Mide yanmasının başlıca sebebi; midedeki asidin çoğalmasıdır ve mide yanmasından kurtulmanın yolu midedeki asidi azaltmaktır. Mide asidini nasıl azaltacaksınız? Öncelikle yapmanız gereken midedeki asit üretimini arttıran faktörleri bulmak. Mide yanması günümüzde her dört kişiden birinde bulunmakla beraber çok yaygın bir rahatsızlıktır. Sindirim güçlüğü yani hazımsızlık olarak bilinen mide yanmasından bazı ilaçların yardımı ile kurtulmak mümkün. Fakat mide yanmasını sürekli yaşıyorsanız, bu durumda size tavsiyemiz bir gastroenteroloji uzmanına gidip muayene olmanızdır. Şimdi size mide yanmasının başlıca nedenleri ve iyi gelen yöntemler ile ilaçlar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

mide yanmasıMide Yanmasının Sebepleri

Eğer mide yanması şikâyetiniz varsa bu midenizde bir problem olduğunun açık kanıtıdır. Yanmaya sebebiyet veren başlıca etkenler ülser, iltihap, alkol tüketmek, gastrit veya çok fazla yemek mide yanmasına neden olabilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre toplam nüfusun %10’unda mide ülseri olduğu tespit edilmiştir. Fazla ve uzun süreli aspirin ve iltihap sökücü-kurutucu ilaçların kullanımı da mide çeperinde incelmeye yol açtığı için mide yanması yaşanabilmektedir. Mide yanmasına neden olan başlıca durumlar;

 • Pylori Enfeksiyonu: Bu bakteriyel enfeksiyon mide yanmasının başlıca nedenleri arasındadır. Bu bakteri midenin çeşitli alanlarına yerleşir. Antibiyotikler ve proton inhibitörü ile tedavi edilmesi mümkündür. Tedavi edilmemesi durumda mide ülseri ve mide kanseri gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.
 • Yemek alerjisi: Birçok insanın bazı yemeklere karşı alerjisi olduğunu biliyoruz. İşte tamda bu noktada, vücudunun alerji reaksiyonu gösterdiği besinleri tüketen bir insanda; yüksek ateş, bilinç bulanıklığı, nefes darlığı, kusma ve mide yanması görülebilir. Bu tür durumlarda anti-histamin ilaçlar kullanılarak yanma giderilebilir. Ayrıca bu alerjiyi süt, yumurta, deniz ürünleri veya fındık gibi ürenler den hemen sonra yaşıyorsanız, durum sandığınızda da ciddi olabilir ve hemen bir doktora veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.
 • Mide ülseri: İnsan midesindeki çeperlerde oluşan tahribat ve yaralara tüketilen besinlerdeki asit temas ettiğinde midede yanma hissiyatı oluşur. Bu duruma genelde gece saatlerinde rastlanır, bunun sebebi ise midenin gece saatlerinde boş olmasıdır. Asit bloklayan ilaçlar ve antibiyotikler mide ülseri tedavisinde oldukça etkili ilaçlardır.
 • Mide iltihabı ve Gastrit: Mide iltihabı dediğimiz hastalığa genellikle bir bakteri veya virüs neden olmaktadır. Bunu tetikleyen başlıca etkenler kirli su tüketimi veya son kullanama tarihi geçmiş gıdalar ile bozuk yemeklerdir.
 • Fazla mide asidi: Midede olması gerekenden daha fazla asit bulunuyorsa mide yanması oluşturur. Bu gibi durumlarda bazı ilaçlar sizi bu yanmadan kurtara bilir. Bu ilaçların başında Axid, Pepcid veya Zantac gelir.

Mide yanmasında genellikle kullanılan ilaç Nexium’dur. Elbette evde kendi imkânlarınızla alternatif olarak uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri de vardır ve oldukça etkili yöntemlerdir. Örneğin mide yanması yaşıyorsanız, kendinizi daha rahat hissetmek için kalsiyum almak oldukça mantıklı bir tedavi yöntemidir.
Mide yanması şikâyetiniz uzun bir süre varsa ve ciddi anlamda sizi rahatsız ediyorsa bir doktora görünmeniz gerekmektedir zira yaşadığınız mide yanması normal bir yanmadan öte reflü belirtisi olabilir.
Şimdi artık mide yanmasına iyi gelen yöntemlerden bahsedelim;

Mide yanmasına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Bitkisel yöntemler arasında mide yanmasına iyi gelen pek fazla araştırma yapılmamıştır. Birçok araştırmacı Iboragast isimli bir ürüne odaklanmıştır. Iborgast’ın mide yanmalarında etkili olduğu söylenmektedir. Bu ürünün birden fazla bitki içerdiği bilinmektedir. Bu bitkiler;

 • Nane
 • Meyan kökü
 • Kırlangıç otu
 • Alman papatyası
 • Melekotu
 • Melisa otu
 • Peygamber dikeni

Bu ilacın faydaları asit reflüyü yok etmekte etkili olup mideyi rahatlatıyor. Ayrıca mide yanması ve mide bulantısına da iyi geliyor.

Mide Yanmasına Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide yanmasına iyi gelen, halk arasında en çok bilinen ve en yaygın ilaç isimlerini vereceğim fakat bu ilaçlar kesinlikle ve kesinlikle doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe kullanılmamalıdır. Özellikle hamilelikte mide yanmasına iyi gelen ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız gerekmektedir. Bizim aile mide konusunda baya bir sıkıntılı bir aile olduğundan küçüklüğümden beri bu ilaçlar devamlı bizim evimizde olur. İşte mide yanmasına iyi gelen ilaçlar;
Rennie: Çiğneme şekli ile kullanılan mide yanmasına karşı bir ilaçtır.
Gaviscon: Şurup şeklinde olan bu ilaç, mide asidini dindirir.

