Mide ülseri, gastrik ülser olarak da adlandırılır ve midemizin iç yüzeyindeki midemizi koruyan tabakanın delinmesi ve hasar alması sonucu sancıya neden olan bölgesidir.
 
Ülserin meydana gelmesinde pek çok etken vardır. Bunlardan başlıcaları, bakteriyel enfeksiyonlar, yanlış beslenme, fazla mide asidi üretimi, alkol ve sigara kullanımı, fazla kafein alımı, bazı ilaçlar, kanser gibi nedenlerdir.
 
Mide ülseri kendini genellikle karın kısmının üst ve orta taraflarında meydana gelen yanıcı ağrı, mide ekşimesinden kaynaklanan göğüs kısmında yanma, mide bulantısı, yemek öncesi ve sonrası artabilen ağrı ve yanmalar, geceleri birden başlayan yanma hissi olarak belli etmektedir.
 
Mide ülseri olan kişilerin tüketmemesi gereken bazı yasaklı yiyecekler bulunmaktadır. Bunlar alkollü içecekler, hazır meyve suyu, çay, kahve, boza, limonata, kola, gazoz, kızartılmış yumurta, hazır çorbalar, et suyu ile yapılan çorba, ketçap, çikolata, kurutulmuş meyveler, soğan, sarımsak, kuru baklegiller, çiğ sebzeler, sosis, sucuk, salam, margarin, turşu ve hardal gibi besinlerdir.
 
Eğer belirtileriniz ciddiyse bu durumu ihmal etmemeli ve doktorunuzdan yardım almalısınız. Kanama gibi önemli durumlar varsa tedavinin ilk aşamasında hastanede kalmanız gerebilir.