Evlerimizin hatta yaşamlarımızın her tarafında mobilyalar var. Gece yatarken, yemek yerken, masada otururken yani aklınıza gelecek her yerde mobilya ve ağaç var. Peki hayatımızın bir parçası olan mobilyaların seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? İşte bu yazımızda bunlara değineceğiz.
Mesela oturma grubu alacağız. Oturma grubu alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında rahatlık, kalite ve kumaşın kalitesi gelir.
Masa sandalye alacağımız zaman, ayaklarına ve ağacının kalitesine bakmak en önemlileridir. Bir mobilya alınacağız zaman uzun yıllar kullanılması isteniyorsa – ki öyle olmalıdır – paradan kaçmamak gerekir. Çoğumuz biliyoruzdur. Aile yadigarı koltuk takımları veya vitrinler varsa evlerimizde, bilin ki onlar ceviz, gürgen veya el oyması mobilyalardır.
Mesela İstikbal Mobilya’dan aldığınız bir mobilya ile başka yerel ucuz bir mağazadan aldığınız mobilya arasında fark vardır. En basitinden suntası arasında sağlamlık, doluluk ve ağırlığından bile belli eder kendini.
2 – 3 yılda bir oturma grubu alacak olursanız hiç bir anlamı kalmaz ekonomi yapmamızın. Ortalama olarak bir oturma grubu 4000 TL diyelim. Bunu 3 yıl kullanıp ataarsanız 4000/36 = 111 yani aylık 111 TL’ye gelmiş olur sizin eski oturma grubunuza verdiğiniz para.
Aynı şekilde bu diğer mobilyalar için de geçerli. Yani makbul olan bir mobilyayı uzun yıllar kullanmaktır. Tabi sırf modaya uysun diye bazen değişimler yapabiliyoruz. Ama bence ideal olanı 7 – 8 yıldır.
Kaynak: Moda Mobilya Modelleri – https://modamobilyamodelleri.com/oturma-grubu-alirken-nelere-dikkat-etmek-gerekir/