Mide Yanmasına Süt İyi Gelir Mi?

Bir bardak süt tüketmenin mide yanmasına çok iyi geldiğini sizde duymuşsunuzdur. Bunun nedeni sütün mide asitlerini dengelemesidir, ayrıca sütün içindeki bazı besinler midenin normalden daha iyi asitler salgılamasını sağlamaktadır.
mide yanmasına süt iyi gelir mi
Sütün ne kadar faydalı bir besin olduğunu herkes bilir. Ama sütün faydasını görmek ve mide yanmasından kurtulmak istiyorsanız yağsız veya yarım yağlı sütleri tüketmelisiniz ve aşırıya kaçmamalısınız. Bunun yanı sıra laktozsuz süt tüketimi de sindirim problemi yaşayan kişiler işin tavsiye edilebilir.

Mideyi Rahatlatmak İçin Sakız Çiğnemek

Çevrenizden duymuş olabileceğiniz tedavi yöntemlerinden biride sakız çiğnemektir. Sakız çiğnemek her ne kadar alakasız görünse de faydalarını öğrenince çok şaşıracağınıza eminiz. Öncelikle sakız, aşırı şekilde tükürük salgısını arttır, artan tükürük salgısı da mide asitlerini. Sakız çiğner normalden iki kat fazla yutkunacağınız için mideden yemek borusuna doğru çıkan asitleri yutkunduğunuz tükürükle beraber tekrar mideye indireceksiniz.
Ama şunu da belirtmemizde fayda var; Her gün ve sürekli sakız çiğnemek sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir. Hatta yapılan bazı araştırmalar neticesinde sakız çiğnemenin mide asidi üretimini sürekli bir şekilde arttırmasına bağlı olarak, şişkinlik ve karın ağrılarına neden olabiliyor.

Evde Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Mide yanmasını elbette evde alınacak tedbir ve yöntemlerle hafifletmek mümkün. Bu durumda mide yanması şikâyeti olanlar nasıl önlem almalı ve neler yapmalı:
Yediklerinize dikkat edin. Mide yanmasını tetikleyen bir takım yiyecek ve içecekler vardır, bunlardan uzak durmak sizin için etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Ama elbette bu kadarı yeterli olmayacaktır. Bazı yiyecekleri kendiniz test edebilirsiniz, mesela yediğiniz bir yiyecekten sonra midenizde yanma olup olmadığına dikkat edin, böylece midenizde yanma yapan yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınabilirsiniz.
[mks_pullquote align=”left” width=”300″ size=”24″ bg_color=”#ff0000″ txt_color=”#ffffff”]Öğün sayısı çok, Miktarı az yiyin![/mks_pullquote]Örneğin:  Çikolata, kafein, asitli meyveler, soğan, nane, soda, domates ve aşırı yağlı yiyecekler. Hem mide yanmasından kurtulmak için hem de sağlıklı bir yaşam için lif bakımından zengin gıdalarla beslenin. Ayrıca büyük öğünleri terk edin ve günde 5-6 öğün yiyin fakat bu öğünlerde azar azar yiyin. Unutmayın ki aşırı yemekte mide yanmasını tetikleyen faktörler arasındadır.

İşte diğer Mide Yanması Tedavi Yöntemleri

Hangi saatlerde yediğinize dikkat edin. Yatmaya yakın tükettiğiniz yiyecek ve içecekler midenizde yanmaya yol açacaktır. Bu yüzden yatarken midenizin çok fazla dolu olmadığına dikkat edin.
Yeme şeklinize dikkat edin. Yavaşa Yavaş yemeyi alışkanlık haline getirin ve lokmalarınızı ağzınızda iyice çiğnemeden yutmayın. Unutulmamadır ki vücutta ilk sindirim ağızda başlar.
Sigara içiyorsanız azaltın hatta mümkünse bırakın. Eğer sigara kullanıyorsanız, her gün çevrenizde bu uyarıyı duyuyor ve bıkmış olabilirsiniz. Ama sigaranın ne kadar zararlı olduğunu sizde sizi uyaranlar kadar iyi biliyorsunuzdur. İnsan midesinde bazı kaslar vardır ki bu kasların tek görevi midedeki asitleri tutmaktır. Ama maalesef sigaranın içinde bulunan zararlı zamanla bu kasların işlevini yitirmesine sebep oluyor. Bu yüzden sigara içen insanlarda mide yanması olasılığı, içmeyen insanlara oranla 2,5 kat daha fazladır.
Dar kıyafetler giymekten sakının. Özellikle bel bölgesini sıkan kıyafetler aynı zamanda karnınızı da sıktığı için midede bulunan asitleri yukarı doğru itiyor.
Yattığınız yatağın baş kısmını biraz yükseltin. Bu işlemi fazladan bir yastık daha koyarak yapmaya çalışmayınız. Çünkü bu hiçbir işe yaramayacaktır. Bu tür bir işlemde sadece başınız eğim kazanacak bununda midenize bir faydası olmadığı gibi boyun tutulması gibi kas ağrılarında beraberinde getirecektir. Burada anlatmak istediğimiz yatağınızın tamamına bir eğim kazandırıp asitlerin mideden yukarı çıkmasına engel olmaktır. Bu işlemi yaparken de yatağınızın altına tahta gibi sert bir cisimle eğim vermenizi öneririz.