Mısırın Faydaları
Mısır büyük bir tahıl bitkisi olup anayurdu Orta Amerika ve Meksika’dır. Halk arasında bir meyve olarak tanımlansa da aslı itibariyle bir tahıl ürünüdür. Mısır bitkisi iki metre uzunluğa yetişebilir ve koçanlarında ipeğe benzer ipler bulunur. Mısırın, meyvesi dışında rağbet gören diğer kısmı da çiçekleridir. Bu çiçekler aslında sarı renge sahiptir ancak günümüzde mor, kahverengi ve kırmızı olarak görülür. Mısırın çeşitli çekirdeklerinden de yağ üretimi yapılmaktadır. Mısırın sağlığa faydaları diğer birçok gıdadan daha fazladır ve içeriğinde zengin element ve besin kaynakları bulunur. Bu elementler sayesinde birçok hastalığa şifa olan mısır tam bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca içeriğinde kalsiyum, magnezyum, sodyum, folat, karbonhidrat ve çeşitli yağlar bulunur.
İçeriğindeki vitaminler ise; B grubu vitaminler ağırlıklı olmak üzere A, K, C ve E vitaminleridir. Bu sayede sindirim sisteminden diyabete, kanserden kilo vermeye kadar birçok alanda yaygın olarak kullanılır. Kozmetik sektöründe de mısır yağ yaygın olarak kullanılmaktadır.
Mısırın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Mısırın harika bir lezzeti ve yemeklerde kullanım bakımından yaygın bir kitlesi vardır. Mısırın sağlığa yararlarını anlatmakla bitiremeyiz anca çok etkili olduğu hastalıkları kısaca kaleme aldık;
Anemi (kansızlık) Üzerindeki Etkileri
Vücutta demir, B12 ve folik asit seviyelerinde düşüş yaşandığı takdirde anemi hastalığını tetiklemektedir. Mısırda bu vitaminler bol miktarda bulunduğu için günlük ihtiyaç duyulanından fazlasını bünyenize aktarabilir. Bu sayede kansızlık hastalığının önüne geçer ve dolaylı olarak kalp-damar sistemini de korumuş olur.
Mısırın Sindirim Sistemine Etkileri
Mısırda bulunan çözünür ve çözünmez lifler ile diyet lifleri sayesinde vücuttaki kolesterol emilimlerini destekler. Bu sayede ishal ve bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Ayrıca bu özellikleri ile kabızlık sorunlarını da yok eder ve dışkının atılımını kolaylaştırır. Bu sayede kilo vermeyi de kolaylaştıran mısır ayrıca kolon kanserini önler ve basur problemlerini iyileştirir.
Vücut Enerjisine Etkileri
Mısırda bulunan karbonhidratlar sayesinde uzun süreli enerji sağlanabilir ve beyin sistemine katkılarda da bulunabilir. Ayrıca sinir sistemi üzerinde etki yapan mısır stresi ortadan kaldırarak çeşitli hastalıkların oluşmasını engeller. Bu karbonhidratlar ayrıca bağırsak ve sindirim sistemine de olumlu yönden katkı sağlar. Bir bardak mısırda yaklaşık olarak 30 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Bu nedenle sporcular tarafından yıllardır enerji kaynağı olarak tüketilir. Enerjik etkisini göstermesi için spordan ya da antrenmandan 2 saat önce tüketilmesi gerekmektedir.
Mısırın Kolesterole Etkileri
Kolesterol iyi ve kötü olmak üzere iki çeşide ayrılır ve karaciğer vasıtasıyla üretilir. Yağlı gıdaların tüketimi LDL yani kötü kolesterolü arttırmaktadır. Bu nedenle çok ciddi kalp sorunları ortaya çıkabilir. Ancak mısır tüketimi kolesterol seviyelerini normal değerlere çeker ve kandaki akışkanlığı sağlıklı değerlere kavuşturur. Mısır bu özelliği sayesinde vücuttaki kolesterol emilimlerini sağlayıp başta kalp sağlığı olmak üzere aşırı yüksek kolesterolden doğabilecek birçok rahatsızlıktan vücudu korur.
