Katilleri belli olmayan cinayetler, yıllarca bulunamayan veya haber alınamayan kayıplar, ihanet dolu hayatlar gibi konular ile ekranlara gelen programlar reytingden reytinge koşuyorlar. Herkesin merakla beklediği ve izlediği programlar olarak gündemde kalıyorlar. Türkiye’nin her türlü sorununu ekrana getirmekten hiç bıkmıyorlar. Seyircide izlemekten hiç vazgeçmiyor. Ekrana yansıyan tarafı izlenerek akıllara hiç gelemeyecek olaylar zincirlerinin çözüldüğü görüldü. Ancak işin arka yüzü insanların düşündüğünden çok farklı.

Gündüz Programlarının Perde Arkası Detayları

Çoğu kişi bu olayların gelişi güzel çözüme ulaştığını sanıyor. Fakat durum sanıldığı gibi değildir. Profesyonel ekipler ile profesyonel işler çıkarılıyor. Saha muhabiri olan insanlar, istihbarat ekipleri, ihbar eden kişiler ve hatta emekliye ayrılmış polis vatandaşlar bile  çözüm için çok emek harcıyor. Polisler ve haber müdürleri bu noktada çok önemli incelemeler yaparak sahalara doğru ekipleri gönderiyor. Bu ekip çalışanları da titiz bir iş için polis gibi inceleme yapıp hatta bazen onların görmediklerini görebiliyorlar.

Olaylar Çözülme Olmadığı Olup Olmadığına Bakılarak Belirleniyor

Hiç kimse yarım kalmış çözülmemiş bir olay zincirini izlemek istemez. Polisiye kitapları da böyledir, çözülmemiş olay yoktur. Çözüme kavuşması izleyicileri daha da ekrana odaklar. Olayların çoğu polisiyedir ve bunlarda çözüme kavuşmayı bekler.

Gündüz kuşağı programlarının kraliçeleri olarak adlandırdığımız Müge Anlı, Esra Erol ve daha birçok sunucunun faili meçhul cinayetler, kaçırılma, kayıp, ihanet gibi birçok konuyu ele aldıkları reality showlarının herkesi ekrana kitlediği bir gerçek.

Çözüme kavuşmuş olaylar insanı rahatlatır. Çoğu olaylarda kayıp ve kaçırma olaylarında özellikle bilgilendirmek için arayanların çoğu erkek izleyici kitlesidir. Bu olası ihbarlar programa çok fayda sağlıyor.  Çok fazla ilgi çekmeyen konularda olsa izleyici kitlesi bunlar içinde yardımda bulunuyor. Devlet büyükleri ile arası iyi olan programcılar program akışını etkileyebilir. Çünkü devlet ile iyi olan polisi ile de yakın olup olayların daha hızlı çözülmesini sağlıyor.

Sadece Müge Anlı ya da Esra Erol bu tarz programlar ile gelmiyor ekrana lakin onlar daha basit yöntemler ile çözüm bulduğu için  izlenme oranı düşüktür. Mahallesini iyi bilen ve mahalle halkını tanıyan  bir muhtar  olayların çözümünde önemli bir noktadır. Olayların daha hızlı neticelenmesini sağlıyor. Kamera karşısına geçen insanlar istemeseler de gizlediklerini bir bir söylüyorlar.  İnsanlar üzerinde stres ve baskı ile itiraflar alıyorlar.