Mide küçültme ameliyatı sonrası yapılacaklara uymak ve doktorun tavsiyelerine harfiyen uymak da çok önemli bir konudur. Ameliyatın hemen sonrasında ilaçlı film yöntemi ile kaçak tespiti yapılır. Ayrıntılı bir gözlemle yapılan bu kaçak kontrolü hastanın ileride herhangi bir sorun yaşamaması açısından önem taşır.

Ağızdan beslenme de bu kaçak kontrolünden sonra mümkündür. Genel olarak ameliyatın hemen ardından dördüncü gün hasta taburcu edilebilir. Tabi ki bu durum iyileşme oranı ve diğer özelliklere bağlı olarak değişebilir. Hasta normal hayatına döndükten sonra en az iki hafta kadar sıvı ya da sulu gıdalarla beslenmelidir. Her sağlıklı insanın yapması gerektiği gibi günde en az sekiz bardak kadar su içmek mide ameliyatından hemen sonra özellikle önemlidir.

Katı gıdaya geçildikten sonra da hızlı yemek yememeli ve lokmalar iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. En az bir ay süresince ağır bir spor yapmak ve ağır kaldırmak gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Hasta kadınsa ve çocuk sahibi olmak istiyorsa ameliyattan sonra en az bir yıl beklemeli ve doktorunun tavsiyelerine uyarak, düzenli kontrollerle hayatına devam etmelidir. Protein ağırlıklı beslenme de önemli konulardan bir tanesidir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Çalışan bir insan mide küçültme ameliyatına girdiyse işine bir ay sonra dönmelidir. Eğer ağır bir fiziksel güç gerektiren bir mesleği varsa bir süre daha bekleyebilir ve doktorunun tavsiyesine göre işe dönebilir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme çok önemli bir konudur. İlk iki hafta mideyi yormak ve hemen katı gıdaya geçmek tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Öte yandan ameliyattan sonra uzun vadede sağlıklı bir beslenme düzenini oturtmak da çok önemlidir.

Dengeli, protein ve sebze ağırlıklı beslenmenin hemen herkesin yapması gereken ilk şeylerden birisi olduğunu her gün bir kaç kez duyuyoruz. Mide ameliyatı olanlar için bu durum daha da önemlidir. Yine ameliyatın hemen sonrasındaki günlerde su içme konusuna özellikle dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir yaşamı devam ettirmek için su içmenin ne kadar önemli olduğu sık sık vurgulanır. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme konusundaki en önemli şeylerden birisi de vücudun su ihtiyacının yeteri kadar sağlanmasıdır.