Mısırın Kilo Vermeye Etkileri
Mısır düzenli tüketim yapıldığında kilo vermek isteyen insanlar için doğal bir besin kaynağı olabilir. Mısırda bulunan karbonhidratlar yoğun miktarda kalori içermektedir. Örneğin bir bardak kadar mısır çekirdeğinde yaklaşık olarak 140 kalori bulunur. Ayrıca mısır bağırsakları hareketlendirdiği için ve sindirim sistemini olumlu etkilediği için kilo vermek açısından her zaman diyet listelerinde yerini alır.
Hipertansiyon ve Diyabete Etkileri
Organik olarak tüketilen mısır diyabet sorunlarını azaltma ve çözme konusunda müthiş katkılarda bulunabilir. Ayrıca düzenli tüketilen mısır taneleri insülin bağımlılığı olmayan şeker hastalıklarını iyileştirebilir. Bunun dışında mısırda bolca bulunan B vitamini, karbonhidrat ve proteinler sayesinde böbrek üstü bezlerinin işlevini destekleyip stres üzerinde önleyici bir etki sağlar.
Mısırın Bağ Dokusuna Etkileri
Bağ dokusu tendon, kemikler, kas, bağ ve kıkırdaklardan oluşur. Mısırda bulunan mineraller bağ dokusunu güçlendirip ayrıca içeriğindeki manganez barındırdığı için genel bağ dokusu sağlığını da korumaktadır. Mısırın bir bardağında günlük ihtiyaç duyulan manganezin %12 si bulunur. Ayrıca mısır demir, fosfor ve bakır gibi mineralleri içerdiği için bağ dokusu sağlığına inanılmaz katkılar sağlayabilir. Mısırdaki besinler insanlar büyüdükçe kemiklerinin formundaki bozulmalara engel olurlar.
Mısırın Göz Sağlığına Etkileri
Mısırda bulunan sarı çiçekler göz merkezinde oluşma ihtimali olan görme bozukluklarını yani makula dejenerasyonunun riskini azaltan karotenoid denilen maddeyi içerir. Bunun dışında mısırda bulunan beta-karotenler görme yetilerini güçlendirici yetkiye sahiptirler. Mısırda bol miktarda bulunan A vitamini de bu özellikleri destekleyerek göz sağlığını koruma altına alır.
Mısırın Kanser Üzerindeki Etkileri
Bu konuyla ilgili yüzyıllardır yapılan bazı araştırmalar neticesinde mısırın güçlü bir antioksidan etkisi ile serbest radikalleri yok ettiği ortaya çıkmıştır. Bu sayede mısır özellikle de karaciğer ve meme kanserine sebebiyet veren tümörlerin oluşmasını büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır.
Gebelik Dönemine Etkileri
Mısır folik asit bakımından çok zengin bir kaynak olduğu için kadınlarda gebelik dönemini desteklemektedir. Hamile kadınlarda oluşan folik asit eksikliği bebeklerin aşırı kilolu doğmasına sebebiyet verebilir ve doğum esnasında nöral tüp defekti problemlerine sebebiyet verebilir. Yeni doğan çocuğun sağlığı için gebelik dönemlerinde düzenli olarak mısır tüketimi yapılması önerilir. Ancak ayaklarda ve ellerde şişme meydana geldiği durumda ve kan basıncında yükselme oluşması durumunda doktora başvurulmalıdır.
Kalp Sağlığına Etkileri
Mısır yağında bulunan element ve besinler kolesterol seviyelerini normal değerlere çeker ve kalp damar hastalıklarına karşı korur. Mısırda bulunan optimal yağ asitleri sayesinde kötü kolesterol seviyeleri düşer ve iyi kolesterol seviyeleri de yükselir. Bu durum damarlarda tıkanıklık ve kan basıncı değerlerinde anormallik oluşmasını engelleyerek felç ve kalp krizi geçirme ihtimalini ortadan kaldırır.
