Mısır’da parlak resimli kefenlere sarılmış mumyaların yaktığı yüzlerce lahit bulundu. Hazine değerinde olan bu lahitler çok büyük ilgi gördü. Pandemi nedeniyle ve Arap isyanlarının sebebiyle Mısır’da turizm sektörü sekteye uğradı. Yakın zamanda yüzden fazla lahittin bulunmasıyla turizm sektörünün yeniden canlanacağı bekleniyor. Bu lahitler 2500 yıl öncesine dayanıyor. Lahitlerin hazinede değeri taşıdığı söyleniyor.

Mısır, içinde mumyalar bulunan 100'den fazla tahta tabutu Sakkara'da sergiye açtı.

Memphis eski antik kentinde bulundu. 2020 yılının dünyadaki en büyük arkeolojik keşfi Mısır’da bulunan lahitler oldu. Eşsiz görüntüleri arkeologları son derece etkiledi. Son zamanların en etkileyici arkeolojik kazısı oldu. Hazine niteliği taşıyan bu lahitlerin sayıca çok fazla olması kazının değerini arttırdı. İçerisinde parlak kumaşlara sarılmış insan kalıntılarına rastlandı. Bu lahitler ile ilgili araştırmalar hala devam ediyor.

Boşaltılan Lahit Kuyusundan Diğer Lahitler Bulunuyor!

Mısır’da bulunan 100’den fazla lahit UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan önemli hazinelerden biridir. Antik başkent olan Memphis’te pek çok hayvan mezarlarına, piramitlere ve antik manastıtlara rastlandı. Turizm Bakanı konu ile ilgili açıklama yaptı. Henüz her şeyin ortaya çıkmadığını ve çalışmaların devam ettiğini söyledi. Kız işlem hala devam ediyor. Aynı zamanda Turizm Bakanı boşaltılan bir lahitin diğer bir lahite çıktığını söyledi. Bu da demek oluyor ki lahitler birbirine bağlı şekilde inşa edilmiş. Aynı zamanda lahitlerin içerisinde parlak kumaşlara sarılmış insanların ortaya çıkması da araştırmaları devam ettirdi. Dünya üzerinde yapılan en büyük antik araştırma sayılıyor. Çok sayıda lahit çıkarılması arkeologları çok şaşırttı.

Mısır'ın  en eski antik başkenti Memphis'in Sakkara nekropolünde bulunan 2500 yıldan daha eski 100'den fazla lahitten çıkan mumyayı röntgen cihazıyla inceleyen arkeologlar

Heykeller ve Maskeler Orta Çıktı!

Mısır’da yapılan kazı sonucu 100’den fazla lahitin ortaya çıkması dünya üzerinde büyük ses getirdi. Çıkarılan lahitlerin içerisinde 50’den fazla antik tanrı heykeli de bulundu. Birbirinden etkileyici heykeller saklama altına alındı. Aynı zamanda çeşitli ölü maskelerinin de çıktığı söylendi. Aynı zamansa 6. hanedanın özel isimlerinden biri olan yargıç heykeli de yapılan kazı çalışmalarından sonra ortaya çıktı. Hem taş heykeller ortaya çıktı hem de ahşap heykeller ortaya çıktı. Son zamanların en büyük kazısı oldu. Hem heykeller hem de lahitler çok büyük bir çıkarım oldu.