve mesane de biriken kum ve taşları dökücü bir etki sağlar. Ayrıca kalsiyum tüketimini azaltan muz kemiklerin ve iskelet yapısının güçlenmesine katkıda bulunur.
Sindirim Sistemine Etkileri
Muz insanlarda eksik olan diyet liflerinin telafisini sağlayarak sindirim sistemine katkıda bulunur. Aynı şekilde kabızlık problemleri içinde sağlıklı bir seçim olan muz ayrıca prupto-oligosakkarit açısından da çok zengindir. Bu sayede sindirime yardımcı olan bir takım bakterilerin üremesine yardımcı olur ve mide ekşimelerine de iyi geldiği bilinir.
Vücut Enerjisi Üzerindeki Etkileri
Günümüzde tenis ve futbol ile uğraşan sporcular genellikle devre aralarında muz tüketmektedirler. Bunun sebebi muzun kalori değerlerinin yüksek olması ve vücuda gerekli olan enerjinin büyük bir kısmını karşılamasıdır. Birçok uzman kan şekerlerini olumsuz etkileyen kaloriyi içermediğini belirtir. Gün çerisinde tüketilen bir adet muz günlük enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar.
Ülser Üzerindeki Etkileri
Düzenli ve bilinçli tüketilen muz bünyeyi ülsere karşı korur ve hidroklorid aside karşı mide üzerinde çok kalın bir koruyucu tabakanın oluşmasını destekler. Ancak bazı uzmanlar midedeki bakteriler açısından zararlı olabilen muzun ülseri tetikleyici etkisi olduğunu da savunmuşlardır. Bu nedenle mide ile ilgili problem yaşayan insanların veya ilaç kullanan kişilerin zorunlu olmadan muz tüketilmeleri önerilmez.
Kan Sağlığına Etkileri
Günlük düzenli olarak tüketilen muz bol miktarda B6 vitamini içerdiği için kan sağlığına katkılar sağlar. B6 vitamini kanda sağlıklı ve doğal bir biçimde hemoglobin oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu vitamin kan şekerinin doğal seviyelerde kalmasına yardımcı olur ve aminoasitleri kırarak daha güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmanızı sağlar.
Cilt Sağlığına Etkileri
Muz meyvesi ciltte meydana gelen akne ve sedef gibi hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Taze soyulmuş muz ciltteki hasar gören bölgelere sürüldüğü zaman iyileşme sürecini destekler ve güneş ışınlarına karşı korur. Sedef hastalığı için muzu püre haline getirip sedefli bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır. Ancak bu durumda bir takım kızarıklıklar oluşabilir fakat bunun için endişe edilmesine gerek yoktur.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Japonya’daki bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalar neticesinde olgunlaşmamış muzun serbest radikalleri yok ederek kanser oluşumunu ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca damarlardaki kanda bulunan beyaz kan hücrelerindeki üremeyi destekleyerek kanser ve buna benzer hastalıkların oluşmasını engelleyici etkisi vardır.
Stres Üzerindeki Etkileri
Muzda bulunan birçok değerli element ve mineral sayesinde stresi azaltan seratonin seviyelerini düzenleyici etki sağlamaktadır. Bu sayede strese karşı çok daha dayanıklı hale getirebilir ve insanların ruh halinin düzene girmesini sağlar. Tüm bunların dışında düzenli muz tüketimi çok iyi bir uyku düzenleyici görevi üstlenmektedir.
Kemik Sağlığına Etkileri
Muzun bağırsaklarda probiyotik olan bazı bakterilerin sayısını arttırdığından daha önce bahsetmiştik. Bu durum gıdaların sindirimi esnasında çok fazla kalsiyum kullanarak genel kemik sağlığını ve iskelet sağlığının korunmasını sağlayabilir.
Tansiyon Üzerindeki Etkileri
Tansiyon üzerinde düzenleyici etki sağlayan en kuvvetli mineral potasyumdur ve bu mineral muzda bol miktarda bulunmaktadır. Potasyum tansiyon değerlerini sağlıklı ve normal seviyelere çeker.
Göz Sağlığına Etkileri
Muzun içeriğinde bol miktarda bulunan A, E ve C vitaminleri genel göz sağlığı için büyük önem arz eder. Özellikle yaşlılıktan kaynaklanan katarakt gibi hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan muz görme yetilerinin gelişmesini de sağlar.
muzun-faydalari
Muz Kabuğunun Hastalıkları Üzerindeki Etkileri
Birçok insan muzu tükettikten sonra kabuklarını çöpe atmaktadır fakat sağlık açısından birçok faydası olan muz kabuğu tıp sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Muzun kabuğu da en az içi kadar sağlık açısından faydalıdır.

  • Muz kabukları Hindistan’da genellikle yemek yapımında kullanılmaktadır ve çok güçlü bir antioksidan olma özelliğine sahiptir.
  • Muz kabuğunun her gün düzenli olarak 5 dakika süreyle sivilceli bölgelere uygulanması sivilcelerin maksimum bir haftada kurumasını sağlayacaktır. Ayrıca akne ve yaşlılık kaynaklı oluşan beneklerin de yok olmasına yardımcı olur.
  • Muz kabukları cildin nemli kalmasına ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Muz kabuğunu düzenli olarak masaj şeklinde cildinize uygulamanız yeterli olacaktır.
  • Ağrı kesici özelliği bulanan muz ağrılı kısma direkt olarak uygulandığında kısa bir sürede ağrının şiddetini azaltacaktır. Muz kabuğuna bitkisel yağ karıştırılması durumunda sonuçlar daha hızlı kendini gösterecektir.
  • Cildi nemlendirici özelliği bulunan muz sedef hastalığına da çok iyi gelmektedir.
  • Sivrisinek, arı sokması ve böcek ısırmalarına karşı çok etkilidir.
  • Düzenli olarak göz kapaklarına uygulanan muz kabuğu güneş ışınlarından korur ve katarakt gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Muzun Zararları ve Yan Etkileri
Muzun bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır. Ancak aşırı ve bilinçsiz tüketim beraberinde bazı sağlık problemlerinin oluşmasını tetikleyebilir.

  • Aşırı tüketim yapan insanlarda kabızlık problemlerine neden olabilir. Ayrıca kabızlık sorunu yaşayan insanların tüketmeleri önerilmez.
  • Aynı şekilde aşırı tüketilen muz gaz ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.
  • Bilinçsizce tüketilen muz şişkinlik, kusma, mide bulantısı ve baş dönmesine sebep olabilir.

Muzun Besin Değerleri
Muzun 100 gramında 51 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 12,3 gram karbonhidrat, 0,1 gram yağ, 0,2 gram protein, 9 IU A vitamini, 27,9 mg C vitamini, 123 mg potasyum ve 7 mg kalsiyum içermektedir.
Öneriler
Hamilelik dönemlerinde tüketilen muz kabızlık gibi problemlere yol açabilmektedir. Ancak bunun aksini iddia eden bazı uzmanlarda vardır. İçeriğinde bulunan C, B6 vitaminleri ve lifler sayesinde hamilelik döneminde yaşanan sindirim, gerilim ve bulantılara iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca kas ve hücre gelişimine de büyük katkı sağlayan muz her mevsimde gönül rahatlığı ile tüketilebilir.