Alzheimer Hastalığına Etkileri
Mısır çok iyi bir enerji üretici olmasının dışında sinir sağlığına da büyük katkılar sağlar. Özellikle de yaşlılıktan kaynaklanan bunama ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
Saç ve Cilt Sağlığına Etkileri
Mısır yıllardır saç ve cilt bakımı sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok saç bakım ürünü ve cilt maskesi mısır yağı kullanılarak üretilmektedir. Mısır da bulunan beta karoten ve A vitamini cilt sağlığı bakımından hayati önem taşımaktadır. Ayrıca C vitamini içerdiği için cildi güneş ışınlarına karşı korur ve serbest radikallerin deriye zarar vermesini önler.
Mısırda bulunan Omega-6 ve Omega-3 yağ asitleri sayesinde saçları besler ve dökülmeleri engeller. Ayrıca saç diplerini de sağlamlaştıran mısır saça yumuşaklık ve dolgunluk kazandırır.
misirin-faydalari
Mısır Ununun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Mısır tanelerinin öğütülmesi ile elde edilen mısır unu sağlık açısından mısır ile benzer faydalar sağlamaktadır.

  • Mısır ununda bulunan çinko, hücreleri yeniler ve ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar.
  • Aynı şekilde mısırda bulunan çinko DNA sağlığını korur ve DNA için çok önemli olan protein mineralini içerir.
  • Mısır ununda bulunan lif ve A vitamini göz sağlığı bakımından hayati öneme sahiptir.
  • Mısır unu saç ve cilt sağlığında büyük katkılarda bulunur ve bunları tehdit eden serbest radikallere karşı savaşır.
  • Sindirim sistemi sağlığı için hayati önem taşıyan mısır unu kilo vermek isteyenler içinde etkili bir besin kaynağıdır.
  • Kabızlık sorununa çok iyi gelen mısır unu bağırsak hareketlerini hızlandırır ve basur sorunlarının çözülmesine yardımcı olur.

Mısırın Zararları ve Yan Etkileri
Mısır aşırı dozda tüketilmediği takdirde herhangi bir yan etki veya zarar teşkil etmez. Her yaş grubuna hitap eden mısır maalesef hassas bünyeye sahip insanlarda ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir. Mısırın yan etkilerini kısaca şu şekilde anlatabiliriz;

  • Aşırı tüketim istenmeyen kiloların alınmasına sebebiyet verebilir ve diş çürümelerine neden olabilir.
  • Aynı şekilde aşırı tüketilen mısır mideye zarar verir ayrıca hazımsızlığa neden olur ve ishal gibi problemleri de doğurabilir.
  • Bağırsaklarda şişkinlik ve gaza sebebiyet verebilir. Ayrıca aşırı dozda alınan mısır bağırsaklarda tahribata neden olabilir.
  • Astım hastası olan insanlarda astım krizlerini tetikleyebilir ve alerjik astımı olan kişilerde ciddi alerjilere sebebiyet verebilir.

Mısırın Besin Değerleri
Mısırın 100 gramında 68 kalori bulunur. Ayrıca; 15,2 gram karbonhidrat, 0,3 gram yağ, 1,3 gram protein, 2496 IU A vitamini, 18 mg kalsiyum, 10 mg magnezyum ve 33 mg sodyum içermektedir.
Öneriler
Kandaki potasyum değerini düşüren mısır püskülü kaşıntı ve bazı alerjik sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle gebelik dönemlerinde doğal bir besin kaynağı olduğu söylenir. Mısır püskülü çayı şeker hastaları için sakıncalı olabilir. Bu nedenle mısır ve mısırın diğer ürünlerini tüketirken hiçbir şekilde aşırıya kaçmamanız gerekir. Özellikle patlamış mısır tüketimi dışarda değil de evde sağlıklı ve hijyenik bir şekilde yapılması gerekir.